Anketör maaşları ne kadardır? 2020 Özel ve devlette anketör maaşları

Anketör maaşları ne kadardır? 2020 Özel ve devlette anketör maaşları

Günümüzde kamuoyunun nabzını tutmak oldukça önemli bir husustur. Bu işlemin gerçekleştirilmesi için anketler yapılmaktadır. Anket yaparak geçimini sağlamak isteyen vatandaşlar “anketör maaşları ne kadar?” sorusunun yanıtını merak etmektedirler. Anket firmaları binlerce anketör istihdam etmektedirler…

Günümüzde kamuoyunun nabzını tutmak pek çok firma ve kurum için önemli hale gelmiştir. Kamuoyunun nabzının tutulması için ide anket firmaları rol oynamaktadır. Anket firmalarında çalışan anketörler farklı sahalarda çalışmalar yaparak kamuoyundan çıkan fikirleri öğrenmektedirler. Anketörler hem devlette hem de özel firmalarda çalışma şansı bulabilmektedirler.

Anketör Nedir?

Anket kelimesi Fransızca’dan gelmektedir. Sorma anlamına gelen bu kelime anket firmasında, devlet kurumlarında araştırmacı olarak çalışanlara denmektedir. Anketörler intenet, telefon ve yüz yüze görüşmeler yaparak çalışmaktadırlar.

Nasıl Anketör Olunur?

Özel firmalarda anketör olarak çalışabilmek için eğitim ya da deneyim koşulu yer almamaktadır. İçinde bulunduğumuz dönemde yarı zamanlı ya da tam zamanlı şekilde anketörlük yapılabilmektedir. Bu alanda başvuru yapan kişiler, iletişim yetenekleri iyi olduğu sürece genellikle kabul edilmektedirler. İstihdam ihtiyacı bulunan mesleklerden biri olmakla beraber maaşları yüksek olmamaktadır.

Devlet kurumları kapsamında anketör olabilmek için en azından lise kurumlarından mezun olunması gerekmektedir. Aynı zamanda KPSS’ye girerek istenen puan koşulunun sağlanması gerekmektedir. Bu puanla atama gerçekleştirilecektir.

Devlette Anketör Maaşları

Devlette iş imkanı genellikle sınırlı olmaktadır. Genellikle TÜİK’te istihdam edilen personeller’in en az lise dengi kurumlardan mezun olması gerekmektedir. Buradaki çalışanlar genellikle personel özlük haklarından ve maaşlarının düşük olmasından şikayetçi olmaktadır. Aşağıdaki kısımda personellerin deneyimlerine göre aldıkları maaşlar yer almaktadır.

  • 9/1 derecesinde deneyimi olmayanlar 3.750 TL maaş almaktadır.
  • 7/3 derecesinde 5 sene deneyimi olanlar 3.850 TL maaş almaktadır.
  • 5/2 derecesinde 10 sene deneyimi olanlar 3.900 TL maaş almaktadır.
  • 3/1 derecesinde 15 sene deneyimi olanlar 4.050 TL maaş almaktadır.
  • 2/3 derecesinde 20 sene deneyimi olanlar 4.250 TL maaş almaktadır.
  • 1/54 derecesinde 25 sene deneyimi olanlar 4.350 TL maaş almaktadır.

Özelde Anketör Maaşları

Özel sektör kapsamında anketörlük mesleği oldukça yorucu olmaktadır. Bu yüzden işe giren personeller çoğu zaman kısa zaman içinde ayrılma kararı almaktadırlar. Bu bağlamda da özel sektörde personel sirkülasyonu yoğun olmaktadır. Özel sektörde anketör olarak çalışan personeller genellikle 2500 TL maaş almaktadırlar. Diğer yandan özel sektördeki pek çok anketörcüye sabit maaş verilmemektedir. Anket başı ücret ödenmektedir.