Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan ihtiyaç sahibi olanlara erzak desteği!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan ihtiyaç sahibi olanlara erzak desteği!

Ramazan ayında gelen gıda ürünlerindeki zamla ile birlikte temel ihtiyaç ürünlerinin fiyatları da bir hayli artmış oldu ve bu durumda da vatandalar nasıl geçinecekleri konusunda endişe duymaya başladı. Aile ve Sosyal Yardımlaşma Bakanlığı’nın yaptığı açıklama ile birlikte ihtiyacı olanlar da rahat bir nefes aldı ve bakanlık tarafından durumu olmayan düşük gelirdeki ailelere gıda desteği verileceği bildirildi. Ramazan ayı öncesinde muhtaç durumda olan ailelere gıda yardımı yapılacak ve bu yardıma sadece TC k

Ramazan ayı öncesinde erzak yardımları

Ramazan ayı öncesinde yapılan yardımlarda ihtiyaç durumunda olan aileler yalnızca kimlikleri ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gıda ardımı için başvuru yapabiliyorlar. Ramazan ayında gıda kolisi desteğini almak isteyen vatandaşlar durumlarını şimdiden devlete ve ilgili belediyelere bildirmeliler ve başvurularını da iletmeleri gerekmektedir.

İhtiyaç sahiplerine erzak yardımı yapılıyor

Ramazan ayının girmesi ile birlikte herkesin en çok araştırdığı ve merak ettiği konu ramazan erzak paketi başvuruları oldu. İhtiyaç sahibi olan vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren bu haberimizde ise yapılacak olan gıda desteğinin nasıl alınacağını ve nasıl başvuru yapılacağını yer edindik.

Yapılan son gıda zamları ile birlikte temel ihtiyaç listesindeki ürünlerde de ciddi anlamda bir fiyat artışı yaşandı. Özellikle de yağ, yumurta, bakliyat ve diğer gıda ürünlerine gelen yüksek oranlı fiyat artışları sonrasında vatandaşlar da bu durumda Ramazan ayını nasıl geçireceklerini düşünürken hem devlet tarafından hem de ilgili belediyeler ve denekler tarafından yapılacak olan gıda yardımlarının başvuruları da alınmaya başlandı. Türkiye genelinde bütün belediyeler ihtiyaç sahibi olanlara erzak yardımında bulunuyor. Yapılan yardımlar için gerekli olan başvurular da belediyelerin resmi intenet sayfalarından veya bizzat belediyeden yapılıyor.

İşsizlere, fakirlere ve çalışır durumda olmayan ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara maddi yardım destek başvuruları da SYDV’lerin bağlı bulundukları Kaymakamlıklardan yapılmaktadır. Kaymakamlık para yardımı başvurusunda bulunabilmek için öncelikle muhtarlığa giderek nasıl yardım alınabileceği öğreniliyor sonra da ilgili Kaymakamlığa yardım başvurusu yapılıyor. Valilik veya Kaymakamlığa Maddi Yardım başvurusu yapıldıktan sonra yapılacak olan sosyal yardımlaşma para yardımları da şöyle;

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gıda yardımları hakkında şunları söyledi: ‘’ 3294 sayılı Kanun kapsamında ihtiyaç sahibi olan ailelerin başta gıda olmak üzere temel olan ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile başta Ramazan ayı ve Kurban Bayramı öncesi olacak şekilde ve yıl boyunca da ihtiyaç duyulması durumunda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) tarafından 18 yaş ve üzeri aile bireylerine sahip olan vatandaşlarımıza gerekli erzak yardımları yapılacaktır. Yapılan gıda yardımları kişilerin ihtiyacına göre belirleniyor ve başvuruları da TC kimlik kartı ile yapılıyor. ‘’

Kaymakamlık gıda yardımları için yapılacak başvurularda gerekli olan belgeler;

 1. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başvuru kayıt formu ( ilk kez başvuru yapılıyor ise )
 2. Başvuru dilekçesi
 3. TC Kimlik Kartının önlü ve arkalı fotokopisi ( ilk kez başvuru yapılıyor ise )

Hizmetin en geç tamamlanma süresi ise;

 • 30 gün ( ilk kez başvuruluyor ise )
 • 7 gün ( gıda yardımın devam etmesi için yapılan başvurularda )

Peki gıda yardımı için nasıl başvuru yapılır?

Devletin bu yardımlarına başvuruda bulunabilmek için il veya ilçede olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına TC kimlik kartınız ile birlikte başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca başvuru yapacak olan kişinin de 18 yaş üstünde bir aile bireyi olması gerekmektedir.

