0,64 - 0,74 Faizli konut kredisi yapılandırma var mı?

0,64 - 0,74 Faizli konut kredisi yapılandırma var mı?

Normalleşme süreci içine girildiği bugünlerde kamu bankaları 4 farklı paket ile kampanya ortaya koydular. Desteğe ihtiyacı olan vatandaşlar en çok konut kredisi 15 yıl 0,64 faizli yapılandırma paketine ilgi gösterdiler…

Covid-19 virüsü salgını sürecinin yavaş yavaş sona erdiği bu dönem içinde normalleşme çalışmaları devam ediyor. Kamu bankaları da maddi olarak desteğe ihtiyaç duyan vatandaşlar için yeni paketler oluşturarak kampanyalar düzenlemeye devam ediyorlar. Son olarak kamu bankalar tarafından ortaya konan 4 yeni destek paketi ile konut kredisi, taşıt kredisi, tatil kredisi ve sosyal destek kredisi verilmeye başlandı. Ayrıca kamu bankaları tarafından 15 sene vadeli, %0,64 faiz oranıyla sunulan konut kredisi vatandaşların en çok ilgi gösterdiği kampanyalar arasında yer aldı.

%0,64-%0,74 Faizli Konut Kredisi Yapılandırma Var mı?

Koronavirüs salgını sürecinde normalleşme çalışmalarının başlaması ile beraber kamu bankaları konut kredisi paketini açıkladı. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank 4 paket halinde yeni destek kredilerini duyurdular. Konut kredisi, taşıt kredisi, tatil kredisi ve sosyal destek kredisi olarak sunulan paketlerde oldukça düşük faiz oranları sunuldu. Bu kadar düşük faiz oranları ile kredi verildiğini duyan vatandaşlar ise halihazırdaki borçlarını bu şartlar altında yapılandırmak için harekete geçtiler. Daha önceden kredi çeken ancak faiz oranlarını güncellemek isteyen vatandaşlar yeni bir kredi çekerek bu krediyi halihazırdaki koşullar altında ödeyebilmektedirler. Bu işleme kredi borcu yapılandırılması denmektedir.

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank sıfır ya da ikinci el konutlar için vatandaşlara 1 sene geri ödemesiz dönemli ve 15 sene vadeli olarak kredi sunmaya başladı. 1 Haziran’da açıklanan kredinin başvurularının 5 Haziran’dan itibaren alınmaya başlanacağı ifade edildi. Sıfır konutlar için %0,64, ikinci el konutlar için ise %0,74 faizli konut kredisi verileceği belirtildi. Ancak bu kredi kapsamından daha fazla kişinin faydalanabilmesi için sınırlandırma yapıldığı açıklandı. Açıklamaya göre Ankara, İzmir ve İstanbul’da en fazla 750.000 TL ve diğer şehirlerde ise en fazla 500.000 TL konut kredisi çekilebilecek.

Konut Kredisi Faiz Oranları

Kamu bankaları %0,64 ve %0,74 faiz oranı ile konut kredisi vermektedirler. Sıfır konutlar için en çok 1 sene geri ödemesiz dönemli 180 aya kadar ulaşan vade seçeneklerinde %0,64 faiz oranı uygulanmaktadır. İkinci el konutlarda ise en çok 12 ay ödemesiz dönemli, 15 seneye kadar ulan vadeli konut kredileri %0,74 faiz oranı ile verilmektedir. Başvurular kamu bankaları şubelerinden 5 Haziran gününden itibaren başlayacaktır.

Konut Kredisi Yapılandırma Nedir?

Konut kredisi yapılandırma işleminde, önceki senelerde bu krediden faydalanan müşterilerin, faiz oranlarında düşüş yaşanması halinde bu indirimden faydalanabilmek için kredi ödemelerinin yeniden hesaplanması durumu söz konusu olmaktadır. Bu durumlarda bankalar müşterilerin önceki borçlarını tümüyle kapatmakta ve kalan borçlarını yeni faiz oranı üzerinden yeniden hesaplamaktadır. Buna göre müşterilerin ödeme planları daha uygun koşullar altında tekrar organize edilir. Konut kredisi yapılandırılması ile beraber müşterilerin elde ettiği avantajlar aşağıdaki gibi olmaktadır;

  • Kredi taksit sayısı azalıyor.
  • Düşük faizle kredi ödenebiliyor.
  • Güncel faiz oranlarından yararlanılabiliyor.