2020 Yılı en karlı hayvancılık sektörü hangisidir?

2020 Yılı en karlı hayvancılık sektörü hangisidir?

Hayvancılık nasıl yapılır? En karlı hayvan sektörü hangisidir? (2020) Hayvancılık ile uğraşmak isteyen vatandaşlar, hayvancılık sektörleri hakkında detayları merak ediyor. Hayvancılık sektörü iyi yapıldığı zaman iyi kazanç elde etmenizi sağlamaktadır. En karlı hayvan sektörü ve nasıl yapıldığı hayvancılık ile uğraşmak isteyen vatandaşlar tarafından araştırılıyor.

Hayvancılık Nasıl Yapılır? 2020 Yılında En Karlı Hayvan Sektörü Hangisidir?

En karlı hayvancılık sektörü en başından beri sürdürdüğünüz sektör olacaktır. Çıraklıktan ustalığa kadar devam eden bir süreç içerisinde hangi sektörü yaptıysanız o sektörde en karlı işi elde edebilirsiniz. Hayvancılık ile uğraşmak isteyenler küçükbaş hayvancılığın mı yoksa büyükbaş hayvancılığın mı daha çok kar elde ettireceğini merak ediyor.

En Karlı Hayvancılık Sektörü Hangisi?

Yeterli sermaye, yeterli iş gücü ve ön çalışma ile en kazançlı hayvancılığı yapabilirsiniz. Hayvancılık sektöründe bu çalışmalarla hangi hayvancılık sektörü yaparsanız yapın kazançlı olursunuz. Yapabileceğiniz sektörler şunlardır:

-Büyükbaş hayvan besiciliği,

-Büyükbaş süt ineği yetiştiriciliği,

-Tavuk, ördek, kaz, hindi gibi kümes hayvanı yetiştirme,

-Arıcılık,

-Küçükbaş hayvancılık.

Küçükbaş Hayvancılığın Kazancı Ne Kadar Olur?

Hayvancılık sektörüne adım atmadan önce ilk olarak masraflarını bilmelisiniz. Düşük sermaye ile başlayabileceğiniz en karlı hayvan sektörü küçükbaş hayvancılıktır. Ancak hemen büyük hayaller kurmayın. İlk olarak detaylı bir hesaplama yapın. Masraflarınızı iyi belirlemeniz gerekmektedir. tarlası olan bir çiftçinin masrafı ile ilçe merkezde olan bir yetiştiricinin masrafları aynı olmayacaktır. Küçükbaş hayvancılık büyükbaş kadar gelir kazandırmaz ancak düşük sermayesi olanlar için en iyi seçenek küçükbaş hayvancılık yapmaktır…..

Süt İneği Yetiştiriciliği ve Besicilik

Süt ineği yetiştiriciliği yapanlar en çok süt veren inekleri tercih etmektedir. Sütler günlük olarak sağılmakta ve anlaşmalı mandıra, süt fabrikası ve tüketiciye elden verilecek şekilde dağıtılmaktadır. Kazanç oranı net değildir. Günlük elde edilen sütün litresine göre değişmektedir. Günlük olarak karlı veya karsız bir durum oluşturabilir.

Besicilik, hayvanların üretilmesi ve beslenilip satılmasıdır. Hangi hayvan daha çok satılıyorsa o hayvan alınır ve çoğaltılır. Beslenilir ve satılır. En fazla tercih edilen erkek sığırlardır. Özellikle Holstein ve İsveç esmeri en çok tercih edilen cinslerdir. Besiye alınması için yerli hayvanların 2 yaşında, kültür ırk hayvanlarının 1 veya 1,5 yaşında olması gerekmektedir. Günlük verilen yem oranına göre hayvanın kilo alması hesaplanmaktadır. Kilo alamayanlar erkenden satılmaktadır. Tartı ile cihazı ile hayvanlar tartılır.

Kanatlı Yetiştiriciliği

Az bir tavuk ile yumurta hesaplama işlemi kolaydır. Ancak binlerce tavuk alabilen bir tavuk çiftliğinde işler o kadar kolay olmaz. Yumurta üretimini takip edebilmek ve kar ile maliyeti hesaplayabilmek için ön hazırlık yapılması gerekmektedir. eğer işin uzmanı değilseniz bir uzman ile çalışmanız iyi olacaktır. Tavukların yem giderlerinin, tesisin ısıtmasının, su giderinin, çalışan personel maaşlarının ve daha birçok detayın hesaplanması gerekmektedir. Günlük ve ay olarak hesaplamalar yapılmalıdır. Günlük elde edilen yumurtaların yıla göre hesaplanması ve tavukların veya hindilerin kışlık yemeklerinin de hazırlanması gerekmektedir.

Arıcılık Kazançlı Bir İş Mi?

Hakiki bal veya anzer balı yetiştirenler kazançlı olmaktadır. Hakiki balların kilosu 150- 200 TL’ye satışa çıkmaktadır. Anzer balının kilosu ise bin liradan daha fazladır. Bazı çiftçiler asıl işlerinin yanında arıcılık yaparken direkt olarak arıcılık yapanlar da bulunmaktadır. Koloni başına 16 kilo bal alınabilmekte hatta bu miktar daha da artabilmektedir. Arıcılık için Halk eğitimde kurs verilmektedir. Eğer yeni başlayacaksanız kursa gitmenizde fayda var.

En Karlı Hayvancılık Hangisidir?

Hayvancılık sektörünün karlı olması size bağlıdır. Ön hazırlık ve doğru bir süreç ile her türlü kazanç elde edebilirsiniz. Düşük sermayeniz varsa küçükbaş hayvancılık yapabilirsiniz. Küçükbaş hayvancılık biraz uğraştırıcıdır. Çoban tutmanız şarttır.

Yeminizi kendiniz üretiyorsanız her türlü hayvancılık size kar getirecektir. En kar getireni de kara davardır. Bu hayvanları besleyecek meranız bulunuyorsa iyi kazanç elde edebilirsiniz. Besicilikte iyi kazanç sağlamaktadır. Son zamanlarda tavuk yetiştiriciliği de tercih edilmektedir.

Arıcılık aslında büyük kazançlar sağlayabilir. Ancak doğru bir arıcılık yapmalısınız. Şeker kullanmamalı ve hakiki bal üretmelisiniz. Anzer balı yapıyorsanız zaten kilosu size bin liradan daha fazla para kazandıracaktır. Arıcılıkta kar getiren bir sektördür. Hayvancılık sektörüne devlet destek sağlamaktadır. Desteklerle birlikte hayvancılık sektöründe iyi kazançlar elde edebilirsiniz.

Hayvancılık sektörüne başlamadan önce detaylı araştırmanızı yapın. Ön hazırlığınızı en ince detayına kadar ayarlayın ve sektöre hazır bir şekilde adım atın. Maliyetinizin ne kadar olacağını ve kazancınızın ne kadar olacağını hesaplayın. Bazı sektörlerde bu hesap gün gün yapılmalıdır. Aylık olarak hesaplarınızdan sonra yıllık hesaplarınızı da yapın. Eğer size gerçekten kar getiren bir iş ise başlayın. Zaman içerisinde işinizi büyütebilir ve daha iyi kazançlar elde edebilirsiniz. Devlet hayvancılık ile uğraşacak olanlara hibe desteği vermektedir. Hayvancılık sektörüne başlamadan önce hibe desteği için başvuru yapabilir ve sermayenize bu hibeyi ekleyerek daha güzel işler başarabilirsiniz.