Arsa alım kredisi veren bankalar 2020

Arsa alım kredisi veren bankalar 2020

Merkez Bankası’nın faiz indirimi yapmasının ardından bankalar faiz indirimine gitti. Bankaların kredilerde faiz indirimi yapmasının ardından konut, araç ve arsa kredisi veren bankaları araştırmaya başladı. 2020 yılında birçok banka düşük faiz oranıyla arsa kredisi veriyor.

Bankalar ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve araç kredisi olarak birçok farklı kredi seçeneğini müşterilerine sunuyor. Her banka kendi politikası doğrultusunda faiz oranları belirleyerek hazırladığı kredilerin içerisinde arsa kredileri de mevcuttur.

Bankalardan arsa almak için kredi çekmek isteyenler, imarlı olan arsalar için kredi alabiliyor. Bunun yanı sıra ipotekli arsa kredisi de veriliyor. Alınacağınız arsa için kredi çekebilir ve diğer arsanızı ipotek ettirebilirsiniz. Vatandaşlar en uygun faiz ve vade oranlarıyla kredi veren bankaları merak ediyor.

Arsa kredisi veren bankalar

Bankalar arsa kredisini ihtiyaç kredisi adı altında vermektedir. Arsa almak isteyen ancak birikmiş nakdi olmayan kişiler bankalardan arsa kredisi alabiliyor. Arsaların bireysel krediler için istediği bazı şartlar ve evraklar vardır. Kredi alacak kişilerin bu belge ve şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Ara kredisi almak isteyen kişilerin iki seçeneği vardır. Bunlardan ilki alınacak arsanın imarlı olmasıdır. İkinci seçenek ise arsanın imarı yoksa, üzerine kayıtlı olan başka bir taşınmazı ipotek olarak göstermektir.

Bankalar alınacak arsanın koşullara uygun olması halinde ekspertiz raporunun %50 ve 75’i arasında tutarı kredi olarak vermektedir.

İpotekli arsa kredisi

Yatırım yapmak isteyip arsa alarak bu arsaya ev yapmak veya bahçe kurmak isteyen kişiler arsa alımını sıklıkla yapıyor. Ancak arsa fiyatları giderek artıyor. Bu nedenle arsa satın almak için belli bir miktarda birikim yapıldıktan sonra kalan tutarı kredi olarak alabilirsiniz.

Eğer alınacak arsa imarlı değilse arsayı üzerinize kayıtlı olan taşınmaz bir malı ipotekli olarak alabilirsiniz. Bankanın üzerinize kayıtlı malı ipotek ettirmesindeki amaç verilen krediyi güven altına almaktır.

Arsa kredisi faiz oranları

Bankalar arsa kredisini bireysel ihtiyaç kredisi adı altında verir. Bu nedenle kredi faiz oranları kişilerin bankanın gözündeki değerine veya bankaların kendi politikalarına göre değişmektedir. Ayrıca bankalar alınacak arsanın değeri kadar olan tüm tutarı kredi olarak vermez. Ekspertiz raporunda arsa için biçilen değerin %50-70’i kadarını kredi olarak alabilirsiniz.

TEB arsa kredisi

Arsa almak için evinizi ipotek ettirebilir ve evinizin ekspertiz raporuna göre %60’ı kadar krediyi bankadan rahatça alabilirsiniz. TEB arsa kredisi faiz ve vade oranları şu şekildedir;

 • TEB arsa kredilerinde ne fazla 60 aya kadar vade yapmaktadır.
 • Faiz oranı vade süresi boyunca sabitlenir.
 • Esnek ödeme imkanı sağlanır.

TEB arsa kredisine Kimlik fotokopisi, düzenli bir gelirin olduğunu belirten belge, üzerinize ait taşınmazında tapusuyla başvuru yapabilirsiniz.

Albaraka Türk arsa finansman

Albaraka Türk bir katılım bankasıdır. Bildiğiniz üzere katılım bankaları faiz almaz, yalnızca kar payından ödeme alır. Albaraka Türk arsa kredisi kapsamında 60 aya kadar vade imkanıyla kredi vermektedir. Albaraka Türk’ün kredi fırsatından faydalanmak için;

 • Kredi alınacak banka şubesinin satın alınacak yerdeki belediye sınırları içinde olması,
 • Arsanın imarlı olması gerekmektedir.

Banka ekspertiz değerine göre arsanın tüm tutarına kadar kredi verirken, bu kredilerde 60 aya kadar vade ve aylık kar oranına göre ücret alır. Ayrıca bankadan kredi almak için 18 yaşının tamamlanmış olması gerekmektedir.

Ziraat Bankası arsa kredisi

Ziraat Bankası arsa kredilerinde “Arsanızı Seçmek Sizden, Finansmanı Sağlamak Bizden” sloganıyla arsa almak isteyenlere destek vereceğini duyurdu. Banka arsa kredilerinde 60 aya kadar vade imkanını müşterilerine sunuyor. Ziraat Bankası alınacak olan arsanın ekspertiz değerine göre %50’sine kadar kredi vermektedir.

Banka alınacak arsanın karşılığında arsayı ipotek altına alır. Banka arsa kredisi alacak kişilerin kredi siciline ve geçmişteki ödemelerini dikkate alır. Kredi notu düşük olanlara kredi verilmez. Ayrıca kredi süresi boyunca Hayat sigortası yapılır.

Ziraat Bankası arsa kredilerinde 60 aya kadar vade ve %1,05 faiz oranıyla 100 bin TL’ye kadar kredi verir. Bu kredinin binde beşi kredi tahsis ücreti olarak kesilir.

Ziraat Bankası arsa kredilerinden arsanın ekspertiz raporuna göre %50’lik değerini kredi olarak verir. Bu oranlar taşınmaz mal varlıklarının ipotek edilmesine göre değişir. Buna göre;

 • Konut ipoteğinde %80
 • İş yeri ipoteğinde %75
 • İmarlı arsa ipoteğinde %50 olarak oranlar uygulanır ve oranlara göre kredi verilir.

Şekerbank arsa kredisi

Şekerbank arsa kredisinde 120 aya kadar vade imkanı sağlıyor. Banka ipotek olarak verilen taşınmazın %50’sine kadar kredi tutarını veriyor. Şekerbank arsa kredisi özellikleri şu şekildedir;

 • 120 aya kadar vade,
 • Kredi faiz oranı %1,44,
 • Teminat gösterilecek olan gayrimenkulün ekspertiz raporuna göre %50’lik değerine göre kredi verilir.
 • Satın alınacak arsa imarlıysa banka arsayı ipotek alır. Ancak arsa imarsızsa kişinin üzerine olan bir taşınmaz ipotek olarak alınır.

Şekerbank arsa kredisine kimlik belgesi fotokopisi, gelir belgesi, başvuru formu, ek gelirlerin belirtildiği bir belge, satın alınacak arsanın tapusu gereklidir. Banka arsa kredisinde 500 TL kredi tahsis ücreti alır.

Türkiye Finans arsa alım kredisi

Türkiye Finans arsa kredilerinde alınacak arsanın ekspertiz değerinin %50’sine kadar kredi verir. Bankadan arsa kredisi almak için;

 • Kimlik belgesi fotokopisi,
 • Gelir belgesi,
 • Satın alınacak arsanın tapusu,
 • İpotek olarak gösterilecek arsanın daha önceden ipotek ve rehin olmadığını belirten belge gerekmektedir.
 • Banka arsa kredisinde 120 ay vade ve kar oranından %0,89 pay alınır.