15 Temmuz Çarşamba bankalarda havale ve EFT  işlemleri yapılacak mı?

15 Temmuz Çarşamba bankalarda havale ve EFT işlemleri yapılacak mı?

ülkemizde gerçekleşen hain darbe girişimi sonrasında 15 Temmuz'un resmi tatil statüsüne alınması pek çok kişinin 15 Temmuz'da bankalar açık olacak mı? sorusunu sormasına neden oldu. Öte yandan pek çok vatandaş, 15 Temmuz Çarşamba bankalarda Havale ve EFT işlemleri yapılacak mı? sorusunu araştırmaya başladı.

15 Temmuz’da bankalar açık olacak mı? EFT ve Havale yapılabilecek mi? Soruları son günlerin en fazla araştırılan konuları olmuştur. Bankada işlemleri olan kişilerin sıklıkla araştırdığı 15 Temmuz’da banka işlemleri ile ilgili ilk açıklamalar Bankalar Borsa İstanbul’a bağlı Borsa İstanbul tarafından açıklandı.

15 Temmuz Çarşamba bankalarda havale ve EFT  işlemleri yapılacak mı?

Bankalar 15 Temmuz’da açık olacak mı?

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamalara göre 15 Temmuz Çarşamba günü resmi tatil statüsünde sayılacak ve bankalar kapalı olacak. Bu nedenle 15 Temmuz Çarşamba günü yapılacak EFT ve Havale işlemleri 16 Temmuz Perşembe günü hesaplara geçecek denildi.

EFT nedir?

TCMB tarafından verilen bilgilere göre EFT,

TCMB’nın sahibi ve işletmesini yaptığı Elektronik Fon Transfer sistemidir. TL üzerinden yapılan ödeme ve para gönderme işlemlerinin elektronik ortamlarda gerçek zamanlı olarak brüt aktarımını sağlayan sisteme verilen genel addır. 1992 yılında kurulan EFT sisteminin 2000 yılında teknolojinin gelişmesi ve ihtiyaç doğrultusunda yazılım ve donanımında önemli değişikliklerinin yapılmasını sağlamıştır.

15 Temmuz Çarşamba bankalarda havale ve EFT  işlemleri yapılacak mı?

EFT sisteminde gerçekleşecek işlemlerle ilgili herhangi bir alt ve üst limitin bulunmaması ve küçük ödemelerin adedine göre payının büyük olması, yüklü miktarlarda yapılacak ödemeleri riskli hale getiriyordu. Bu nedenle 7 Aralık 2012 tarihinde alınan karar ile birlikte işlevsel ayrıma gidilerek EFT sisteminin müşteriler arasında TL aktarımı ve bankalar arası TL aktarımları 2 temel düzen içerisinde gerçekleşmesine karar verildi.

15 Temmuz Çarşamba bankalarda havale ve EFT  işlemleri yapılacak mı?

Müşteriler arasında her türlü ödeme işleminin ve aktarımının Türk lirası aktarım sistemi üzerinden gerçekleşmesi ile yurtdışı finans kuruluşlarını sağladıkları muhbirlik hizmetlerine bağlı olarak ödemeler gerçekleşebilmektedir. Aktarımların tamamı TCMB yazılımları üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Ülkede bulunan fon talep edenler ve fon arz edenler arasında ki aktarımları düzenleyen kurumlar, aktarım işlemleri için talep edilmesi durumunda düzenleme yapan tüm hukuki ve idari kuralları oluşturan yapıya Mali Piyasa adı verilmektedir. Mali piyasa genel olarak Para piyasası ve sermaye piyasasını kapsamaktadır.