Üzüm üreticilerine 2 bin direk desteği

Üzüm üreticilerine 2 bin direk desteği

5-6 Temmuz 2020 tarihleri arasında Manisa şehrinin Alaşehir ilçesinde fırtına meydana geldi. Fırtınada mahsülleri zarar gören üzüm üreticilerinin yardımına Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu koştu. Üzüm üreticilerine 2 bin direk desteğinde bulunuldu. İşte haberin detayları sizlerle.

Manisa şehrinin Alaşehir ilçesinde 5-6 Temmuz 2020 tarihleri arasında çıkan fırtına, yoğun yağmur ve dolu yağışı sebebiyle üzüm bağlarında ciddi hasar alan ve ilçede üzüm direği olmayan üreticilere ise Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu yardım etti. Belediye Başkanı emriyle çevre il ve ilçelerden temin edilmiş 2000 bağ direği mağdur olan üreticilere ücretsiz bir şekilde dağıtımı yapıldı.

Fırtına sebebiyle kırılmış olan üzüm direklerini yeni üzüm direkleri ile değişimi yapıp içinde bulunduğumuz yıla ait olan üzümleri kurtarmaya çalışan üreticilerin bağ direği isteği çoğalınca Alaşehir ve Sarıgöl’de üzüm direği stokları tükendi. Fırtınanın sebep verdiği üzüm zararını üreticilere direk yardımı sağlanmadığı için üreticiler mağdur duruma düştü.

İhtiyaç sahiplerine ise, Belediye fen işleri deposuna müracaat ederek direklerini traktörlerine alarak yola koyuldular.

Fırtınanın hasar vermiş olduğu üzüm üreticileri, "Çok mağdur durumdaydık, piyasada direk bulamadık. Başkanımız sağ olsun, ücretsiz direk dağıttı, ihtiyaçlarımızı karşıladı, Allah razı olsun" şeklinde konuştu.

Manisa Alaşehir ilçesi Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu ise yapmış olduğu açıklamada ise; "Afetten zarar gören üreticilerimizin ihtiyaçlarını tespit ettik ve ihtiyaçların karşılanması için harekete geçtik. Geçtiğimiz günlerde bir afetle karşılaşmıştık. Oldukça şiddetli bir yağış oldu. Bağlarımızda direkler yattı. Asmalar yere yattı. Çiftçilerimiz mağdurdu.

Yerel siyasetçilerin görevi mağduriyetleri çözmektir. Biz nerede bir mağduriyet varsa oradayız. Onların mağduriyetlerini bir derecede olsa giderebilmek için, piyasada direk bulamadıklarını gördük, çevre ilçelerde bulabildiğimiz direkleri topladık, onlara getirdik. İnşallah onlar da asmalarını yerden kaldırıp, bu senenin mahsulünü kurtarabilirler. Allah hepsine yardımcı olsun" ifadelerini kullandı.