Ziraat bankası hangi kredileri erteliyor? Başvuru nasıl yapılır? Ziraat Bankasından kredi ödemeleri erteleme duyrusu!

Ziraat bankası hangi kredileri erteliyor? Başvuru nasıl yapılır? Ziraat Bankasından kredi ödemeleri erteleme duyrusu!

Ziraat Bankası’ndan kredi ödemeleri erteleme duyurusu yayınlandı. Peki Ziraat Bankası hangi kredileri erteliyor, başvuru nasıl yapılır? İşte Ziraat Bankası kredi ertelemesi hakkında merak edilenler.

Korona virüs salgınına karşı bankalar müşterilerine destek vereceğini açıklamıştı. Ziraat Bankası virüs salgını nedeniyle aldığı önlemleri duyurdu. Banka kredi ödemelerinde müşterilerine kolaylık sağlayacak.

Ziraat Bankası’ndan yapılan açıklamada korona virüse karşı alınan ekonomik önlemlere ilişkin 31 Mart 2020 tarihinde ödenmesi gereken kredilerin ertelendiğini duyurdu. Bankadan yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

"Küresel çapta yaşanan ve ülkemizi de etkileyen Covid-19salgınının ekonomik yaşama ilişkin olası hasarlarını en aza indirme hedefiyle alınan önlemler kapsamında Ziraat Bankası olarak yeni destek adımlarını kamuoyunun bilgi ve dikkatine sunmak isteriz. Bu vesileyle öncelikle, salgında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, tedavi altındaki vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz.”

Ziraat Bankası Maliye Bakanlığı ile yapılan görüşme sonrası tüm ekonomik kurumlar gibi bizde elimizden gelen desteği vereceğiz diyerek müşterilerinin yanında olduğunu belirtti. Banka ayrıca işsizliğin önüne geçilmesi adına üretim altyapısının destekleneceğini ve iş gücü piyasasının ayakta tutulmasının önemli olduğuna vurgu yaptı. Ziraat Bankası bu kapsamda Ekonomik İstikrar Kalkanı hamlesin yaptı ve bu süreçte nakit akışı yaşayan kurumlara ve bireysel müşterilerine destek vereceğini açıkladı. Bankanın Ekonomik İstikrar Kalkanı paketinin içinde yer alan maddeler ise şu şekildedir:

  1. 31.03.2020 tarihinde ödenmesi gereken dönem sonu taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firma ve bireysel müşterilerin talepleri üzerine söz konusu ödemelerin ötelenmesine imkan verilmesi,
  2. Nakit akışı bozulduğu için ödeme sorunu yaşayan müşterilerimizin mevcut kredilerinin; 6 aya kadar ödemesiz dönem olmak üzere, turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde ise 12 aya kadar ilave süre tanınmak suretiyle, uygun vadeli yapılandırma uygulamalarının geliştirilmesi,
  3. Personel maaşlarını, Bankamız üzerinden ödeyen firmaların 2020 Şubat ayı sonu itibarıyla mevcut istihdamlarını azaltmamaları kaydıyla; Önümüzdeki 3 aylık personel maaş gideri kadar ilave limit imkanı verilmesi,
  4. Kredili müşterilerimiz tarafından Bankamız üzerine keşide edilmiş çeklerinin ödenmesi amacıyla kullanılmak üzere; genel kredi limitlerinin artırılarak ilave nakit kredi limiti tahsis edilmesi,
  5. İşletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak üzere; Bankamız kurumsal kredi kartı ve DBS limiti bulunan müşterilerimizin kurumsal kart limitlerinin artırılması, tedbirlerini bugünden itibaren uygulamaya almış bulunuyoruz.