Türkiye’nin en değerli marka ve firmaları hangileridir? Türkiye’nin en büyük 100 markasının toplam değeri

Türkiye’nin en değerli marka ve firmaları hangileridir? Türkiye’nin en büyük 100 markasının toplam değeri

Brand Finance tarafından yapılan 2020-2021 Türkiye'nin en değerli markaları araştırmasında ilk sırayı Türk Hava Yolları aldı. Yapılan araştırmaların neticesinde en değerli 100 firmanın değeri 24.6 milyar dolara yükselmiş oldu.

Dünya genelinde teknolojinin gelişimiyle birlikte dünya global bir köy haline geldi. Firmaların bu faaliyetleri kamuoyuyla paylaşması önem kazanırken, firmaya ilişkin yürütülen algı yönetimi ve marka değeri pek çok şeyin önüne geçmiştir. Bu çerçevede marka değeri, bilinirliği konularında çalışma yürütmekte olan firmalar gün yüzüne çıkmıştır. Türkiye genelinde faaliyet gösteren yizlerce firma bulunuyor fakat bu firmaların marka değeri tam olarak bilinmiyor.

Marka ne demektir?

Marka, bir ticaret malının tanıtımı, benzersiz yönünü ortaya koymayı sağlayan bir simgedir. Bir malın simgesi olan resim veya özel harfleri işaretleri tanımlamaktadır. Marka bir kişinin, ürünün veya firmanın en ayırt edici özelliği olmaktadır.

Türkiye’nin en değerli firmaları hangileridir?

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşları arasında bulunan Brand Finance’ın Türkiye’deki en değerli markalar araştırmasında ilk sırada 2 milyar dolara yaklaşan değeriyle milyon dolarlık değeriyle Türk Hava Yolları ilk sırada yer aldı. Ziraat Bankası ise THY’yi 1 milyar 616 milyon dolar marka değeriyle takip ederken onu izleyen üçüncü marka 1 milyar 538 milyon dolar ile Garanti Bankası oldu.

Türkiye’nin en büyük 100 markasının toplam değeri ne kadar oldu?

Ülkenin iş hacmi, ülke firmalarının gücünü ortaya koyuyor. Buna göre Türkiye’deki en değerli 100 markanın toplam değeri 2020 yılında 2019 yılına oranla yüzde 24 artış gösterdi. Türkiye’deki en değerli 100 markanın toplam değeri böylelikle 24.6 milyar dolara yükseldi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.