Yurt dışına 100 bin Türk işçi alımı gündemde! Vasıflı-vasıfsız 100 bin işçi alınacak!

Yurt dışına 100 bin Türk işçi alımı gündemde! Vasıflı-vasıfsız 100 bin işçi alınacak!

Geçtiğimiz sene yurt dışında 18 milyar dolar tutarında sözleşme imzalandığını ifade eden TMB başkanının son açıklamaları ile yurt dışına 100 bin Türk işçi alımı gündemde! Orta vadeli süreyle vasıflı-vasıfsız 100 bin işçi yurt dışına götürülebilir.

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün'ün resmi açıklamaları sonrasında yurt dışında işçi olarak çalışmak isteyenler için müjdeler peşpeşe geldi! 2019 yılı sonunda toplamda 10 bin 100 projenin alındığını ve bu projelerin oluşturulması görevini üstlendiklerini ifade eden Yenigün, 400 milyar dolar ciro elde ettiklerini ifade etti.

Geçtiğimiz yıl 18 miyar dolarlık sözleşmeye imza attıklarını aktaran Yenigün, bu sene hedeflerinin 20 milyar olduğunu söyledi. Orta vadeli olarak 100 bin işçinin Türkiye'den yurt dışına göndermeyi hedefleriklerini aktaran TMB başkanı, sektörün sorunlarına da değinerek, çalışmaların kaliteli olması adına düzenlemelerin gerekliliğine vurgulama yaptı.

Yurt dışındaki işler ile işçilerin uyuşma sorunu olduğunu ifade eden Yenigün, bilhassa körfez ülkelerinde bu problemlerin büyük ölçüde ortaya çıktığını aktararak, tatil günlerinin Cuma Cumartesi olması ancak Türkiye'de tatilin Cumartesi Pazar olması yüzünden işçilere dava açıldığını söyledi. Bu durum sebebiyle Türk işçi çalıştırma konusunda düşük seviyelerde olduğunuda belirten Yenigün, 3 kamu bankasından bu süreci iyileştirmek için destek beklediğini söyledi.

Türkiye'den vasıflı vasıfsız 100 bin işçiyi istihdam etmek istediklerini söyleyen Yenigün, alınan işçilerin farklı ülkelerde çalıştırılacağını söyledi.