Ziraat Bankası arıcılık ve arı yetiştiriciliği destek kredisi 2020

Ziraat Bankası arıcılık ve arı yetiştiriciliği destek kredisi 2020

Çiftçilere sağladığı krediler ile adından söz ettiren Ziraat Bankası, arıcılık faaliyetleri ile uğraşan yetiştiricilere de kredi imkanı sunmaktadır. İşte Ziraat Bankası Arıcılık kredisi 2020.

Türkiye’nin en köklü bankalarından biri olan Ziraat Bankası, arıcılık faaliyeti yapan vatandaşlara kredi imkanı sunmaktadır. Banka tarafından 2,5 milyon TL’ye varan ve %50 oranında faiz indirimli kredi verilmektedir.

Arı Yetiştiriciliği için destek şartları nelerdir?

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi kategorilerinden biri olan arıcılık kredisi kapsamındaki yatırım kredileri ile; arıcılık sistemine kayıtlı, asgari 50 adet arılı kovan üretimi yapan ya da arılı kovan sayısını 50 adet ve üzerine çıkarmak isteyen üreticilere kredi sunmaktadır.

Arıcılık kredisi kapsamında arılı kovan, polen kapanlı yeni kovan, bal süzme makinesi, polen kurutma ve temizleme ile kek hazırlama makineleri alımı, 200 adet ve daha fazla sayıda arılı kovan ile gezginci arıcılık yapan üreticiler için; jeneratör, güneş sistemi, arı barakası ya da karavan alımı, 100 adet ve daha fazla arılı kovana sahip arı üretimi yapmak isteyen arıcılara ana arı üretimi için; jeneratör, güneş sistemi, en az 1000 adet çiftleştirme kovanı ya da kutusu alımı ile arıcı karavanı alımı, bombus arısı üreten işletmeler için bina yapımı ve tadilatı, raf sistemleri ile ilgili alet ekipmanlarının alımı ve diğer yatırım giderlerinin finansmanını sağlar.

Başvuru nasıl yapılır?

2020 yılında arıcılık sektörüne 30 bin lira geri ödemesiz hibe verildi. Alı ve Bal yetiştiricilerinden desteklenen illerde projeler geliştirilerek, 18-41 yaş aralığındaki kişiler başvuru yaptı.

Ziraat Bankası hayvancılık ve tarım alanındaki kredilerini ikiye ayırarak bu kredilere, Bitkisel Üretim ve Hayvancılık ve Su Ürünleri kredisi olarak isimlendirdi.

İkiye ayrılan kredilerden biri işletme diğeri ise yatırım kredisidir. İşletme kredileri mevcut arılı kovan başına verilmektedir.

Yatırım kredilerinde ise kovan, petek, kamyon nakliyesi, hamaliye için ekstra yardımda bulunabilecek krediler bulunmaktadır.

Genç Çiftçi projesi ile ülkenin birçok yerindeki arıcılara, arıcılık kredisinin haricinde 30 bin TL başlangıç sermayesi verilmektedir.