Vakıflar ve Deneklerden ihtiyaç sahiplerine yardım

İHH, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Kızılay ve diğer bütün vakıflar ile denekler de Ramazan ayı öncesinde muhtaç durumda olan vatandaşlara erzak ve gıda yardımında bulunuyorlar. Bu yardımlara da başvuruda bulunabilmek için vatandaşların bölge müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekiyor.

Devlet, fakir ve maddi durumu olmayan ailelere yardım elini uzatıyor

Maddi yetersizliklerden dolayı geçimini sağlamakta zorluk çeken ve zorunlu olan temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan ve aynı zamanda da ailesini geçindiremeyen ihtiyaç sahibi vatandaşlarımı için devlet yardım elini uzatmaktadır. Yapılan bu yardımları başlıklar halinde tek tek haberimizde açıklayacağız. İşte o başlıklar ve detayları..

Fakir durumda olan aileler için yapılan devlet yardımı

Maddi durumu yetersiz olan ve ailesini geçindirmekte zorlanan vatandaşlarımız için devlet yardım elini uzattı ve birçok yardım yapmaktadır. Yapılan maddi yardımlar dışında ayrıca bir de kira, giyecek, yiyecek ve yakacak yardımı da yapılmaktadır. Ülkemizde bulunan birçok insan açlık sınırının altında hayatlarını idame ettirmektedir ve bu yüzden de ne yazık ki birçok aile maddi imkansızlıklar sonucunda çeşitli sıkıntılar çekmektedir. Devletimiz de ilk olarak İş-kur tarafından işsiz durumda olan vatandaşlarımız için bir iş imkanı sağlamaktadır. Ayrıca çalışamayacak durumda olan ve hiçbir şekilde maddi geliri de olmayan vatandaşlar için Valilik, Kaymakamlık Maddi Yardımı fakirlik maaşları verilerek çok sayıda aileye de maddi olarak destek olunmaktadır.

Fakirlik maaşından kimler yararlanabiliyor?

Devletimizin muhtaç durumda olanlara verdiği bu maaş; maddi olarak hiçbir geliri olamayan, hiçbir sosyal güvenceye sahip olmayan ve hiçbir şekilde daha önce devlet tarafından maddi bir yardım almamış olan aileler için verilmektedir. Verilen muhtaç aylığından yararlanmak isteyen vatandaşların hiçbir maddi gelirlerinin olmaması şartı koşulmaktadır ve aynı zamanda da üzerlerine kayıtlı bulunan menkul veya gayrimenkul bir mala da sahip olmamaları gerekiyor. Belirlenen bu kriterlere uyum sağlayan her yoksul aileye gerekli maddi yardımlar da yapılıyor. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından da annesi veya babası olmayan muhtaç durumdaki çocuklar ile % 40 ve üzeri engeli olan vatandaşlara da her ay muhtaçlık aylığı verilmektedir. Herhangi bir sosyal güvencesi olamayanlar, geliri veya aylığı olmayanlar, Vakıflar Genel Müdürlüklerine başvurularını yapmalılar ve Muhtaçlık aylığının bağlanması için de gerekli başvuru formlarını doldurduktan sonra ( engelli ise ilgili başvuru formunu, yetim ise ilgili başvuru formunu imzaladıktan sonra, ayrıca bir de engelli olması halinde özrünü belirten bir sağlık raporunu da ekleyerek ) müracaat ederek muhtaç olan engelliler ve yetim çocuklar için her birine aylık olarak 967,07 TL muhtaç aylığı alabiliyorlar.

Fakirlik maaşı nasıl alınmaktadır?

Fakirlik maaşından faydalanmak isteyen vatandaşlar sosyal yardımlaşma vakıfları ve kaymakamlıkların ilgili birimlerine ve il valiliklerinin de ilgili birimlerine başvuruda bulunabilirler. Başvurusu onaylanan vatandaşlara derhal bir fakirlik dosyası açılır ve her ay düzenli bir maaşa tabi olurlar. Fakirlik maaşından yararlanmak isteyen vatandaşların ise şu belgeleri tamamlaması gerekiyor.

 • Hiçbir sosyal güvencesinin olmadığını gösterir bir belge
 • Gelir getirici bir taşınır ya da taşınmaz ile hiçbir menkul ya da gayrimenkule sahip olmadığını gösterir bir belge
 • Annesi ya da babası olmayan çocukların ya da % 40 oranında bir engeli olduğuna dair bir belge
 • Herhangi bir aylık ya da gelire sahip olmadığını gösterir bir belge ile Vakıflar Genel Müdürlüğüne müracaat edebilirler.

