Türkiye 2019'un ikinci çeyreğinde beklenenden daha az daraldı

Türkiye 2019'un ikinci çeyreğinde beklenenden daha az daraldı

Türkiye ekonomisinde 2019'un ikinci çeyreğinde yüzde 2 daralma ön görülürken, ikinci çeyrekte geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 1.5 daralarak beklenenden daha az daraldı. GSYH tahmini ise cari fiyatlarla yüzde 15 artış gösterdi.

Türkiye ekonomisi 2019’un ikinci çeyreğinde geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 1.5 daraldı. Bu daralmayla ekonomi beklenenden daha düşük bir daralma gösterdi. Türkiye ekonomisi bir önceki çeyreğe oranla pozitif bir ivme kat etti.

Ekonomistler ikinci çeyrekte Türkiye ekonomisinde yüzde 2 daralma ön görüyordu. TÜİK verilerine göre mevsim ve takvim etkileri GSYH zincirlenmiş hacim endeksi bir önceki çeyreğe oranla yüzde 1.2 artış gösterdi. Takvim etkisinden arındırılan GSYH hacim endeksi bir önceki yılın aynı çeyreğine oranla yüzde 1.4 geriledi.

Daralma revize edildi

2019 yılının ikinci çeyreği için GSYH tahmini cari fiyatlarla yüzde 15 artış göstererek 1.02 trilyon TL’ye yükseldi. TÜİK ise ilk çeyrekte daralmayı 2.06 olarak açıklamış ancak daha sonra yüzde 2.4 olarak revize etmişti. Bir sonraki açıklamalardaysa GSYH’nin 2018’de yüzde 2.8 arttığı kaydedildi.