09 Mayıs 2020 Cumartesi 13:57
Virüs salgınında veya pandemide işçi hakları nelerdir? İşveren işçisini ücretsiz izne çıkartabilir mi?
Takip Et:

Korona virüs salgınının ülkemizde görülmesinin ardından çoğu işyerleri kepenk indirmek zorunda kaldı. Bu kapanmaların sonrasında çalışan kişiler işlerinden olurken, bazıları ise ücretsiz izne ayrıldı. Hal bu şekilde olunca, virüs salgınında işçilerin bazı hakları bulunduğu konusu akıllara geldi. Bu yazımızın içeriğinde virüs salgını sürecinde işçilerin hakları konusuna değineceğiz.

Virüs salgınında işçi hakları nelerdir?

Corona virüs salgını ülkemizin üzerinde kalmaya ve artış göstermeye devam ediyor. Virüs ile mücadele kapsamında çalışmayı durduran çoğu sektörler, işyerlerini kapatanlar veya işlerinden olan işçiler oldukça zarar gördü.

Virüs salgınında işçi hakları nelerdir?

İşçi çıkartma veya ücretsiz izine ayrılan kişi sayıları bir anda yükselince devlet bu duruma bir el koyma işlemi yaptı ve en az 3 aylık süre içerisinde işten çıkartmaların yasaklanması kararını aldı. Fakat bu karar alınmadan önce işlerinden olan kişiler, bu konu hakkında oldukça mağdur olmuş durumda.

Virüs salgını süresinde işçiler işlerinden atılmış veya ücretsiz izne ayrılmış olanların birçok hakları bulunmakta.

Virüs salgınında işveren işçisini ücretsiz izne çıkartabilir mi?

Virüs salgını süresi içerisinde kurumlar, işçilerini ücretsiz izne çıkartabilir mi sorusuna iş kanununa bakılarak virüs yüzünden işçinin isteği doğrultusunda işverenin ücretsiz izne çıkartabilmesi olasıdır. Ücretsiz izin çoğunlukla işçinin yurt dışına çıkmak zorunda olduğu durumlarda kullanılır. Bu durumun dışında bir başka durum da virüs salgını sebebiyle işverenin işçinin isteği olmadan ücretsiz izne çıkartması olanaksızdır.

Virüs salgınında işveren işçisini onayı olmadan ücretsiz izne çıkartırsa ne olur?

Virüs salgını süresi içerisinde kurum tarafından işçisini ücretsiz izine işçiden bir izin almadan çıkartması sonrasında sözleşmenin tek taraflı feshi söz konusu olur. Bu durumda işçi, işverenine karşı geri dönüş davası açabilir, kıdem ve ihbar tazminatı ile birlikte tüm maddi haklarını alabilir.

Virüs salgınında işyeri faaliyetini bir haftadan uzun süre durdurursa işçi tek taraflı sözleşmeyi sonlandırabilir mi?

Virüs salgını yüzünden işyerlerinin çalışmasını durduran ev bu durdurma süresinin bir haftayı geçmesi durumunda işçi tarafından tek taraflı sözleşme feshi yapılabilir mi konusun yanıtı için iş kanununda belirtilen 24. Maddesine bakılarak işçi, işyerinin bir haftadan fazla bir süre boyunca iş yapmaması sonucunda tek taraflı feshi yapabilme hakkı bulunmaktadır. İşçi fesih hakkıyla beraber kıdem tazminatı ve farklı alacaklarını alabilmek hakkını kazanır fakat fesih kararını kendisi oluşturduğundan dolayı ihbar tazminatını alamaz.

Virüs salgınında işçinin önlem alınmayan işten kaçınma hakkı var mıdır?

Virüs salgını süresinde işçi, çalıştığı işyerinin gereken önemleri almadığı görmesi sonucunda işini bırakabilme hakkına sahiptir. İşçinin virüs için yakın ve ciddi bir tehlikede bulunan durumlar sonucunda işçi, işverene gereken tedbirlerin alınmasını isteyebilir. Bu isteğin sonucunda bir yanıt olmaması durumunda ve bir önem alınmaması durumunda işçi o işten kaçınma hakkına sahip olur. Ayrıca gereken tedbirlerin alınana dek işe gitmeyebilir.

Virüs salgını nedeniyle işçinin uzaktan çalışması ücretini düşürür mü?

Virüs salgını yüzünden işçi uzaktan çalışmaktaysa, işçinin ücret ödenme konusu hakkında iş kanununca 14. Maddesinin 4.fıkrasında yazılanlara bakılarak, işçinin ücretinde hiçbir kesilme olmadan aynen ücret ödenmelidir. Elde olmayan sebepler sonucunda gerçekleşen bu olay için işçinin yapacağı bir şey olmadığından işçinin ücreti ile ilgili bir kesinti yaşanmaz.

Virüs salgını nedeniyle çalışılmayan günler için işveren telafi çalışması talep edebilir mi?

Virüs salgını sebebiyle çalışılmayan günler sonucunda işveren tarafından işçiye telafi çalışma isteği oluşturabilir mi konusu hakkında iş kanununca belirtilen 7.maddesi göz önünde bulundurularak zorunlu nedenlerden ötürü işçinin  çalışmayı durdurması sonrasında işveren tarafından, işçiye bir telafi çalışma isteği yapılabilir. Ekonomik kalkınma projesi çerçevesinde telafi çalışma süresi 2 – 4 ay arasında belirlenmiştir. Bu duruma bakılarak virüs salgını yüzünden pasif duruma gelen çalışma yerleri, günde en fazla 2 saat işçilerinden telafi çalışması istenilebilir. Yasaya uygun telafi çalışma durumunu yapmayan işverenlere idari para cezası kesilebilir.

 Son Güncelleme: 09.05.2020 13:57
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler