Türkiye'ye Yatırım Yapanların Yüzde 56,8'i Asyalı

Türkiye'ye Yatırım Yapanların Yüzde 56,8'i Asyalı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre Türkiye'ye en fazla yatırım yapan yatırımcıların Asyalı yatırımcılar olduğu ortaya çıktı. Mart ayı sonu itibarıyla gerçekleştirilen doğrudan yatırımların 466 milyon doları Asyalı yatırımcılardan geldi.

TCMB mart ayı doğrudan yatırım verilerini açıkladı. Derlenen verilerden edinilen bilgilere göre 2018'in mart ayında 835 milyon dolar düzeyinde gerçekleşen yurt dışındaki yerleşik kişilerin Türkiye'deki doğrudan yatırımları 2019'un aynı döneminde 820 milyon dolar seviyesinde.

Bu dönemde, Türkiye'ye doğrudan yatırımların 466 milyon doları Asyalı yerleşiklerden gelirken, 342 milyon doları Avrupalı, 10 milyon doları Amerikalı ve 2 milyon doları Afrikalı yatırımcılardan geldi. Böylece Türkiye'ye mart ayında gerçekleştirilen doğrudan yatırımların yüzde 56,8'ine Asyalı yatırımcılar olduğu gözlendi.

Türkiye, geçen yılın aynı döneminde Avrupa'lı yatırımcılardan 751 milyon dolarlık, Amerika'lı yatırımcılardan 30 milyon dolarlık ve Asya'lı yatırımcılardan da 54 milyon dolarlık doğrudan yatırım çekilmişti.

TCMB'nin bu verileri doğrultusunda Asyalı yatırımcıların geçen yılın aynı dönemine oranla 412 milyon dolarlık önemli bir artış kaydettiğini aynı dönemde Avrupa'dan gelen yatırımların ise 409 milyon dolar azalarak yüzde 54,5'lik kayıp yaşandığını ortaya koydu.

Mart sonu itibarıyla Türkiye'ye yapılan yatırımlarda en büyük payı elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme sektörü aldı. Söz konusu alanda yurt dışı yerleşiklerin doğrudan yatırımları 420 milyon dolara ulaşırken, bu da toplam yatırımların yüzde 56,8'ine den geliyor.

İmalata 73 milyon dolar, finans ve sigortafaaliyetlerine 15 milyon dolar, bilgi ve iletişime 11 milyon dolar, mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetlere 10 milyon dolar, ulaştırma ve depolamada 8 milyon dolar, inşaata 4 milyon dolar, madenciliğe 3 milyon dolar, diğer sektörlere ise toplam 8 milyon dolar doğrudan yatırım yapılan mart ayı raporlarında doğrudan yatırımların miktar bazında en fazla artış kaydettiği sektör toptan ve perakende ticareti oldu.