0,64 faizli konut kredisi yapılandırma olacak mı? Vakıfbank yüzde 0.64 faizli konut kredi kampanyası detayları

0,64 faizli konut kredisi yapılandırma olacak mı? Vakıfbank yüzde 0.64 faizli konut kredi kampanyası detayları

Bankalar, 1 Haziran tarihi itibariyle düşük faizli 4 yeni kredi paketini müşterilerinin kullanımına sunmaya başladı. Kampanya çerçevesinde müşteriler konut kredisi finansmanı 15 yıl yüzde 0.64 faizli yapılandırma hakkına sahip olacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yapmış olduğu açıklamalarda 4 yeni kredi paketinin kamu bankaları tarafından devreye alındığını ifade etti. Paketteki konut, taşıt, sosyal hayat ve tatil kredisi hayata geçirilirken, tarihin en büyük finansman paketi olarak ifade edilen kampanyalara Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank öncülük ediyor.

Yüzde 0.64 faizli konut kredisi kampanya detayları

Kamu bankaları 1 Haziran 2020 tarihinde yeni kredi paketinin hayata geçirileceğini duyurmuştu. Bakan Albayrak’ın açıklamalarının akabinde müşterilerin kullanımına sunulan paket kapsamında konut kredisi de sunularak ev almak isteyen kişiler merakla araştırma yapmaya başladılar. Konut kredi paketinde vatandaşlar 180 ay vadeyle kredi kullanabilecek ve 1 yıl boyunca sadece anapara ve faiz talep etmeyerek geri ödeme yapmayabilme hakkına sahip olacak. Öte yandan 15 yıl vadeli konut kredisi yüzde 0.64 faiz oranıyla finanse edilirken, vade ve faizlerin düşürülmüş olduğu bu süreçte ev satın alma kolaylaşacak.

100 bin TL kredi alan vatandaşlar 1 yılı geri ödemesiz olmak üzere 168 ay vadeli olarak aylık 1019 TL taksit ödeyerek ev sahibi olabilecek. Vade süresi boyunca ödenecek toplam tutar ise 171 bin 184 TL olacak.

15 yıl vadeli konut kredisine yüzde 0.64 faizli yapılandırma seçeneği

Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın sunduğu konut kredisinde yapılandırmaya gidilmeden önce yapılandırmanın nasıl olacağı ile ilgili henüz net bir bilgi bulunmuyor. Mevcut konut kredisini daha yüksek faizlerle alan müşteriler yeni kredi paketinin devreye alınmasını müteakip daha düşük faizlerle ödeme talebinde bulunabilecek.

Ödenek kredi kullanım durumuna bağlı olarak kapatılacak ve düşük faizli kredi kullandırma suretiyle vatandaşlar düşük faizlerle kredi kullanabilecekler. Yeniden yapılandırma olarak da belirtilen bu kampanya refinansman olarak da ifade edilmektedir. Böylelikle vatandaşlar daha düşük faiz oranlarıyla kredi ödemelerini sürdürebilecekler.

10 yıl vadeli kont kredisi yapılandırması nasıl olur?

Kamu bankalarının 1 Haziran 2020 itibariyle duyurduğu ve başvuruları 2 Haziran 2020 itibariyle başlayan konut kredisinin yeniden yapılandırılması belli şartlar halinde yapılır. Buna göre;

Konut kredisi kullanımında kredi taksit ücretinden daha yüksek para ödenmesi,

Konut kredisinin kullanılmaya başladığı tarihteki faiz oranları sonrasında düşük faizli konut kredi döneminin devreye alınması halinde,

Kişilerin taksitlerini ödemekte güçlük çekmesi durumunda yapılandırma yapılabilmektedir.

Vakıfbank yüzde 0.64 faizli konut kredi kampanyası

Vakıfbank, yüzde 0.64 faiz oranıyla konut kredisi kullandırmaktadır. Daha yüksek faiz oranlarıyla konut kredisi kullanan müşteriler yapılandırma talep ederek yüzde 0.64 faizlerle kredi kullanabiliyor. 120 ay vadeli yüzde 0.64 faizli krediler sıfır konutlar için geçerliyken, ikinci el konutlarda faiz oranı yüzde 0.74 olmaktadır.