22 Ağustos 2020 Cumartesi 21:33
2020 İşkur eğitim ücretleri belli oldu! İşkur tarafından verilen maaşlar nelerdir?
Takip Et:

İşkur eğitim programlarına katılan kişilere İşkur tarafından maaş verilmektedir. Bu maaşlar eğitim bittikten yaklaşık 30 gün sonra kişilerin hesabına yatırılmaktadır. Maaş alacak kişilerin daha önceden aldıkları eğitim ile birlikte bu maaşları hak etmeleri gerekir.

İşkur tarafından verilen maaşların takibini kurum yapmaz. Bu nedenle kişiler kendi maaşlarının hesabını kendileri tutmak zorundadır. Ayrıca yine İşkur tarafından verilen işsizlik maaşı da bu maaş ile aynı prosedürde verilmektedir. Ancak maaş verilme tarihleri farklılık göstermektedir.

İşkur maaşları nereden alınır?

İşkur sistemin kayıtlı IBAN numarası bulunan kişilerin maaşları kendi hesaplarına İşkur tarafından yatırılır. Ancak herhangi bir hesap numarası bulunmayan kişilerin maaşları PTT tarafından kişilere verilmektedir. Bu kişiler PTT şubelerine başvurarak maaşlarını alabilmektedir.

Maaş yatırma tarihleri kesin değildir. Maaş alacak kişiler İşkur duyurularını takip etmelidir. Ancak 30 günü aşmış maaşların hala yatmaması halinde İşkur’a başvurmak gerekir.

İşkur eğitim ücret tutarları ne kadar?

İşkur tarafından belirlenmiş günlük ücretler şu şekildedir:

 • Genel 89,4 TL
 • Talebe 67,05 TL
 • İşsizlik ödeneği bulunanlar 44,7 TL

Sektörlere nazaran İşkur eğitim saatleri ne kadar?

İşkur’da verilen eğitimlerin saatleri bölümlere göre değişiklik göstermektedir. Bilişim ve imalat sektöründe eğitim alçak kişilerin eğitim süresi en fazla 6 aydır. Siber güvenlik, kodlama ve yazılım sektöründe eğitim alçak kişiler için belirlenen eğitim süresi ise en fazla 9 ay olarak belirlenmiştir.

Bu sektörlerden herhangi birinde eğitim alacak kişilere günlük 5-8 saat arasında eğitim verilmektedir. Bu eğitimleri alacak kişiler bir haftada en fazla 45 saat eğitim görür. Ayrıca İşkur tarafından verilen eğitimler 7 gün boyunca olmamaktadır. Bir kişi bir haftada en fazla 6 gün boyunca eğitim alabilmektedir.

İşkur işsizlik maaşları ne vakit ödenir?

İşkur tarafından verilen işsizlik ödeneği her ayın 5’inde kişilerin hesaplarına yatırılmaktadır. İşsizlik ödeneği alacak kişiler belirli şartları yerine getirdikten sonra sadece 6 ay boyunca bu maaştan yararlanabilmektedir.

Bu ödenekten yararlanacak kişilerin ilk önce belirli şartları yerine getirmesi gerekir. Sonrasında ise İşkur kişilerden bazı belgeler talep eder. Bu belgeleri eksiksiz getiren kişilere işsizlik ödeneği sağlanır.

İşsizlik maaşı alma koşulları nelerdir?

İşsizlik ödeneği bağlanan kişilere 1.177 TL ile 2.354 TL arasında işsizlik ödeneği sağlanmaktadır. Bu maaştan yararlanmak isteyenler şu şartları yerine getirmelidir:

 • Kişilerin iş akdine işveren son vermiş olmalıdır. Kendi rızasıyla işten çıkan kişilere bu maaş verilmez.
 • İşveren tarafından işten çıkarılan kişilerin bir durumdan dolayı işten çıkarılmamış olması gerekir.
 • İşten çıkarılmadan önce en az 4 ay boyunca sigorta primleri düzenli yatırılan kişilere bu ödenek verilir.
 • Kişinin sigorta prim günü en az 600 gün olmalıdır.

İşsizlik maaşları kesintiye uğrar mı?

