Uçuşlarını durduran Atlas Global Havayolları’ndan satın alınan biletler ile ilgili açıklama

Uçuşlarını durduran Atlas Global Havayolları’ndan satın alınan biletler ile ilgili açıklama

Atlas Global Havayolları tarifeli uçuşlarını 21 Aralık tarihine kadar durdurduğunu bildirmesinin ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, o tarihe kadar elinde bileti olan yolcular hakkında bir açıklama yaptı.

Atlas Global, farklı bir uçuş deneyimi sunmak ve şirket içi yeni yapılandırma oluşturulamsı bakımından 21 Aralık tarihine kadar uçuşlarını durdurduğunu açıklamıştı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'da söz konusu açıklamanın yapılmasından hemen sonra havayolu şirketinden belirtilen tarihe kadar elinde bilet olan yolcularla ilgili bir bilgilendirme yaptı.

Atlas Global şirketinin yaptığı açıklamada, "2015-2016 yıllarında ülkemizde yaşanan terör olayları ve hain darbe girişimi havacılık sektöründe büyük yaralar açmış, taşınan yolcu sayısı ve yolcu gelirlerinde 2017 yılı dahil önemli kayıplara neden olmuştur. Havayolumuz tarafından alınan karar ile sizlere farklı bir uçuş deneyimi sunabilmek amacıyla yeniden yapılanma sürecine girmiş bulunmaktayız. 26 Kasım 2019 itibarıyla, 21 Aralık 2019 tarihine kadar geçici süreyle operasyonlarımıza ara verilmiştir" denilmiş ve bu süreçte uçuşu gerçekleştirilemeyen yolcuların satın aldıkları biletlerle ilgili 15 Aralık 2019 tarihine kadar gerekli tespitler yapılacağı aktarılmıştı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ise konuyla ilgili bir yazılı açıklama yaparak açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Atlas Global Havayolları, 21 Aralık 2019 tarihine kadar tarifeli uçuşlarını durdurduğunu açıklamıştır. Firma, söz konusu dönem içinde uçuşunu yapamayan yolcularla ilgili bilgileri 15 Aralık 2019 tarihine kadar tespit ederek, söz konusu süreç nedeniyle oluşabilecek mağduriyetleri gidereceğini bildirmiştir. Atlas Global Havayolları'nın belirttiği süre içerisinde bilet alan yolcuların mağduriyetlerini giderip gidermediği, Bakanlığımızca yakından takip edilecektir."