Ana Sayfa EKONOMİ Elektronik Ticarette Devlet Hamlesi

Elektronik Ticarette Devlet Hamlesi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, elektronik ticarette güven damgasıyla ilgili çalışmaların tamamlandığını duyurdu. İşte e-ticarette uygulanacak yeni sistemle ilgili detaylar.

Dünyanın dört bir yanında e-ticarete olan çok büyük bir ilgi söz konusu. Kamu kurum ve kuruluşları da e-ticaret sitelerinde güvensizliklerle ilgili çalışmalara başlamıştı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, sitelere güvenlik damgası verilebilmesi için çalışmaların tamamlandığını ve artık güvenilirliğin test edileceğini aktardı.

TOBB tarafından verilecek güven damgasıyla artık e-ticaret sitelerindeki hizmet kalitesi belirlenecek. Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen bu proje, 100 günlük eylem planı içerisinde kendine yer bulmuştu. Pekcan, e-ticaret sitelerinin güvenirliğinin vatandaşlar için büyük bir önem taşıdığını dile getirerek artık ‘’Güven Damgası’’ sisteminin kullanılacağını aktardı.

E-Ticaret Siteleri Başvuruda Bulunacak

Güven damgası için resmi web sayfası üzerinden başvuruda bulunulması gerektiği ve sitenin bu damga için denetime tabii tutulacağı belirtiliyor. Yani sitelerin belirli hizmet kalitesi ve güvenlik standartına sahip olması güvenlik damgası alabilmek için önem taşıyor.

Yeni sistemle birlikte artık e-ticaret sayfalarındaki güvenlik açıkları da tespit edilebilecek. Aynı zamanda müşteriler herhangi bir olumsuzlukla karşı karşıya olmadan güvenle intenet üzerinden alışverişlerini yapabilecek. Güven damgasına sahip e-ticaret sayfalarında müşteri hizmetleriyle iletişim kurulabilmesi de mümkün olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here