09 Mayıs 2020 Cumartesi 21:23
Ziraat bankası meyve bahçesi, bağcılık kredisi 2020 şartları ve kredi için gerekli evraklar
Takip Et:

Tarım ve orman bakanlığı tarafından ziraat bankası ve tüm tarım kooperatiflerine özel olarak tarımsal ürem için düşük faiz oranıyla kredi imkanı sağlanması hakkında kredinin üst limitinin 3 Ocak 2020 Cumhurbaşkanlığınca alınan karar ile 25 Mart 2020 tarihinde uygulama esasları tebliğinde ayrıntılarıyla yer almıştır.

Ziraat bankası meyve bahçesi kredisi 2020 şartları

Resmi gazete üzerinden paylaşılan tarımsal üretim hakkındaki konulardan bir tanesi olan ziraat bankası meyve bahçesi kredisi hakkında üreticilere faiz koymadan yüzde yüz indirimli bir şekilde kredi sunulacaktır. Konunun ayrıntılı bilgileri yazımızın devamında.

Meyve bahçesi kredisi

Resmi gazetede 3 Ocak tarihinde Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan karar ile bilirkte meyve yetiştiriciliği ve bağcılık ile ilgili alınacak sıfır kredinin üst limiti 10.000.000 TL miktarında belirlendi. Bu kredi türüne özel olan bu üst limit miktarının yüzde 75 indirim oranına sahip olduğu ve diğer şartlara uyum sağlanması durumunda bu indirimin yüzde 100’ü bulacaktır. Buna göre meyve yetiştiriciliği ve bağcılık işiyle uğraşanlara sağlanan yüzde 75 yatırım kredisine;

 • Yurt içi sertifikalı tohum, fide ve fidan kullanımda yüzde 20 indirim oranı
 • Genç Çiftçi ve girişimci olarak 40 yaş veya altı olmak şartıyla yüzde 10 indirim oranı
 • tarımsal üretim yapacak kişinin kadın girişimci olma şartı ile de yüzde 10 indirim oranı sağlanacaktır.

İşletme kredisi alımı için üretiye verilen yüzde 75 indirim miktarına ek olarak;

 • Moden basınçlı sulama sistemi kullanımı için yüzde 10 indirim oranı
 • Yurt içi sertifikalı tohum, fide ve fidan kullanımı koşulu ile yüzde 20 indirim oranı
 • Sözleşmeli üretim yapılacaksa uygulanacak indirim oranı yüzde 20
 • Organik ve iyi tarım uygulamaları için yüzde 10 indirim oranı
 • Genç çiftçi 40 yaş ve altı olması durumunda yüzde 10 indirim oranı
 • Meyve yetiştiricisinin kadın çiftçi olması halinde yüzde 10 indirim uygulanacaktır.

Meyve bahçesi ve bağcılık kredisi için şartlar

25 Mart 2020 den başlayarak meyve bahçesi ve bağcılık hakkındaki konularda bulunan Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından TTK Tarımsal üretime bağlı düşük faiz oranıyla kredi imkanına ilişkin uygulama esasları tebliğinde kredi kullanımından faydalanmak isteyen tarımsal üreticilerin aynı parsel veya bitişik olma gereksinimini karşılaması durumunda en az on dekar ve üstünde üzüm, diğer meyveleri içerisinde bulunduran en az 25 dekar ve üzeri kapama meyve bahçesi kurukumu veya halihazırda bulunan meyve bölgesi, üzüm bağı olarak düzenlenen kriterlere uymaktadır. Meyve bahçesi ve bağcılık işleriyle uğraşanların ve bu konu hakkında kredi oranlarının neye değindiğini merak edenler için, yatırım kredileri için fidana alımı, sisleme, don, gölgeleme ve dolu önlemek içni alınacak olan makine ve ekipmanlar, arazinin bitirilmesinin ve drenajının ardından, ilgili altyapı çalışmaları, düzenlenen kriterler ile boylama ve paketleme tesisine yönelik finansman ödemeleri içni kullanılabilir.

Ziraat bankası meyve bahçesi kredisi için gerekli evraklar

 • Kredi kullanımı gerçekleştirecek üreticinin, T.C Kimlik Kartı
 • Kredi kullanımı gerçekleştirecek üreticinin, çiftçi olduğunuza dair ÇKS kaydı
 • Kredi kullanımı gerçekleştirecek üreticinin, işletmesine ait kira kontratı, tabu vs.
 • Kredi kullanımı gerçekleştirecek üreticinin, teminat gösterebileceği belgeler
 • Kredi kullanımı gerçekleştirecek üreticinin, halihazırda işletmesi var ise son 3 yılı kapsayan ait bilanço ve gelir tablosu

Moden basınçlı sulama sistemi indirim oranı

Moden basınçlı olarak sulama sistemi için eklenecek indirim oranından yararlanmak isteyenler tarımsal üreticinin bilmesi gereken elektrik alımı, derin kuyu yapımı, derin kuyu için lazım olan teçhizat ve suyun kaynağından tarlaya kadar götürülmesi hakkındaki tüm konular kredi kullanımı içerisine girer. Bununla birlikte moden basınçlı sulama sistemiyle alakalı olarak içerisine giren diğer konular şunlardır;

