Banka kredisi çekmek günah mıdır? Helal kredi veren bankalar hangileridir?

Banka kredisi çekmek günah mıdır? Helal kredi veren bankalar hangileridir?

Bankalardan kredi almanın günah olup olmadığı günümüzün en fazla tartışılan konuları arasında yer almaktadır. Normal bankaların yanı sıra günümüzde helal kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Kredi almak isteyen kişiler helal kredi veren bankaların hangileri olduğunu araştırmaktadır.

İslam kitabı Kur’an-ı Kerim’de faizle ilgili pek çok hadis ve ayet vardır. Bu hadis ve ayetlere göre faizcilik tamamıyla haram kılınmış ve yasaklanmıştır. Bu açıdan bakıldığında günümüzde bankalardan kredi alanlar kuşkuya düşmektedir. Pek çok din alimi be bilgini bu konuda fikirlerini ortaya koymuştur. Ancak yine de normal bankalar gibi kredi vermeyen helal kredi veren bankalar vardır.

Katılım bankaları kredi verirken faiz uygulamamaktadır ve kar payı almaktadır. Nihat Hatipoğlu ve Cübbeli Ahmet Hoca gibi İslam bilginleri bu katılım bankalarından kredi almakta bir sakınca görmemektedir.

İslam düşünürlerine göre başka bir yerden alınan kredi veya finansmanın helal olabilmesi için direk olarak kredi olanağı sağlayan kişinin o malı alıp kişilere vali olarak kar payını koyarak satması gerekir.

Cübbeli Ahmet Hoca’nın Kredi ile İlgili Görüşleri

Cübbeli Ahmet Hoca kredi konusu hassas bir mevzu olduğu için bu konuyu Kur’an-ı Kerim’e göre yorumlamıştır. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı da bu konuyla ilgili bir fetva yayımlamıştır. Bakanlığın fetvasına http://ktp.isam.org.tr/pdfdrg/D154871/2007/2007_2_ERI2.pdf adresinden ulaşabilirsiniz.

Katılım Bankaları Kredi Başvuruları

Katılım bankalarından ihtiyacına göre kredi almak isteyen kişiler bu bankaların intenet sitelerinden başvurularını yapabilir. Banka müşterilerinin kredi notu ve sicilini inceledikten sonra kredi için karar vermektedir. Başvurusu onaylanan kişiler krediyi almak için bankaya çağrılır. Başvuru formları imzalandıktan sonra gereken belgeler teslim edilir.

Katılım bankalarından alınan kredilerin geri ödemesi diğer bankaların kredileriyle hemen hemen aynıdır. Türkiye’de en fazla kredi veren katılım bankaları; Vakıfbank Katılım, Ziraat Katılım, Albaraka Türk, Kuveyt Türk ve Türkiye Finans Katılım bankalarıdır.