Yerli otomobil fabrikası nerede, ne zaman kurulacak? TOGG yerli otomobil fabrika temel atış tarihi belli oldu!

Yerli otomobil fabrikası nerede, ne zaman kurulacak? TOGG yerli otomobil fabrika temel atış tarihi belli oldu!

Yerli otomobil fabrikası ile ilgili merak edilen soruları yanıtlayan TOGG CEO'su Gürcan Karakaş, fabrika temellerinin ne zaman atılacağını açıkladı. Yerli otomobil üretilecek olan fabrikanın temel atış tarihi belli oldu.

Mayıs Ayında Fabrika Temelleri Atılıyor

Yerli otomobil için fabrikanın temelinin atılacağını ve Mayıs ayında başlayacağını belirten Gürcan Karakaş, "2022 yılında ilk ön üretim araçlarımızı bantlardan indireceğiz. 15 yılda yapacağımız 22 milyar TL'lik yatırımla, yıllık ortalama 175 bin adetlik üretim kapasitesine ulaşacak fabrikamızda, 2032 yılına kadar toplamda 1 milyon aracı bantlardan indirmeyi hedefliyoruz" dedi. 2024 yılında da sembolik olarak ilk ihracatın yapılabileceğini belirten Karakaş, "Şu an için kapasitenin yüzde 10'unu ihracata ayırdık. Ancak bu talebe göre daha da artabilir. Bu değişime de ayak uydurabiliriz" açıklamalarında bulundu.

İnşaat çalışmalarına başlanıldığını belirten Gürcan Karakaş, C-SUV modeli başta olmak üzere, fabrika yatırımı ve imalat gibi önemli konuların değerlendirildiği toplantıda, senelik 175 bin adetlik kapasitesiyle 2022'de üretime başlayacak Gemlik’teki fabrikanın temelinin Mayıs ayında atılacağı açıklandı.

Çalışmaların plana uygun şekilde ilerlediğini söyleyen Karakaş, fabrikanın akıllı fabrika konseptinde olacağına da dikkat çekti. İki binadan oluşacak olan fabrika ikonik bir tasarıma da sahip olacak. Fabrika için dünyada imalat hattı en iyi firmalar ile görüşüldüğünü de belirtti.