2. el araç kredisi kaç yaşa kadar verilir? İkinci el taşıt kredisi şartları

2. el araç kredisi kaç yaşa kadar verilir? İkinci el taşıt kredisi şartları

Araç kredisi kaç yaşa kadar verilir? İkinci el araç almak isteyenler kaç yaşa kadar kredi verildiğini merak ediyor. Araç yaş sınırı bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Bankalar ikinci el araçlar için farklı yaş sınırları, farklı vade seçenekleri ve farklı faiz oranları belirlemiştir.

Araç Kredisi Kaç Yaşa Kadar Verilir?

Ulaşımını kolaylaştırmak isteyenler son zamanda en çok araç kredisi ile ilgili detayları araştırıyor. İnsanların araba sahibi olması günümüzde kolay bir hayat sağlanmasına yardımcı oluyor. Araba almak isteyenlere bankalar kredi vermektedir. Konut kredisi gibi taşıt kredisi de bankalar tarafından verilen bir kredi çeşididir. Taşıt kredisi çekmek isteyenler bankaların hangi şartları aradığını merak ediyor.

Taşıt Kredisi

Taşıt sahibi olmak isteyenlere bankalar destek vermektedir. Bankalardan sıfır taşıt ve ikinci el taşıt kredisi alabilirsiniz. İkinci el bir araba istiyorsanız bazı bankalar ikinci el taşıt için kredi imkanı sunmaktadır. İkinci el taşıt kredisini çekebilmek için bazı şartlara uyuyor olmanız gerekiyor.

İlk olarak ikinci el taşıt kredisi veren bankalar arabanın yaşına bakmaktadır. Banka tarafından belirlenen yaşa sahip olmayan araçlar için kredi verilmemektedir. Tabiî ki bankalar için önemli olan bir noktada kredi notu ve kredi siciliniz. Kredi notunuz düşük ve kredi siciliniz bozuksa bankalar size herhangi bir kredi vermezler. Kredi notunuz iyi ve siciliniz temiz ise bankalar size kredi verecektir. Ancak taşıt kredilerinde fiyatın tamamı karşılanmaz. Sıfır araçlar için %70 kredi verilmektedir ve ikinci el olarak %60 oranında kredi verilmektedir. Taşıt kredilerinde en fazla 60 ay vade seçeneği verilmektedir. Sıfır araç alımlarında ipotek yoluna gidilir ve alınan araç ipotek ettirilir.

İkincil El Taşıt İçin Kredi Veren Bankalar

-Ziraat Bankası,

-QNB Finansbank,

-Vakıfbank,

-Odeabank,

-TEB,

-Akbank,

-Denizbank,

-ING Bank,

-İş Bankası,

-Halkbank.

İkinci El Taşıt Kredisi Şartları

İkinci el taşıt kredisi veren bankalar ayrı ayrı paketler sunmaktadır. İkinci el taşıt almak için bankadan kredi almak istiyorsanız, bankalara giderek detaylı bilgi öğrenmeniz gerekli. Her bankanın şartları farklı olabiliyor. Bankaların şartlarını öğrendikten sonra hangi bankadan kredi alacağınızı belirlemelisiniz.

Bankalar genellikle ikinci el taşıt kredilerinde aracın yaşını önemsemektedir. Kamu bankaları ikinci el taşıt kredisine %0,49 faiz oranı uygulamaktadır. Bankalar hem sıfır araç alımları için hem de ikinci el araç alımları için kredi imkanı sunmaktadır.

Taşıt Kredisi Yaş Sınırı

Bankalar ikinci el taşıt kredilerinde yaş sınırına önem vermektedir. Her bankada bu sınır değişmektedir. Araç alımı yaparken bu şarta dikkat etmeniz gerekiyor. Bankaya giderek detaylı bilgi almalısınız. Bankaların belirlediği azami yaş oranları şu şekilde olmuştur:

Ziraat Bankası: 7 yıla kadar ikinci el araçlara kredi vermektedir.

Halkbank: 7 yıla kadar ikinci el araçlara kredi vermektedir.

Vakıfbank: 7 yıla kadar ikinci el araçlara kredi vermektedir.

Denizbank: İkinci el araçlar ticari ise bu durumda yaş sınırı 3, binek araç ise bu durumda yaş sınırı 5 olarak belirlenmiştir.

Garanti BBVA: Taşıt kredisi için belirlenmiş olan yaş sınırı 9’dur. Ticari veya binek araçlar için aynı yaş sınırı uygulanmaktadır.

Yapı Kredi Bankası: 10 yıla kadar ikinci el araçlara kredi vermektedir.

QNB Finansbank: Belirlenen yaş sınırı 10’dur. İkinci el araçları için bu sınır belirlenmiştir. Ancak hem kredi vadesi hem de aracın yaşının toplamı 10 olmalıdır.

Araç Yaşı Kaç Olmalıdır?

İkinci el araç almak isteyenler bankalardan kredi çekebilmektedir. Pek çok banka taşıt kredisi vermektedir ancak müşterilerden uymasını istediği bazı kurallar vardır. Bu şartların başında kredi notu ve kredi sicili gelmektedir. Kredi notunuzun yüksek ve kredi sicilinizin temiz olması gerekmektedir. Aksi halde kredi alamazsınız. Sadece taşıt kredisi değil herhangi bir kredi alamazsınız. Bankalar tarafından bakılan diğer şart aracın yaşıdır. Araçların yaşının sınırı bankadan bankaya değişiklik göstermektedir.

En Uygun İkinci El Araç Kredileri

Birçok banka ikinci el araç almak isteyenlere kredi seçeneği sunmaktadır. Vade seçenekleri ve uygun faiz oranları ile ikinci el taşıt kredisi veren bankalar, aracın fiyatının tamamını ödememektedir. Araba için bir miktar peşinat istenmektedir. Arabanın yaşına göre bankalar kefil isteyebilir. Sıfır araç alımlarında ise alınan araç ipotek ettirilmek zorundadır. Borç ödenmeme gibi bir durum yaşanmaması için bankalar bu kararı almıştır.

Bankaların ikinci el için yaş sınırı bulunmaktadır. Kredi alacağınız bankanın yaş sınırını öğreniniz. Alınan araç sıfır ise bankalar aracın %70 ini, ikinci el ise %60 ını ödemektedir. Bazı bankalar taşıt kredilerinde kefil isteyebilir. Genellikle 60 ay vade seçeneği sunulmaktadır ve ortalama faiz oranı %1,10 olarak belirlenmiştir. Vade seçenekleri her banka için farklı olabilir ve hangi seçenek size uygunsa o uygulanır. Aracın yaşına göre de vade seçeneği ve faiz oranı değişmektedir. Bankalardan detaylı bilgi edinerek araç alımı gerçekleştirmeniz sağlıklı olacaktır.