Bankalardan kredi çekmek için kaç aylık çalışan olmak gerekiyor? Konut, taşıt ve araç kredisi için süreler

Bankalardan kredi çekmek için kaç aylık çalışan olmak gerekiyor? Konut, taşıt ve araç kredisi için süreler

Son dönem içinde vatandaşların maddi desteğe olan ihtiyaçları daha da artış gösterdi. Maddi destek almak isteyen vatandaşlar bankaların kredi paketlerine başvurmaya başladılar. Ancak kredi çekmek isteyenlerin belli bir süre çalışıyor olmaları gerektiği ifade ediliyor. Peki ihtiyaç kredisi çekebilmek için kaç aylık çalışan olmak gerekiyor? Bu yazımızda merak edilen konulara açıklık getirdik…

Koronavirüs sürecinde normalleşmeye girilmesi ile beraber maddi desteğe ihtiyaç duyanlar bankaların kredi paketlerine başvurmaya başladılar. Ancak bankalar üzerinden kredi çekebilmek için bazı koşulların sağlanması gerekmektedir. Kimi bankalar belirli bir süre çalışılmış olması koşulu öne sürerken kimileri ise yeterli kredi notuna sahip müşterilere kredi vermektedir.

Yeni Sigortalıların Kredi Notu Düşük Olması Haline Ne Olur?

Kişilerin kredi notlarının düşük olması halinde ve sigortalılıkları da yeni başlamış ise farklı yollara başvurmaları gerekmektedir. Bankalar genellikle kredi notu yüksek olarak bir kefilin gösterilmesi halinde müşterilerine kredi vermektedir. Aynı zamanda başka bir teminat ile de kredi verilebilmektedir.

Bankalar Neden Teminat Talep Eder?

Bankalar teminat talebinde, ödeme problemlerine karşı önlem alınması için bulunmaktadırlar. Borcun ödenmesinde herhangi bir sorun yaşanmaması bankalar için önemli olmaktadır. Bu sebeple bankalar kredi verirken bir teminat talep etmektedirler. Bu teminat kimi zaman kefil, kimi zaman ipotek şeklinde görülebilmektedir.

Emekliler için Sigorta Süresi Aranır mı?

Emekli vatandaşlarda sigortası süresiyle alakalı bir beklenti bulunmamaktadır. Aylık sabit gelire sahip oldukları için sigortalılık süresi önemli değildir. Emekliler genellikle yaşlarına göre kredi çekebilmektedirler. Bu bağlamda yaş sınırı koşulunun sağlanması gerekmektedir.

PTT Anlaşmalı Bankalardaki Yaş Sınırları

PTT ile anlaşmalı olan bankalarda emeklilerin kredi çekebilmeleri için yaş sınırları belirlenmiştir. Bu bankalardan biri olan Aktif Bank’tan emekli kredisi çekilebilmesi için herhangi bir kefil olmasına gerek kalmadan 36 aya kadar vade ile 50.000 TL kredi çekilebilmektedir.

ING Bank üzerinden emekli kredisi çekilebilmesi için 75 yaşından daha küçük olunması gerekmektedir. Yaş koşulunu sağlayanlar 36 aya kadar varan vade seçenekleri ile 45.000 TL’ye kadar kredi çekebilmektedirler.

TEB üzerinden 70 yaşından küçük olan emekliler kredi çekebilmektedirler. 3 ve 36 ay arasında değişen vade seçenekleri ile 40.000 TL’ye kadar kredi çekilebilmektedir.

Denizbank üzerinden emekli kredisi çekilebilmesi için ise 80 yaşından küçük olunması gerekmektedir. En çok 36 ay olarak verilen vadelerde 2.000 ile 36.000 lira arasında değişen krediler çekilebilmektedir.

Burgan Bank’ta ise yaş sınırı 81 olarak belirlenmiştir. En çok 36 ay vade ile 55.000 TL’ye kadar kredi çekilebilmektedir.

Ev Kredisi İçin Kaç Aylık Sigortalı Olunmalıdır?

Ev kredisi çekilebilmesi için bankalar 3 ay sigortalı olma süresi istemektedir. Aynı zamanda sigortalılığın aktif şekilde devam ediyor olması gerekmektedir. Sigortalılık süresi bazı bankalarda ise 6 ay olarak talep edilmektedir.

Bankalardan Kredi Çekerken Hangi Belgeler İstenir?

Bankalarda kredi çekerken bazı belgelerin temin edilmesi gerekmektedir. Bu belgelerin kredi türüne göre değişmektedir. Konut kredisi alırken evin tapusu, taşıt kredisi alırken aracın ruhsatı talep edilmektedir. Her kredi türünde ortak olarak talep edilen belgeler ise kimlik fotokopisi, gelir belgesi beyanı gibi belgeler olmaktadır.

Asgari Ücretliler İçin Kredi Koşulları Nelerdir?

Asgari ücretle çalışa kişilerin de herkes için belirlenmiş koşullara uyum sağlaması gerekmektedir. Bankalara olan daha önceki ödemelerde herhangi bir sorun olmaması bu kapsamda en önemli koşullardan biri olarak görülmektedir.

Asgari Ücretle Çalışanlar Aylık En Çok Ne Kadar Taksit Ödeyebilir?

Asgari ücretle çalışan kişilerin aylık gelirleri 2020 senesinde 2.324 TL olmaktadır. Buna bağlı olarak bankalara ödenen aylık taksit miktarı da en çok yarısına tekabül edebilmektedir. Bu rakam da 1.160 TL olarak söylenebilir.

BAĞKUR’lular İçin Kredi Başvurusu Nasıl Olur?

BAĞKUR kapsamındaki kişiler bankalar üzerinden kredi çekerken işletmelerinin kuruluş senesinin 1 seneden çok olması ve vergi levhasında kar gözükmesi gerekmektedir. Talep edilen süre 1 sene ile 3 sene arasındaki kayıt süresi olarak görülür.

3 Aylık Sigortalılara Hangi Bankalar Kredi Verir?

3 aylık sigortalılara kredi veren bankalar genellikle kredi notlarının yüksek olmasını istemektedirler. Aşağıdaki kısımda kredi notu iyi olan 3 aylık sigortalı kişilere ihtiyaç kredisi desteği veren bankalar yer almaktadır.

  • T.C. Ziraat Bankası,
  • Vakıfbank,
  • ING Bank,
  • Akbank,
  • Halkbank,
  • Yapı Kredi Bankası,
  • Türkiye İş Bankası,
  • QNB Finansbank.