Bankaların kredi ödeme erteleme ve yapılandırma faiz oranları

Bankaların kredi ödeme erteleme ve yapılandırma faiz oranları

Kredi ödemelerine erteleme yapılandırma paketleri hazırlandı. Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında esnaf ve işletmelere kredi erteleme desteği veriliyor. Bankalar açıkladı: Anapara, faiz ve taksit ödemeleri 3 ay erteleniyor!

Korona virüs salgını nedeniyle kredi ertelemeleri gündemin en merak edilen konusuydu. Esnaf ve işletme sahipleri kredi ertelemesini merakla bekliyordu. Kredi ertelemesi hakkında müjdeli haberi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi. Bu kapsamda bankalar Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi doğrultusunda kampanyalarınız hazırladı.

Kamu bankalarından biri olan Halkbank Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında kredilerde ana para ve faizlerini ertelediğini açıkladı. Halkbank’ın ardından Ziraat Bankası ve Vakıfbank da kredi ertelemesi yapacağını duyurdu.

Kamu bankalarının faiz ertelemesi açıklamasının ardından Hazine ve Maliye Bakanlı Berat Albayrak’ta mali açıdan sorun yaşayan esnafa destek verileceğini duyurdu.

Ziraat Bankası kredi erteleme müjdesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta Çankaya Köşkü’nde yapılan toplantının ardından kamu ve özel bankalara çağrıda bulundu ve bankaların esnaf ve işletmelere destek vermesini istedi. Başta 3 kamu bankası olmak üzere tüm bankalar faiz indirimi uygulamasına gitti. Birçok banka kredilerde 6 aya varan geri ödemesiz kredi paketleri hazırladı.

Ziraat Bankası Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi kapsamında bireysel ve işletme kredilerinde 3 ay erteleme yapacağını duyurdu. Ayrıca Ziraat Bankası %0,49 faiz oranıyla 10 bin liraya kadar krediyi ilk 6 ay geri ödemesiz olarak vereceğini duyurdu.

Halkbank kredi borcu erteleme

Halkbank esnaf ve işletmelerin kredi borçlarını 3 ay boyunca ertelediğini duyurdu. Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi kapsamında yapılan bu ertelemeye Halkbank resmi intenet sitesinden başvurabilirsiniz.

Vakıfbank kredi borcu erteleme

Vakıfbank Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında kredi ödemelerini 3 aya kadar ertelediğini duyurdu. Vakıfbank ayrıca işçi çıkarmayan firmalara da ek olarak 3 aylık maaş kredisi vereceğini açıkladı. Bu kapsamda 3 kamu bankası Ziraat, Vakıf ve Halkbank kredi ödemelerini 3 ay ertelemiş oldu.

İş Bankası kredi erteleme başvurusu

Kamu bankalarının yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından bazı özel bankalarda kredi ertelemesi yapacağını duyurdu. Bu kapsamda ilk erteleme İş Bankası’ndan geldi. İş Bankası 30.04.2020 tarihinde kadar ödenecek olan kredileri 3 ay ertelediğini duyurdu. İş Bankası destek paketinde yer alan maddeler şu şekilde;

  • Turizm, lojistik AVM perakende sektörlerinin tamamına ödemesiz dönemlerde dahil olmak üzere destek verilecek.
  • Banka müşterileri olmayan şirketlere 3 aya ait maaş ödemelerini işçi çıkarımı yapmamaları halinde ilave kredi tahsisi kapsamında destek verilecek.
  • Banka şubeleri dışında online ortamdan yapılacak havale ve EFT işlemlerinden 30.04.2020 tarihinde kadar ücret kesilmeyecek.
  • POS ve ÖKC ücretleri 3 ay ertelenecek.
  • Bankanın bireysel müşterileri kredi kartı ve kredi ödemeleri 3 ay ertelenebilecek.

Türkiye Ekonomi Bankası destek paketi

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) korona virüs salgını nedeniyle Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında destek paketlerini hazırladı. Buna göre TEB bankasının destek paketinde şu maddelere yer verildi;

  • Banka bireysel ve tüzel kişilerim kredi ödemelerinde 30 Nisan tarihine kadar olan ödemelerde 3 ay erteleme yapılabilecek.
  • Bankanın mobil uygulamaları üzerinden yapılan havale ve EFT işlemlerinden ücret alınmayacak.
  • Banka müşterilerine para çekme, yatırma, bakiye görüntüleme ve kredi kartı borcu ödeme işlemleri 30 Nisan’a kadar ücretsiz olarak yapılabilecek.

Denizbank kredi borcu erteleme

Denizbank Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında 30 Nisan 2020 tarihine kadar olan anapara faiz ve taksit ödemelerinin 30 Haziran tarihine kadar ertelendiğini açıkladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.