60 Ay ihtiyaç kredisi yapılandıran bankalar ve yapılandırma için gerekli şartlar

60 Ay ihtiyaç kredisi yapılandıran bankalar ve yapılandırma için gerekli şartlar

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun kararına göre ihtiyaç kredileri için 60 aya kadar olan vadeler için yapılandırma yapılabilecek. İşte, 60 ay ihtiyaç kredisi yapılandıran bankalar…

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun kararına göre ihtiyaç kredileri için 60 aya kadar olan vadeler için yapılandırma yapılmasına olanak sağlandı. Önceki yıllarda Vakıfbank’ta 72 aya kadar olan vadelerde yapılandırma işlemi yapılıyordu.

Banka Borçlularına Yapılandırma

Kredi kartı ve kredi borçlarını ödeme tarihlerinde yatıramayanlar için bankalar, borç yapılandırma önerisi sunmaktadır. Borçların bazıları için yıl içerisinde yapılandırma yapılabiliyorken bazen bankalar, kampanyalar kapsamında yapılandırma kredisi kullandırılabiliyor.

Önceki yılda kredi kartı borcu olanlar için Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank 24 aya kadar olan vadelerde yüzde 1,10 faiz oranıyla 24 aya kadar olan vadelerde yüzde 60 aya kadar olan vadelerde ise yüzde 1,20 faiz oranı ile yapılandırma kredisi kullanılıyordu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun kararına göre 24/4/2013 tarihinden önce kullanılan kredilerin anapara ya da faizlerinin bankalara olan ödeme zamanları geciken ihtiyaç kredilerinin mevcut borçlarının, borçlu kişilerin istekleri doğrultusunda maksimum 60 aya kadar tekrar yapılandırılabilir.

Kredi yapılandırmasından yararlanmak için gerekli şartlar ise şu şekilde belirlendi:

  • Kredi başvurusunda bulunacak olan kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gereklidir.
  • Başvuru sahibinin belgelenebilir gelir belgesi olması gereklidir.
  • Kişinin kredi notu da bu konuda önemli olacaktır. Kredi notu riskli grupta yer alan kişiler ihtiyaç kredisi yapılandırmasından yararlanması mümkün değildir.
  • Yapılandırma, maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önceki borçları kapsamaktadır.

Yapılandırma Başvurunda Gerekli Olan Evraklar

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun geçen yıl yayımlanan taslağına göre 60 aya kadar olan vadeler için yapılandırma yapılabiliyor. Vatandaşların yapılandırmadan faydalanabilmesi için başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru yapılırken gerekli olan evraklar şu şekilde:

  • Başvuru yapacak olan kişiye ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı,
  • Aylık gelir durumunu gösteren belge,
  • Borç durumunu gösteren belge,
  • Kişiye ait ikametgah belgesi,

Ayrıca banka tarafından istenilen diğer belgeler gerekli olacaktır.

Kişilerin gelir durumları uygun ve kredi notlarına ilişkin herhangi bir olumsuz durumun olmaması halinde bu evraklar ile başvuru yaparak yapılandırmadan yararlanabilecekler. Fakat söz konusu yapılandırma tarihi dolduğu için yürürlükten kaldırıldı. 2020 yılı için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun yapılandırma ile ilgili herhangi bir açıklaması mevcut değildir.