Turizm Yatırımlarına Ağırlık Verilmeli

Turizm Yatırımlarına Ağırlık Verilmeli

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, faiz oranlarının dengelenmeye gittiğini ifade ederek, iyileşmenin süreceğini duyurdu. Ateş, Türkiye ekonomisinde turizmin önemine dikkat çekti.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nde konuşan Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, mevcut ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. Son günlerde faiz oranlarındaki düşüşten bahseden Ateş, ilerleyen günlerde daha önemli ilerlemeler kaydedilebileceğini söyledi. Altyapı çalışmalarına yapılan yatırımlarla geçerli bir büyüme ivmesi yakalanabileceğinden bahseden Ateş, özel sektörün ve turizmin önemine vurgu yaptı.

Türkiye’nin önünün açık olduğunu ve bankacılık sisteminde bir problem olmadığına değinen Ateş, iç ve dış talebin dengelenmesi gerektiğine vurgu yaptı. Turizmin, Türkiye için petrol niteliği taşıdığının altını çizen Ateş bu alanda yatırımların artırılması gerektiğini konuştu. Turizm yatırımlarının doğrudan bütün sektörlere pozitif olarak yansıyacağını anımsatan Ateş, yetkilileri bu konuda adım atmaya davet etti.

Turizme En Fazla Desteği Biz Veriyoruz

Denizbank’ın turizme en fazla finansman sağlayan banka olduğunun altını çizen Ateş, turist başına gelirin azaldığına değindi. Türkiye’ye giriş yapan turist sayısının 40 milyona ulaştığını söyleyen Ateş, sene sonuna kadar bu sayının daha da artacağını dile getirdi. Ancak turist başına gelirin 850 dolardan 100 dolara düştüğünün düşündürücü olduğunu hatırlatan Ateş, kalitenin ucuza satıldığını paylaştı.