2020 Haziran kira artış oranı ne kadar oldu? 2020 Mayıs ayı enflasyon rakamları

2020 Haziran kira artış oranı ne kadar oldu? 2020 Mayıs ayı enflasyon rakamları

Haziran 2020 kira artış oranı ne kadar oldu? Mayıs ayı enflasyon rakamlarına ve 12 aylık TÜFE oranlarının ortalamasına göre Haziran ayı kira artış oranı belirlendi. Ev sahiplerinin ve kiracıların merakla beklediği kira artış oranı Haziran ayı için ,10 olarak belirlendi.

2020 Haziran Kira Artış Oranı

Her ay hem ev sahiplerinin hem de kiracıların merak içerisinde beklediği kira artış oranları Haziran ayı için belli oldu. TÜFE’nin yıllık kira ortalaması taban alınarak hesaplanan oran Haziran ayı için ne kadar oldu merak ediliyor. 2020 yılı Haziran kira artış oranı %12,10 oldu.

Yine merak içerisinde beklenen enflasyon rakamlarının da ne kadar olduğu açıklandı. Mayıs ayı için açıklanan enflasyon rakamları açıklanmıştı. Bu açıklamadan sonra kira artış oranlarının ne kadar olacağı merakla bekleniyordu. Haziran ayı kira artış oranı belli oldu. Enflasyon rakamlarına göre bu oran %12,10 oldu.

En Fazla Ne Kadar Kira Zammı Yapılabilir?

Kira artışı sözleşmeye göre değişmektedir. Sözleşmenin 12 ayı doldurmuş olması gerekmektedir. Eğer kira sözleşmesi Mayıs ayı içerisinde 1 yılı doldurduysa, Haziran ayının kirası zamlı şekilde ödenmektedir. Her ay kira artış oranı belirlenmektedir. Kira sözleşmesine göre kira artışınız gerçekleştirilmektedir. Her ay bir önceki ayın TEFE- TÜFE rakamları arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması hesaplanır ve bu hesaplama sonucu bir yüzde ortaya çıkar.

Mayıs ayı için belirlenen 12 aylık TÜFE ortalaması Haziran ayı kira artış yüzdesini belirlemektedir. Belirlenen bu oranlar kira sözleşmesi bir yılı doldurmuş olanlar için uygulanmaktadır. Kira artış oranı ne kadar ise kiralar o oran doğrultusunda artabilmektedir. Kiracı ve ev sahibi arasında anlaşmalı durumlar oluşabilir. Ancak kira artış oranından daha fazla miktarda zam yapılamamaktadır. Daha düşük miktarlar için anlaşmalar yapılabilmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.