Yeni Yılda Maaşa TÜİK Hamlesi

Yeni Yılda Maaşa TÜİK Hamlesi

2019 yılı için belirlenecek asgari ücret için Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmalarını yürütüyor. Yapılan toplantılarda ilk kez rakam telaffuz edildi. Teklifi veren ise TÜİK oldu.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu; işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan bir ekiple toplantılarını sürdürüyor. 7 milyon kişinin gözünü ve kulağını çevirdiği toplantılarda ilk kez rakam telaffuz edildi. Türk-İş Genel Başkanı Ergun Atalay, asgari ücretin 2 bin TL olması gerektiğine dair ısrarcı olmaktaydı. TÜİK ise asgari ücret konusunda açıklamalarda bulundu.

Talebe göre, ağır statüdeki işçilere 2213, orta ağırlıktaki işçilere 1978, hafif statüdekilere ise 1841 TL asgari ücret verilmesi gerektiği konuşuluyor. İlk kez bir asgari ücretlinin de yer aldığı toplantılarda, Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat en iyisinin yapılmaya çalışıldığını söyledi.

Kasım Ayında Maliyet 2385 TL

Irgat, yapılan araştırmalara göre Kasım ayı için bir kişinin yaşam maliyeti 2385 Türk Lirası. Ellerinde kriterlerinde olduğunu hatırlatan Irgat, TÜİK uzmanının bu hafta açıklama yapacağını kaydetti. Açıklamalarla TÜİK açıklamalarının ortalama olarak aynı olduğunu paylaşan Irgat, haftaya daha iyi sonuçlar alınacağını söyledi.

Çalışanların beklentisinin önemine vurgu yapan Irgat, enflasyon ve refah payının olması gerektiğini anlattı. Türk-iş olarak böyle bir yaklaşımda oldukları yanıtını veren Irgat, asgari ücretin en az 2000 TL üzerinde olması gerektiğini duyurdu.