Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığından erkek öğrenciye 475 TL kız öğrenciye 675 TL sosyal yardım!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığından erkek öğrenciye 475 TL kız öğrenciye 675 TL sosyal yardım!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından erkek öğrenciye 475 TL, kız öğrenciye 675 TL sosyal yardım veriliyor. COVID-19 nedeniyle çocuğunun eğitim masrafını karşılamakta güçlük çeken ailelere destek fırsatı sağlanacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından eğitim hayatında zorluk yaşayan öğrenciler için maddi destek sağlanıyor. Bakanlık, COVID-19 nedeniyle işini kaybetmiş olan ailelerin çocuklarına destek veriyor. Sosyal devlet ilkesiyle geçim sıkıntısı yaşayan aileler için çocuk eğitim maaşı bağlanacak.

Maddi olanaksızlık yaşayan ve çocuğunun eğitim masraflarının karşılanmasında güçlük çeken aileler için her okul ve şehirde başvuru alınmaktadır.

Anaokulları da listeye eklendi

Okul öncesi eğitimi gören çocuklar için de devlet desteği verildi. İlköğretim, ortaöğretim, lise ve üniversite öğrencileri için yapılan yardımların akabinde şimdilerde okul öncesi çağındaki çocuklara da devlet destekleri verilmeye başlandı. Okul öncesi çocuklarına 500 TL, ilköğretim öğrencilerine 750 TL, ortaöğretim öğrencilerine 800 TL ve üniversite öğrencilerine ise 900 TL yardım yapılmaktadır.

Çocuksuz ailelere 600 TL destek

Söz konusu çalışmaları müteakip yoksul ailelere fakirlik maaşı, kira, yakacak ve nakit para yardımı olmak üzere pek çok alanda destek verilecek. Sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara ise 600 TL ile 821 TL yardım yapılacak. Başvurularınızı Kaymakamlık üzerinden yapabileceğiniz gibi eğitim görme hakkı kazanan öğrencilere destek ödemeleri yapılacak.

İlköğretim çağındaki;

Erkek öğrencilere 45,

Kız öğrencilere 50 TL yardım veriliyor.

Ortaöğretim çağındaki;

Erkek öğrencilere aylık 55 TL,

Kız öğrencilere aylık 75 TL ödeme yapılmaktadır.

9 aylık eğitim sürecinde toplamda erkek öğrenciye 475 TL, kız öğrenciye 675 TL ödeme yapılıyor.

Öğle yemeği yardımları

Söz konusu proje, Milli Eğitim Bakanlığı ile müşterek bir şekilde yürütülüyor. Okulların olduğu merkezlere taşınmış olan yoksul öğrenciler için öğle yemeği yardımları verilmesine karar verildi. Buna göre istenilen şartlara haiz olan öğrenciler iki eğitim – öğretim döneminde yemek ihtiyaçlarını karşılayabilecek.