Yardımda bulunan Vakıflar ve Denekler de yardıma muhtaç durumda olan aileler için ikinci bir altenatiftir. Bu bağlamda yukarıda saymış olduğumuz kriterlere uyan vatandaşlarımız fakirlik maaşından faydalanabilirler.

Sosyal hizmetlerin yaptığı para yardımları (SED)

Maddi imkansızlıklardan dolayı çocuklarının okul ihtiyaçlarını karşılayamayan veya onları okutamayan aileler için de Sosyal hizmetler tarafından para yardımları yapılıyor. Bu uygulama Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gündeme getirilmiş ve çocuk hizmetleri genel müdürlüklerince de uygulanmaktadır. Bu uygulamanın gündeme getirilmesinin asıl amacı ise maddi imkansızlıklar sonucunda çocuğunu okutamayan ve bu sebeple de yurtlara bırakan ailelerin önünü kesmektir. Sosyal hizmetlerin sağlamış olduğu para yardımlarının miktarları ise şöyledir:

 • Okul öncesi eğitim – 680 TL / % 50
 • İlköğretim – 1023 TL / % 75
 • Ortaöğretim – 1091 TL / % 80
 • Yükseköğretim – 1232 TL / %90

Aynı zamanda kuruluş bakım evinden çıkan gençler için de % 40 oranında destek ile 545 TL, orta öğretim seviyesinde olup da okuluna devam etmeyen çocuklar için de % 65 destek ile 682 TL yardım yapılmaktadır. Yukarıda bulunan tabloda da belirtmiş olduğumuz eğitim düzeyindeki öğrenciler için belirlenmiş olan yardım miktarları her ay düzenli olarak ödenmektedir. Fakat ailenin maddi durumu düzeldiğinde veya aile kendi kendini geçindirmeye başladığında yapılan bu destekler de kesilmiş olacak. 2021 yılı aylıklarına yapılan zam oranlarını da kosgekredisi.com üzerinden güncel halini bulabilirisiniz.

Kaymakamlık ne kadar yardım parası veriyor?

Kaymakamlık yardımlarından da yararlanmak isteye vatandaşların maddi durumlarının oldukça düşük olması gerekiyor. Maddi imkansızlıklardan dolayı ailesini geçindiremeyen, çocuğunu okula gönderemeyen, zorunlu temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayan ailelere de kaymakamlıklar maddi yardımların yanında ayrıca gıda, giyim, eğitim, sağlık, yakacak gibi desteklerde de bulunmaktadır. Bu yardımlardan yararlanmak isteyen ailelerin ise taşınabilir ya da taşınmaz mülklerinin olmaması gerekiyor. Kaymakamlık tarafından yapılan yardım paraları ise şöyle;

 • İlköğretime devam eden her bir erkek öğrenci için aylık 35 TL
 • İlköğretime devam eden her bir kız öğrenci için aylık 40 TL
 • Ortaöğretime devam eden her bir erkek öğrenci için aylık 50 TL
 • Ortaöğretime devam eden her bir kız öğrenci için aylık 60 TL tutarında kaymakamlık yardımı yapılmaktadır.

Gereken şartlara uygun olan kişiler eksiksiz bir şekilde belgelerini teslim etmeleri durumunda her ay bu yardımdan yararlanabileceklerdir.

Kaymakamlık engelli vatandaşlara ne kadar maddi destek parası veriyor?

Eğer engelli olduğunuz gösterir bir raporunuz varsa ve 18 yaş ve üzeri engelli iseniz;

 • % 40 ve % 60 engel aralığında olan vatandaşa 537 TL
 • % 70 ve üzeri engeli olan vatandaşa 805 TL maddi destek veriliyor.
 • Ayrıca kişi 18 yaşın altında ise engelli olan yakınına 537 TL yardım yapılıyor.

Devletten nasıl kira yardımı alınır?

