65 yaş yaşlılık parası nasıl alınır? Yaşlılık maaşı ödeme günleri

65 yaş yaşlılık parası nasıl alınır? Yaşlılık maaşı ödeme günleri

65 yaş yaşlılık parası nasıl alınır? 2019 yılında üç ayda bir verilen yaşlılık parasına 2020 her ay müjdesi! 65 yaş ve üzeri ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara verilen yaşlılık maaşına nasıl başvuru yapıldığı, ödemelerin ne zaman yapıldığı ve başvuru şartlarının neler olduğu merak ediliyor. 65 yaş ve üzerine verilen yaşlılık parası ya da yaşlılık maaşı 2020 yılında her ay verilecek.

65 Yaş Yaşlılık Parası Nasıl Alınır? 2020 Yılında Her Ay Ödenecek!

2020 yılında yapılan değişiklik sonucu 65 yaş üzeri olan ve yaşlılık parası alanlar her ay bu parayı alabilecek. Kimsesiz, güçsüz, muhtaç, engelli olan 65 yaş üstüne verilen yaşlılık parası yapılan değişiklik sonucu her ay yatırılacak.

Yaşlılık Parası Nedir?

65 yaş ve üzeri vatandaşa verilmektedir. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan yaşlılara yardım etmek için verilen maaştır. Yaşlılık parası olarak bilinen bu maaş 2020 yılında her ay verilecek. Yaşlılık parası almak isteyen vatandaş nereye nasıl başvuru yapacağını merak ediyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlara yaşlılık maaşı verilmektedir. Ancak bu yaşlılık parasını almak için bazı şartları sağlıyor olmanız gerekiyor. Yaşlılık maaşları 65 yaş ve üzerinde olan vatandaşlara verilmektedir. Yanlarında kaldıkları ailelerine verilmemektedir. Daha önce ailelere verilen bu para artık 65 yaş ve üzeri vatandaşlara verilmektedir.

Yaşlılık Maaşı Başvuru Şartları

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

-65 yaş ve üzeri olmak,

-Herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna prim ödememiş olmak,

-Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan maaş ya da aylık almamış olmak,

-Az gelirli olduğunu beyan eden belge bulundurmak.

Yaşlılık Maaşına Nasıl Başvuru Yapılır?

Yaşlılık maaşı almak isteyen 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, muhtaçlık sınırının altındaysa bu maaşı alabilmektedir. Şartlara uyan vatandaşlar Valilik ya da Kaymakamlıklara bağlı olan defterdarlık veya mal müdürlüklerine giderek evrakları almalıdır. Ayrıca il veya ilçede bulunan idare kurulları tarafından verilen muhtaçlık belgesinin de başvuru için alınması gerekmektedir.

Evraklar alındıktan ve bilgiler eksiksiz ve doğru şekilde doldurulduktan sonra başvuru sosyal güvenlik kurumuna yapılır. Kuruma gidilerek evraklar teslim edilir ve başvurunuz alınmış olur. Başvurunuz değerlendirilir ve başvurunuz onaylanırsa maaşı almaya başlarsınız.

Yaşlılık Maaşı Nasıl ve Ne Zaman Alınır?

Yaşlılık maaşı almak isteyen 65 yaş ve üzeri vatandaşların kendileri veya yakınları mal müdürlüklerine ya da defterdarlıklara giderek evrakları tamamlamalıdır. Evrakların eksiksiz olması gerekmektedir. Eksik bir evrak varsa aylık alma işlemi uzamaktadır. Evraklar tamamlandıktan sonra SGK’ ye teslim edilir. Başvuru değerlendirilir. Değerlendirme olumlu sonuçlanmışsa ödemeler Ziraat Bankaları tarafından ödenmektedir. PTT şubelerinden de yaşlılık maaşı alınabiliyor.

Yaşlılık Maaşı Ödeme Günleri Ne Zaman?

65 yaş ve üzeri vatandaşlara verilen yaşlılık maaşları ödemeleri doğum tarihlerinin son rakamına göre belirlenmiştir. Ödemeler şu şekilde yapılmaktadır:

-Doğum tarihinin son rakamı 0 ile 5 olanlar ayın 5.günü,

-Doğum tarihinin son rakamı 1 ile 6 olanlar ayın 6.günü,

-Doğum tarihinin son rakamı 2 ile 7 olanlar ayın 7.günü,

-Doğum tarihinin son rakamı 3 ile 8 olanlar ayın 8.günü,

-Doğum tarihinin son rakamı 4 ile 9 olanlar ayın 9.günü ödemelerini alabilirler.

