Asgari ücretli çalışanlar en fazla ne kadar konut kredisi çekebilirler? Kaç liralık ev alabilirler?

Asgari ücretli çalışanlar en fazla ne kadar konut kredisi çekebilirler? Kaç liralık ev alabilirler?

Konut kredisi kullanmak isteyen asgari ücretli kişilerin ne kadar kredi kullanabilecekleri belli oldu. Ev almak isteyen asgari ücretli kişiler için aylık ödeme tutarları ve kredi tutarları kredi notuna göre değişiklik gösteriyor.

Ev sahibi olmak isteyenler konut kredisi kullanarak kolayca ev sahibi olabiliyorlar. Kişinin maaşına göre verilen krediler, kişinin kredi notuna göre hesaplanmaktadır. Sigortalı bulunduğu zaman kontrol edilerek kredi imkanı sunan bankalar, kişinin geliri ve hane gelirini de göz önünde tutmaktadır.

Asgari ücretle çalışanlar ne kadar kredi kullanabilir?

Bir vatandaşın alacağı kredi onun hane geliri ve kendi gelirine göre şekillenmektedir. Kişinin asgari ücreti dışında haneye giren başka bir gelir kaynağı yoksa kişi belli bir orandan fazla kredi alamaz. Bu rakam ise kişinin ödeyeceği aylık tutara göre belirlenir.

Bu konu hakkında bankalar, kişinin hane geliri tek bir kişiden kaynaklanıyorsa bu gelirin %70’ini konut kredisine verecek şekilde kredi hesaplaması yapar. İhtiyaç ve taşıt kredisi gibi kredilerde ise bu oran %50 olarak belirlenmiştir.

Bu şekilde bir kredi kullanmak isteyen asgari ücretli bir kişinin tek gelir kaynağı olarak onun olması şartıyla ödeyebileceği en yüksek tutar 1600 TL’dir. 120 ay vadeye kadar kredi kullanabilecek olan asgari ücretli bir vatandaşın en fazla alabileceği tutar 120-130 Bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu tutarda etkili olan unsurlardan bir diğer ise kişin geçmiş kredi notu olmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.