Yaptırım Söylemi Doları Sıçrattı, Ekonomistler Yorumladı

Yaptırım Söylemi Doları Sıçrattı, Ekonomistler Yorumladı

Türkiye, Dolar'ın yükselişine karşı gerginlik yaşamaya devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri'nin Türkiye'ye yaptırım uygulanacağını açıklamasından sonra Dolar zirveyi gördü.

Ekonomik açıdan Türkiye'nin son 2 yıllık süreçteki gidişatı oldukça gergin bir profil yaratıyor. Enflasyon oranı ve döviz kurlarındaki artış nedeniyle piyasadaki gerginliğin hafifletilmesi ise güçleşmeye devam ediyor. Son etapta ise Amerika Birleşik Devletleri'nin Rahip Brunson davasına yönelik olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e yönelik yaptırım kararını açıklamasından sonra Dolar son dönemin en yüksek rakamına sıçradı. Yaşanan sıçrayış ile birlikte 5 TL psikolojik sınırını geçen Dolar ekonomistlerin merceği altına alındı.

EKONOMİSTLER YORUMLADI

ABD'de yetkililerin yaptırım söyleminden hemen sonra sıçrayış gösteren Dolar ile ilgili olarak ekonomistler ise kapsamlı bir analiz sürecine girdiler. Bu anlamda yapılan ilk açıklamalarda ise eğer yaptırım ile ilgili olarak süreci yumuşatacak ve gerginliği alacak bir medya paylaşımı olursa Dolar'ın 4.95'ten 4.92'ye gerileyebileceği öngörülüyor. Ancak yapılacak olan açıklamalar ile birlikte süreci yumuşatacak bir diyalog yerine sert bir çıkış yapılırsa piyasada Dolar'ın 5.02'den 5.09'a yükselebileceği gündemde. Türkiye'nin de yaptırım süreci ile ilgili olarak açıklamalarının önem arz ettiği bu süreç içerisinde önümüzdeki 1 haftalık periyod döviz kurlarının hareketlilikleri için büyük önem arz ediyor şeklinde ekonomistlerden açıklamalar geldi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.