VERBİS kayıt ve bildirim yapmak için son gün 30 Haziran

VERBİS kayıt ve bildirim yapmak için son gün 30 Haziran

Gerçek ve tüzel kişilerin Veri Sorumluları Siciline kayıt ve bildirim yükümlüğü için son gün 30 Haziran! 30 Haziran 2020 tarihine kadar bildirim yapmayana 1 milyon TL ceza uygulanacak! İşte, detaylar…

Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi (VERBİS) kayıt ve bildirim yapmak için son gün 30 Haziran! Yıllık çalışan sayısı 50 veya daha fazla olan yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL’nin üzerinde olan gerçek ve tüzel kişiler 30 Haziran’a kadar VERBİS’e bildirim yapabilecek.

Sorumluluğunu yerine getirmesi gereken gerçek ve tüzel kişilerin VERBİS’ e 30 Haziran’a kadar bildirim yapmaması halinde 1 milyon TL idari para cezası alacak. Teknoloji çağına geçmemizle beraber şirketlerin gerçek kişiye ait elde ettikleri veriyi işlemesi, koruması ve saklaması, Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında belirtilen şekilde yapılmaktadır. Burada belirtilen şekil ise VERBİS kayıt ve bildirim yapmaktır. 30 Haziran 2020 tarihine kadar yıllık çalışan sayısı 50’den fazla olan ya da mali bilanço toplamı 25 milyon TL’nin üzerinden olan gerçek ve tüzel kişiler için veri sorumlularının VERBİS kayıt işlemi ve bildirim yapma işlemini yapması gerekmektedir. Bununla birlikte Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamınca yerine getirilmesi gereken yükümlülükler bulunmaktadır. Bu yükümlülükler şu şekilde sıralanır:

  • Aydınlatma yükümlülüğünü yerine getirmek ve açık rıza almak.
  • KVKK’nın genel ilkelerine dikkat etmek.
  • Veri işleme amacı kalktığında yükümlülükleri yerine getirmek.
  • Gereken idari ve teknik tedbirleri almak,
  • Veri sahibini talepleri karşısında bilgilendirmek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.