Kira yardımlarından yararlanmak isteyen vatandaşların öncelikle hiçbir şekilde herhangi bir sosyal güvencesi olmamalı ve herhangi bir gelirinin de olmaması gerekiyor. Ayıca kentsel dönüşümden faydalanan vatandaşlar için de devlet kira ödemesi yardımında bulunmaktadır. Kira yardımlarından yararlanmak isteyenlerin de bulundukları il müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekiyor. İl müdürlüklerine yapılan başvurularda bakanlıklara iletiliyor ve böylece başvurusu olumlu sonuçlanan vatandaşlar için aylık 600 TL’yi geçmeyecek şekilde kira yardımı yapılıyor. Devlet tarafından verilen kira yardımlarına E-devlet üzerinden

‘’ Hak Sahibi Ailelere Kira Yardım Yapılması ‘’

bölümünden gerekli başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra TC kimlik fotokopisi, muhtarlıktan alınan ikametgah belgesi, gelir belgesi ve fakirlik kağıdı ile SYDV’lere giderek başvuruda 960 TL kira yardımı olarak bilinen devlet tarafından yapılan kira yardımına müracaat edilmesi halinde devletten ilgili kira yardımlarını alabiliyorlar.

Belediyelerden nasıl yardım alınabilir?

Maddi durumu iyi olamayan vatandaşlarımız bulundukları il belediyeleri ya da ilçe belediyelerine başvuruda bulunduktan sonra belediye tarafından yiyecek, giyecek, yakacak, eğitim, sağlık ve iş imkanı gibi yardımlar yapılmaktadır. Yapılan bu yardımlar sayesinde de çok sayıda ki vatandaşımız hem ailesinin ihtiyaçlarını ve geçimini sağlayabiliyor hem de çocuklarının eğitim masraflarını da karşılayabiliyor. Belediyelerden yardım almak isteyen vatandaşlar E-devlet kapısı üzerinden ‘’ e- Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama ‘’ kısmından erişim sağlayarak müracaat edebilirler.

‘’ Ankara Tek Yürek Kampanyası ‘’ yeniden uygulamaya koyuldu

Ankara Büyükşehir Belediyesi ‘’ 6 Milyon Tek Yürek Kampanyasının ‘’ ikinci evresini yeniden başlattı. Eğer sizde Ankara2da yaşıyorsanız ve ihtiyaç sahibiyseniz bu kampanyaya başvuru yapabilirsiniz ve kampanyaya destekte bulunan yardımseverlerin sağlamış oldukları yardımlardan da yararlanabilirsiniz.

 • Su Ver!
 • Bilet Ver!
 • El Ver!
 • İftar Ver!
 • Afiyet Ver! Kampanyalarından faydalanabilmek için gerekli olan başvuruyu belediyeye iletmeniz gerekiyor. ‘ İftar Ver! ‘ uygulaması ile Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden biri olan BELPA A.Ş’ye bağlı olarak hizmet veren BELPA Mutfağı tarafından hazırlanan sahur ve iftar paketleri 25 TL karşılığında 65 yaş üstü olan vatandaşlara, kronik hastalara, engelli vatandaşlara, dar gelirli ailelere, salgın sebebi ile gelirinden mahrum kalan esnaf gruplarına ulaştırılmaktadır. ‘’ Afiyet Ver ‘’ kampanyası ile de gıda desteği talebinde bulunan ihtiyaç sahibi olanlara ulaştırılmak üzere Başkent Market ürünlerinin yer aldığı 150, 200 ve 250 TL tutarında küçük boy, orta boy ve büyük boy olmak üzere tam 3 çeşit gıda kolisi satın alınabiliyor. ABB 100 milyon TL’lik tam kapanma desteği ile Ankaralı vatandaşların Başkent Ankara kartlarına da 400 TL bakiye yükleyeceklerini ve gıda kolisi dağıtımları yaparak ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımıza ulaştırıldığının da bilgisini paylaştı.

Herhangi bir geliri olmayan vatandaşlara devletin yaptığı yardımlar

Gelir seviyesi düşük olan ailelere devlet birçok yardım da bulunuyor. Devletin ihtiyaç sahibi olanlar için verdiği yardım miktarları ise şu şekildedir:

 • Yakacak için 500 kilo kömür,
 • Eşi vefat etmiş olan kadınlar için aylık olarak tam 215 TL olmak üzere iki ayda bir 550 TL
 • Engelli ve 18 yaş altında olan vatandaşların ailesi için aylık olarak tam 537,09 TL
 • Evde 65 yaş üstü bir birey var ise aylık olarak tam 672,81 TL
 • Yapılan gıda başvurusuna göre de aylık olarak tam 274 TL
 • Barınma için yapılan başvuruya göre aylık olarak tam 317 TL
 • Çocuk için sağlık yardımı aylık olarak tam 45 TL
 • Üniversite öğrencileri için Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan aylık olarak tam 200 TL ve bir defaya mahsus olmak üzere geri ödemesiz olarak tam 12 bin TL destek sağlanmaktadır.