 • Damla ve yüzey altı damla çalışmaları
 • yağmurlama sulama sistemleri kurulması
 • Mikro yağmurlama sulama sistemleri kurulması
 • Akıllı sulama sistemleri
 • Akıllı otomasyon sistemleri
 • Dairesel hareketli sulama makineleri
 • Doğrusal hareketli sulama makineleri
 • Tamburlu sistem yağmurlama sulama makineleri

Yurt içi sertifikalı tohum, fide, fidan üretimi indirim oranı


25 Mart 2020 tarihinde resmi gazete tarafından paylaşılan ziraat bankası ve tarım kredi kooperatifleri tarafından TKK TARIMSAL üretimi ile alakalı olarak verilen düşük faiz oranlı yatırım ve işletme kredisi kullandırılmasıyla alakalı olarak ilave bir indirim oranı için yurt içi sertifikalı tohum, fide ve fidan işleri hakkında indirim oranı konu gereğince faydalanmak isteyen tarımsal üreticiler “tohumluk üretim, sertifikasyon ve pazarlamaya ilişkin olarak standart veya sertifikalı olarak tohum (hibrit tohum dahil), sebze fidesi, çilek fidesi, tohumluk patates, meyve fidanı, asma fidanı veya meyve/asma üretim materyali üretimi” işleriyle uğraşması sonucu faydalanabilirler. Tohumluk üretim işiyle uğraşan kişileri ilgilendiren, üretim döneminin sonunda “tohum; alımı, çıkarma, işleme, temizleme, ilaçlama, sertifikalandırma, etiketleme, ambalajlama, depolama, ısı ve nem kontrollü depo yatırımları” tarzı konular için yatırım yapılabilir. Bununla birlikte makine satın alım işlemlerinde hiçbir kredilendirme belgesi veya deney raporu istenmez.

Sözleşmeli üretim indirim oranı

Tarımsal üretici olan kişiler ve üretim yaptıran kişiler arasında yaşanan sözleşmeli üretim çerçeveisnde tarımsal ve hayvansal maliyetler sonucunda kredi alımı için yapılacak ödemeleri finanse etmek nedeniyle Ziraat bankası tarafından sunulan işletme kredisidir. Fakat belirtilmelidir ki üretici ve üretimi yapan kişice aynı çerçevede aynı kredi alımı imkansızdır.

Organik tarım/iyi tarım uygulamaları indirim oranı

Tarım üreticisi işletmesi için tarım işlemleri gerçekleşmek ve belirlenmiş kuruluşlar tarafından yapılan sözleşmeli tarım kredi kooperatiflerine bildirilmek gerekmektedir. Bireysel ve grup şeklinde yapılan iyi tarım uygulamaları sertifikasyonu TTK veya söz konusu olan bankaya üretim boyunca sözleşme verilmelidir.

Genç çiftçi indirim oranı

Ziraat bankası tarafından sunulacak olan kredi kullanımından faydalanmak isteyenler için ilave olarak genç çiftçi olma şartı ile kredi kullanımının yapılacak takvim gününde 40 yaşını doldurmamış olmak gerekmektedir. Bununla birlikte kredi alımı işlemi yapılacağı için üretimde kendileri işletmelerinde olması gerekmektedir. Konu eidilen gerçek lişilere yöneltiidi. Tüzel kişilerde ise geç çiftçi gereksinimleri, gerçek kişilerede aranan gereksinimlere ek olarak ortaklar tarafından en düşük yüzde 51 hissesi bulundurulması ve ortaklığı kredinin süreç boyuncaki devam edeceği koşulu yerine geitirlmelidir.

Kadın çiftçi/girişimci indirim oranı

Meyve bahçesi ve bağcılık için kredi uygulaması yapacak tarımsal üreticinin (gerçek kişi) kadın olması şartı bulunmaktadır. Tüzel kişilerde ise ortaklardan en az yüzde 51 hissesinin bulunması ve kadın olması ve kredinin ödeme süreci boyunca ortaklğın bozulmaması sonucunda yüzde 75 indirim oranına sahip kadın çiftçi indirim oranı alınabilir.

Çiftçi kayıt belgesi almak için

Ziraat bankası tarafından çiftçilere özel sunmuş olduğu tarım kredilerini almak için ilk şart türü fark etmeksizin kullanılacak çiftçi veya işletmenin ÇKS Çiftçi Kayıt Siteminde kayıt olması gerekir. T.C kimlik kartından sonra kesin istenilen belge çeşitidir. ÇKS belgesi için gereken çiftçilere yönelik sunulan tarım kredileri türünden faydalanmanız olasıdır. Çiftçi kayıt belgesi ÇKS için lazım olan belgelerin alınması durumunda tarımsal kredilerden faydalanma imkanı sağlanacaktır. Bu kapsam içerisine eklenecek olan ÇKS kaydı için istenilen belgeler şu şekildedir;

 • Başvuran kişinin T.C Kimlik kartı
 • ÇKS için başvuru formu
 • Muhtarlıktan alınan onaylı dilekçe
 • Döner sermaye belgesi
 • Tarıma yönelik taşınır taşınmaz mal beyanı
 • Tüzel kişilerden ticaret sicil gazetesi
 • Tüzel kişilerden imza sirküleri
 • Tüzel kişilerden yetkiye dair belge
 • Taahhütname
 • Vergi numarası
 • Tapu kadastrodan tapu kaydı

 Son Güncelleme: 09.05.2020 21:23
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler