Ana Sayfa EKONOMİ Ekonomik Dalgalanma Yumurta Kırdırmıyor

Ekonomik Dalgalanma Yumurta Kırdırmıyor

Yumurta fiyatlarında yaşanan artış sonucunda tüketiciler tepki gösterirken, üreticiler de yaşanan artışlarla ilgili olarak kâr elde etmediklerini bildirdiler. Artışlarla alakalı YUM-BİR Başkanı'ndan açıklama geldi.

21
0

Yumurta fiyatlarında yaşanan artış sonucunda tüketiciler tepki gösterirken, üreticiler de yaşanan artışlarla ilgili olarak kâr elde etmediklerini bildirdiler. Artışlarla alakalı YUM-BİR Başkanı’ndan açıklama geldi.

Ekonomik dalgalanmalar ve döviz kurlarındaki hareketlilik neticesinde Türkiye’de yaşanan fiyat artışları yumurtayı da vurdu. Yumurtanın satış fiyatının Ocak ayında 25 kuruş iken an itibariyle 40 kuruşa yükselmesi hem üreticilerin hem de tüketicilerin canını sıktı. Üreticiler ise tüketicilerdne gelen tepkilere, artışın kendi kârlarından kaynaklanmadığını öne sürüyor. Yaşanan durum ile ilgili olarak açıklama yapan Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Başkanı İbrahim Afyon yaşanan artışlarla ilgili olarak bilgi verdi. Başkan tarafından yapılan açıklamaya göre üretici bazında %16 ve market bazında ise %24 fiyat artışı yaşandı.

İBRAHİM AFYON DETAY VERDİ

Geçen aydan bu yana üretici bazında yaşanan fiyat artışının %16 olduğuna işaret eden Afyon, plansızlık ile ilgili olarak bu dalgalanmaların ortaya çıktığına değindiği konuşmalarında, üreticilerin zarar edileceğini düşünerek kümesi boşalttığını açıkladı. Döviz kurlarında meydana gelen dalgalanmalara da değinen İbrahim Afyon, üreticilerin yarattığı bu boşluk nedeniyle fiyatların da otomatik olarak arttığının altını çizdi. Öte yandan yaz tatili ile beraber tatil bölgelerinden gelen yumurta talebinin arttığına işaret eden YUM-BİR Başkanı, KDV’den de etkilenen üreticinin bu durumu fiyatlara yansıttığını aktardı. Bu nedenle de KDV’de yapılacak düzenleme ile yumurta üretiminin ve maliyetinin dengeye girebileceğini vurgulayan başkan, fiyatların dengeye girebileceğini beyan etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here