Eşi Emekli Olanlar Yaşlılık Maaşı Alabilirler Mi?

Herhangi bir geliri olmayan 65 yaş ve üzerine yaşlılık maaşı verilmektedir. Bu nedenle eşi emekli olan vatandaşlara yaşlılık maaşı verilmemektedir. Eşinin düzenli maaşı olduğu için yaşlılık maaşı verilmez. Ayrıca eş vefat ettikten sonra da eşin emekli maaşı alınabilmektedir. Bu yüzden eşi emekli olanlar hiçbir türlü yaşlılık maaşından yararlanamamaktadır.

Yaşlılık Maaşı Ne Kadar?

65 yaş ve üzeri vatandaşlara verilen yaşlılık maaşı üç ayda bir ödenmektedir. 2020 yılında bu durumun değişeceği ve her ay maaşın verileceği müjdesi verildi. Üç ayda bir verildiği zaman yaşlılık maaşı 705,62 TL olmaktadır. Her ay verilirse bu tutar aylık olarak 235, 21 TL olacaktır. Yaşlılık maaşı her 65 yaş ve üzerine verilmemektedir. Şartları sağlayan 65 yaş ve üzeri vatandaşa bu aylık bağlanmaktadır. Yaşlıların rahat yaşayabilmesi için bu destek verilmektedir.

Yaşlılık Maaşı Başvuru Formu

İhtiyaç sahibi olan 65 yaş ve üzerine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yaşlılık maaşı veya diğer adıyla yaşlı aylığı verilmektedir. Bu yardımı almak için 65 yaş ve üzeri vatandaşların belirlenen şartlara uyuyor olması gerekmektedir. 3 ayda 1 ödenen yaşlılık maaşı 2020 yılında her ay ödenecektir. Geçen yıla göre maaş arttırılmıştır. Yaşlılık maaşı için başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına’da yapılabilmektedir. Başvurular değerlendirildikten sonra aylıklar PTT üzerinden alınabilmektedir.

Yaşlılık Maaşı E-devlet Başvurusu

65 yaş ve üzerine verilen yaşlılık parası için e- devlet sistemi üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Başvuru üç aşamada gerçekleşmektedir. Bu aşamalara başlamadan önce e- devlet sistemine T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapınız. Daha sonra aşamalara geçebilirsiniz. İlk olarak arama kısmına 65 yaş yaşlılık parası talebi yazınız. Karşınıza SGK hizmetleri çıkacaktır. Daha sonra 5510 Sayılı Kanun 4/1(c) Kapsamında Yaşlılık Aylığı Bağlanması yazan kısma tıklayınız.

Karşınıza talep türleri gelecektir. Bu türler şunlardır:

-5510 Kapsamında 61 Yaş 15 Yıl Hizmet ile Yaşlılık Aylığı Bağlanması Talebi

- 5510 Kapsamında Kadın 20 Yıl ile Erkek 25 Yıl Hizmet ile Yaşlılık Aylığı Bağlanması Talebi

Talep ettiğiniz aylığı seçiniz ve sizden istenen bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde yazınız. Başvurunuzu onaylayınız. Başvurunuz değerlendirilir. Olumlu sonuçlanırsa aylığınızı alabilirsiniz.

Yaşlı Aylığı Veren Bankalar

65 yaş ve üzerine verilen yaşlı aylığı başvurunuz onaylandıysa birçok bankadan ödemenizi alabilirsiniz. Geçen yıl 3 ayda bir yapılan ödemeler bu yıl her ay yapılacaktır. Ödemenizi PTT üzerinden de alabilirsiniz. Ödemenizi alabileceğiniz bankalar şunlardır:

-Ziraat Bankası,

-Halkbank,

-Vakıfbank,

-Denizbank,

-Akbank,

-Garanti Bankası,

-Türkiye Ekonomi Bankası,

-ING bank,

-QNB Finansbank,

-Yapı ve Kredi Bankası,

-Şekerbank,

-Türkiye İş bankası,

-Burgan bank,

-Kuveyt Türk Katılım Bankası,

-Asya Katılım Bankası,

-Altenatif Bank.