1000 TL Pandemi sosyal destek yardımlarından kimler faydalanabilir? 3. faz pandemi yardımı başvuruları ve yardımı ödemesi ne kadar sürecek?

1000 TL Pandemi sosyal destek yardımlarından kimler faydalanabilir? 3. faz pandemi yardımı başvuruları ve yardımı ödemesi ne kadar sürecek?

Korona virüs salgını sürecin verilen Pandemi yardımlarına devam ediliyor. İlk iki faz ödemeleri yapıldı. Vatandaşlar 1000 TL Pandemi yardımı 3. faz başvuruları ne zaman yapılacak sorusunu gündeme getirdi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 3. faz ödemeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Korona virüs salgının ekonomik etkilerini azaltmak için devlet yardıma muhtaç vatandaşlara maddi yardımlar yapıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yardımlar 3 faz şeklinde yapılıyor. İlk iki faz yardımları daha önce bakanlıktan yardım almış kişilere otomatik olarak verilmişti.

3. faz yardımları ise korona virüs salgını nedeniyle maddi olarak zorlanan kişilere verilecek. 3. Faz yardımlarına e-Devlet sistemi üzerinden başvuru yapılıyor. Başvuruların neredeyse sonuna gelindi. Vatandaşlar 3. Faz yardımlarının ne zaman yapılacağını merak ediyor.

1000 TL pandemi yardımı nedir?

1000 TL pandemi yardımı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yardıma muhtaç vatandaşlara verilen maddi yardımdır. Bu yardımlar 3 faz şeklinde gerçekleştiriliyor. İlk 2 faz ödemeleri geçtiğimiz aylarda yapıldı. 3. Faz yardım ödemeleri başvuruları yapıldı. Vatandaşlar yardım ödemelerini almayı bekliyor.

3. faz pandemi yardımı başvuruları ne zaman yapılacak?

3. faz pandemi yardımı başvuruları başladı. Ekonomik olarak sorun yaşayan vatandaşlar e-Devlet sistemi üzerinden pandemi sosyal yardım ödemesine başvuru yapabiliyor.

Başvuruların incelenmesinin ardından şartlara uygun olan kişilere maddi yardımda bulunulacak. Yardımlar PTT üzerinden yatırılıyor. Ayrıca ödemeler evlere de teslim edilebiliyor.

3. faz pandemi yardımı ödemesi ne kadar sürecek?

İlk iki faz ödemeleri verildi ve daha sonra tamamlandı. Ancak üçüncü faz yardımı ilk iki faz ödemelerine göre daha dinamik olacak. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, üçüncü faz pandemi yardımlarının daha dinamik bir sürece yayılacağını ve şuanda bitme gibi bir durumunun olmadığını söyledi.

Buna göre 3. Faz ödemesi uzun bir süre devam edecek. Devletin bakanlık aracılığıyla yaptığı yardımlar şuan için devam edecek.

Pandemi sosyal destek yardımlarından kimler faydalanabilir?

Pandemi sosyal yardım ödemelerinden yararlanabilecek kişileri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı açıkladı. Buna göre pandemi yardımlarından yararlanma isteyen kişilerin bilmesi gerekenler şu şekilde;

  • Değerlendirmeler, kişi bazlı değil, hane bazlı yapılacaktır.
  • Aynı haneden birden çok başvuru yapılması halinde, tek başvuru olarak değerlendirilecektir.
  • Başvurular e-Devlet sistemi üzerinden yapılacak.
  • Başvurular Kimlik numarasının son hanesine göre yapılıyor.

Bunları yanı sıra başvuru yapan kişinin ve ailesinin aşağıdaki yardımlardan herhangi birini almamış olması gerekmektedir;

  • Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 TL’lik nakdi destekten faydalanmış olanlar,
  • 5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamındaki kamu işçileri,
  • 5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi kapsamındaki memurlar,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ ndan gelir veya aylık alanlar (emekliler),
  • İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar,
  • İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalananlar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.