Bazı durumlar dışında işsizlik maaşı kesintiye uğramaz. Bu durumlar şu şekildedir:

 • İşten çıkarılan kişi işine geri dönmesi halinde maaşı kesilir.
 • İşsizlik ödeneği alan kişi emekli maaşı almaya başladığında işsizlik ödeneği kesilir.
 • İşsiz kişi farklı bir işe girerse aldığı ödenek kesilir.
 • SGK kişi adına sıhhat raporu vermesi halinde maaşı kesilir.
 • Kişi askere gitmesi halinde maaşı kesilir.
 • Kişi ikametgah bilgilerini değiştirirse maaşı kesilir.

İşkur maaşları sorgulama işlemleri nasıl yapılır?

İşkur’dan maaş alan kişiler maaşlarını birden farklı kanaldan sorgulayabilmektedir. Bu kanallar şu şekildedir:

 • Kişiler SGK resmi intenet sitesinden maaş sorgulaması yapabilir.
 • Kişiler e-devlet sistemi üzerinden maaş sorgulaması yapabilir.
 • SGK müdürlüklerine başvuran kişiler maaş sorgulaması gerçekleştirebilir.
 • Kişiler ALO 175 numarasını arayarak maaş sorgulaması yapabilir.

İşkur maaş başvuruları ne şekilde yapılır?

Maaş başvurusunda bulunacak kişiler İşkur merkezlerine giderek başvurularını gerçekleştirmelidir. İşkur tarafından sorgulatılan kişinin ilk olarak hangi tür maaş alacağına karar verilir. Bu sorgulamanın ardından kişiye verilecek maaş belirlenir. Kişiler başvuru sonrası sonuçlarını İşkur resmi intenet sitesinden öğrenebilmektedir.

İşkur maaşları neye nazaran belirlenir?

İşkur tarafından kişilere verilecek maaşın tutarı kişiye ait olan prim ödemelerine göre hesaplanmaktadır. SGK prim ödemeleri yüksek olan kişilere yüksek maaş verilmektedir. Bir diğer açıdan maaş hesaplamaları kişinin son aldığı 4 aylığa göre hesaplanır. Bu neticede aylığı hesaplanan kişilere en fazla 2.030 TL maaş verilirken, en az ise 1.117 TL maaş bağlanmaktadır.

E-devlet üzerinden İşkur maaşları nasıl sorgulanır?

İşkur maaşını e-devlet sistemi üzerinden sorgulamak isteyen kişilerin e-devlet şifreleri bulunmalıdır. Sisteme giriş yapılırken kullanılan e-devlet şifreleri PTT şubelerinden kişiye özel olarak verilmektedir. Bu şifre ile sisteme giren kişiler, arama bölümüne SGK veya İşkur maaşları yazarak aratmaları halinde maaş sorgulamalarını gerçekleştirmeleri mümkündür.

İşkur maaşı ile birlikte hangi destek hizmetler sunulur?

İşkur’dan işsizlik maaşı alan kişilere şu hizmetlerde verilmektedir:

 • 6 ay süren maaş ödemeleri ile maddi destek sağlanır.
 • Kişinin sıhhat hizmetleri için ödemesi gereken tutarlar İşkur tarafından ödenir. Kişiler sıhhat hizmetlerinden bu şekilde yararlanır.
 • Kişilere niteliklerine göre iş olanakları bulunur.
 • Kişilere kendilerini geliştirmeleri için eğitim ve kurslar verilir.

İşsizlik maaş ödeme günleri nasıl belirlenir?

Kişilerin alacağı işsizlik maaşları kişinin sigorta prim günlerine göre belirlenmektedir. İşsizlik ödeneği alacak kişinin en az 600 prim günü olması halinde kişiye 6 ay süresince işsizlik maaşı verilmektedir. Eğer kişinin prim günü en az 900 ise bu kişilere 8 ay sürecek işsizlik maaşı ödemesi yapılmaktadır.

Bir kişiye İşkur tarafından verilen en uzun işsizlik maaşı süresi 10 aydır. Bu kişilerin en az 1.080 prim günü bulunmalıdır. SGK tarafından alınan belgeler ile İşkur’a başvurulması halinde kişilere maaş bağlanmaktadır.
Son Güncelleme: 22.08.2020 21:33
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler