Arsa Kredisi Veren Bankalar ve Arsa Kredisi Şartları 2020

Arsa Kredisi Veren Bankalar ve Arsa Kredisi Şartları 2020

Bankaların faiz oranlarını düşürmesinin ardından ev, arsa ve araç alacak kişiler banka kredilerini araştırmaya başladı. Peki 2020 arsa kredisi veren bankalar hangileridir? Arsa kredisi veren bankalar ve arsa kredisi başvurusu hakkında merak edilenler…

Korona virüs salgını sonrası bankalar kredi faiz oranlarını düşürdü. Ekonomik olarak sorun yaşayan vatandaşlar banka kredilerine yoğun ilgi gösterdi. Kredi faiz oranlarının düşmesinin ardından ev ve arsa almak isteyenlerde bankaların düşük faiz oranlarından faydalanmak istiyor.

Bazı bankalar arsa kredisi olarak düşük faiz ve uzun vade oranlarıyla kampanyalarını hazırladı. Arsa kredisi veren bankalar şunlardır;

  • Türkiye Finans Bankası
  • Türkiye Ekonomi Bankası
  • Ziraat Bankası
  • Albaraka Türk Bankası
  • Şekerbank
  • İş Bankası

Bankalar arsa kredisi verse de arsanın tüm değeri kadar kredi vermezler. Bankalar genel olarak arsa değerinin %50’si ile %75’i arasında kredi imkanı sunmaktadır. Arsa alacak kişiler bu nedenle belli bir birikim yaptıktan sonra kalan eksiklerini banka kredileriyle tamamlayabilir. Ancak arsa kredilerinde bankaların istediği şartlar vardır. Ayrıca alınacak arsa imara açık ise arsa ipotek ettirilebilirken, imarsız olması halinde ise başvuru yapacak kişinin üzerinde olan başka bir gayrimenkul ipotek ettirilir.

Türkiye Ekonomi Bankası arsa kredisinin özellikleri nelerdir?

TEB arsa kredilerinde ipotek esasını dikkate alır. Buna göre TEB arsa kredisine başvuru yapacak kişilerin bilmesi gereken noktalar şu şekildedir;

İpotek edilen arsa değerinin %60’ına kadar kredi verilir.

Kredi ödemesinde sabit faiz oranı uygulanır.

Kredinin vade sayısı 60 aya kadardır.

Esnek ödeme seçenekleri sunulmaktadır.

Kredi başvurularında banka kişinin kimlik belgesi, ipoteğin tabusunu istemektedir.

Ziraat Bankası arsa kredisi ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir?

Ziraat Bankası arsa kredilerinde 60 aya kadar vade fırsatı sunmaktadır. Banka arsanın %50’sine kadar kredi vermektedir. Ziraat Bankası krediyle satın alınacak arsanın belediye sınırlarında olmasını ve imara açık olmasını şart koşmaktadır. Banka bireysel kredi alacak olanlardan hayat sigortası da talep eder.

Ziraat Bankası arsa kredisi başvurularında kimlik, arsa tapusu, gelir belgesi ve başvuru formu talep etmektedir.

Albaraka Türk arsa kredisinin detayları nelerdir?

Katılım bankaları arasında en çok tercih edilen bankalardan biri olan Albaraka Türk Katılım bankası faiz uygulamasa da, kar payı uygulamasıyla kredi imkanı sunmaktadır. Banka arsa kredilerinde 60 aya kadar vade ile arsa değerinin tümü değerinde kredi vermektedir.

Ayrıca banka arsa kredilerinde alınacak arsanın imarlı olması ve belediye sınırları içerisinde olup bankanın şubelerinden birinin de bölgede olması şartıyla kredi vermektedir.

Şekerbank arsa kredisi ayrıntıları nelerdir?

Şekerbank arsa kredilerinde 120 aya kadar vadeyle, arsa değerinin yarısı kadar kredi vermektedir. Banka arsa kredilerinde aylık sabit faiz oranı uygularken, faiz oranı %1.44 olarak uygular.

Şekerbank arsa kredisi başvurularında kimlik, gelir belgesi, başvuru formu ve alınacak arsanın tapusunu istemektedir.