TÜİK Mayıs Ayı Enflasyon Oranları ve 2019 Haziran Ayı TEFE TÜFE Kira Artışı Oranları Belli Oldu!

TÜİK Mayıs Ayı Enflasyon Oranları ve 2019 Haziran Ayı TEFE TÜFE Kira Artışı Oranları Belli Oldu!

TÜİK, Mayıs ayı enflasyon oranları ve 2019 yılı Haziran ayı TÜFE ve ÜFE verilerini paylaştı. Yayınlanan verilerle Haziran ayı kira artışı oranları belli oldu. Ev ve işyeri sahipleri Mayıs ayı rakamlarına göre Haziran ayı sözleşmelerine yüzde 19.91 zam yapacak.

Türkiye İstatistik Kurumu enflasyon rakamlarını açıkladı. Bu kapsamda Haziran ayı kira artış oranları belli oldu. Kira sözleşmesi yenilenen kiracılar yıllık zamlarla mevcut taşınmazda ikamet etmeye devam ediyor. Borçlar Kanunu kapsamında hesaplama yapılarak söz konusu gayrimenkulde kiracıya üretici fiyat endeksi oranından daha yüksek oranda zam yapılamamakta.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı Orta Vadeli Ekonomi Programı kapsamında kira zamları ÜFE (üretici fiyat endeksi) verilerine göre değil, TÜFE (tüketici fiyat endeksi) verilerine göre yapılacak. Buna göre, Türk Borçlar Kanunu Tüketici Fiyat Endeksi’nin 12 aylık ortalamasında değişim oranı esas alınacak ve kira sözleşmeleri yenilenirken kanuni tutarın daha üstünde zam yapılamayacak.

Haziran Ayı Kira Artış Oranları

Konut ve iş yeri kira sözleşmesi yenilenecek kişilerin ne kadar zamla sözleşme imzalayacağı ortaya çıktı. TÜİK, TÜFE rakamını yüzde 0.95, yurt içi fiyat endeksinin aylık yüzde 2.67 artış gösterdiğini duyurdu. 2019 yılının Mayıs ayında bir önceki aya oranla yüzde 0.95, Aralık ayına oranla yüzde 4.99, geçtiğimiz yılın aynı ayına oranla yüzde 18.71, on iki aylık ortalamaya göre yüzde 19.91 oldu.

Yİ-ÜFE rakamları ise Mayıs ayında bir önceki aya oranla yüzde 2.67, Aralık ayına oranla yüzde 7.99, geçtiğimiz yılın aynı ayına oranla yüzde 28.71 iken, on iki aylık ortalamaya oranla yüzde 32.85 oranında artış gösterdi.

Bu kapsamda mal sahipleri yüzde 19.91 oranında zam yapabilecek.

Kira Hesaplama Öneği

1000 TL kira bedeli olan bir taşınmaza yüzde 19.91 zam yapılacak. Zam bedeli 198 TL olacak ve zamlı yeni kira bedeli ise 1199 TL olarak hesaplanacak.