50-100 Koyun yetiştirme ağıl maliyeti ve mera hesaplama bilgileri

50-100 Koyun yetiştirme ağıl maliyeti ve mera hesaplama bilgileri

Hayvancılığa adım atmak isteyip koyun yetiştiriciliği ile işe başlamak isteyen kişiler, bu işin ne kadar sermaye gerektirdiğini merak etmektedir. Merak edenler için 50-100 koyun ağıl maliyeti ve mera hesaplama detaylarını derledik.

Hayvancılığa adım atmak için işe koyun yetiştiriciliği ile başlamak isteyenler mera maliyetinin ne kadar tuttuğunu merak etmektedir. Her işin başında olduğu gibi koyun yetiştiriciliğine başlarken öncelikle planlama yapılmalıdır.

Koyun yetiştiriciliği için Devlet, istihdamı ve hayvancılığı artırmak için destek vermektedir. Fakat koyun yetiştiriciliğini herkes anlamamaktadır. Çünkü bu iş, teknik bir iştir ve ilgi gerektirir. Hayvanların kalacağı yer, bakım şartları, beslenme şekli iyice düşünülmeli ve planlanmalıdır. Bunların yanında barınak koşulları, havalandırma için ne kadar sistemleri verimli olacak şekilde düzenlenmelidir. Çünkü bakım için ne kadar verim sağlanırsa hayvanlardan da o kadar verim alınacaktır.

Koyunların beslenmeleri için iki farklı yem kullanılmaktadır. Bu yemlerden birisi kaba yem diğeri ise kesif yemdir. Fabrikalardan alınan yemlerin maliyeti fazla olmaktadır. İşletme maliyetinin çoğunluğunu yem giderleri oluşturmaktadır. Yem maliyetini aza indirmek için meralar tercih edilmektedir. Meralar, hayvanlar için bolca besin maddesi içerir.

Hayvanların yemeleri gereken yem miktarları aşağıdaki tablodaki gibidir.

50-100 Koyun yetiştirme ağıl maliyeti ve mera hesaplama bilgileri

Yem Maliyeti

Konsantre yemlerin 50 kilogramlık çuvalları 75 TL’dir. Kesif yemlerin yerini arpa, buğday gibi ürünler de doldurmaktadır. Bunlarla beraber fiğ, yonca, yem bezelyesi vb. ürünler de kullanılabilir. 1 ton kesif yemin kilosu 1,5 TL’ den 1000 kg = 1500 TL iken 1 ton yonca (kaba yem) : 1000 TL olmaktadır.

Yıllık olarak 50 baş koyunun yem gideri 36 bin 500 TL’dir. 100 baş koyunun yem maliyeti ise 73 bin TL olarak hesaplanır.

Ağıl Maliyeti

Hayvan yetiştiriciliği için ağıl seçilirken ağılların büyük olması daha avantajlıdır. Bunun yanında havalandırmanın nasıl olacağı, ağılın rutubet alıp almadığı, meraya ve suya yakınlığına dikkat edilmelidir. Ağılın yerinin çok fazla eğimli ve çok sıcak yerde olmaması gerekmektedir. Ağıl girişlerinin güneye bakması avantajlıdır. Duvarların yüksek olması ve her yıl kireç ile badana sürülmesi gerekmektedir. Ağıllardaki sıcaklıkların ideal olması gerekmektedir. Koyunlar için 5 ile 21 santigrat derece arasındaki sıcaklıklar idealdir. Hayvan yemliklerinin yani olukların tahtadan yapılması gerekir. Genişliklerinin ise 40 cm ile 50 cm arasında olması lazımdır. Bununla beraber hayvanların su içecekleri yalaklardır. Bu yalaklar hayvanların sağlığı açısından temiz tutulmalıdır. Hayvanların ulaşabilecekleri noktada yalakların bulunması gerekir. İdeal bir ağıl oluşturmak için maliyet 100 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. 1 dekar alana 1500 koyun konulabilir. Kuzu başına 0,75 metrekare, kuzusuz koyun başına 1 metrekare, 1 kuzulu koyun için 2 metrekare, 2 kuzulu koyun başına 3 metrekare yer ayırmak gerekmektedir.

Mera Hesaplama

Ülkemizde çok fazla mera hayvancılığı yapılmaktadır. Küçükbaş hayvanlar dikkate alındıklarında 1 dekar arazide 10 koyun beslenebilmektedir. Hayvanlara sadece merada yedikleri yeterli olmamaktadır. Her gün akşam meradan döndükten sonra ve giderken bir miktar yem verilmelidir. Kış aylarında yem miktarı artırılmalıdır. 1 koyunun günlük olarak tüketmesi gereken kuru madde miktarı 6 ile 7 kilogram arasında olmaktadır. Mera kalitesizse ve bu kadar ot sağlanmıyorsa, kesif yemler ile bu açık kapatılmalıdır. 4 ila 6 cm arasındaki çayır ve yonca karışımı koyunlar için idealdir.

1 dönüme = 10 koyun

5 dönüme = 50 koyun

10 dönüme = 100 koyun yeterlidir.

1 dönüm arazinin 5 bin TL olduğunu farz edilirse böyle bir durumda 50 koyun için 25 bin TL, 100 koyun için 50 bin TL mera alımı için harcanacaktır.

Meranın seçilmesinde dikkat edilmesi gereken diğer unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

  • İşletmenin kurulacağı yerin iklim yapısı oldukça önemlidir.
  • İşletmenin bölgesinde barınacak hayvan ırklarının verimliliğinin tespit edilmesi gerekir.
  • Yem gibi maliyeti yüksek olan giderlerin minimizasyonu için temin edilmesinin asgari düzeyde masrafsız olması gerekir.
  • Masrafların karşılanacağı pazara yakın konumda olmak işletmenin sağlığı için önemlidir.

Koyun yetiştiriciliğinde yapılacak gider kalemleri de şu şekilde sıralanabilir:

  • Mera arazisi temini (satın alma veya kiralama)
  • Anaç koyun ve koç alım maliyeti
  • Yem maliyetleri
  • Etüt proje giderleri
  • Makine ve ekipman maliyetleri
  • Bina-inşaat maliyetleri (ağıl inşaatı, mera maliyeti)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.