15 Ocak 2020 Çarşamba 08:48
Traktör kredisi veren bankalar listesi
Takip Et:

Çiftçilik ile uğraşan pek çok vatandaşın ihtiyaç duyduğu traktörler fiyatları ile dudak uçuklatsa da kullanım amacı olarak çok fazla işe yaramaktadır. Biranda nakit toplayarak traktör alamayan pek çok vatandaşta bankalara başvurarak kredilerle birlikte traktör almaya çalışmaktadır. Bazı bankalar ise traktör ve araç gereçleri için her yılın belirli dönemlerinde uygun kredi imkanları sunarak çiftçiyi rahatlatıyor.

Son dönemlerde bankaların aldıkları kararla beraber traktör kredileri 72 aya çıkarıldı. Faiz oranları Ziraat Bankası hesaplama işlemi ve Denizbank 2.el traktör kredisi, hesaplama işlemi, faiz oranları, Ziraat Bankası, Denizbank, Vakıfbank, TEB, İş bankası gibi bankalar hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Traktör kredisi veren bankalar hangileridir?

Devlet bankaları ve özel bankalar tarım işletmelerinin büyümeleri ve daha verimli çalışmaları için traktör alımlarını finanse etmeye yarayan uygun faiz ve vade ile kredi verebilmektedir.

Ziraat Bankası traktör kredisi faiz oranı yıllık %5

09/03/2016 gün ve 29648 sayılı Tarım ve Orman Bakanlığınca Resmi Gazetede yayımlanan, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankasınca tarımsal üretime dair düşük faizli yatırım ve işletme kredisi kullandırılmasına ilişkin uygulama esasları tebliğ gereğince, Devlet Destekli tarımsal mekanizasyon kapsamında traktör kredisi ve şartları krediyi kullanmak isteyen çiftçilere belirtilmiştir;

Yatırım amaçlı olarak;

  • Tarımsal faaliyetlerin sürdürülebilmesi için üreticiler tarafından kullanılan ve zirai kredilendirme belgesi olan tüm yeni ve kullanılmamış (traktörler için) tarımsal mekanizasyon araçları için, yatırım kredisi kullandırılabilir. Faaliyet konuları arasında bitkisel üretim veya büyükbaş, küçükbaş hayvancılık ve kanatlı üretimi (damızlık dahil) sektörlerinden en az birisinin bulunması şartı aranmaktadır.

Ancak bankalar peşinatı olmayan kişilerden herhangi bir arsa veya gayrimenkulü ipotek etmelerini talep edebilmektedir.

Ziraat Bankası traktör kredisi

Değişken faizli traktör krediler kapsamına göre; yeni ve kullanılmamış traktörleri kapsayacak şekilde 3, 6 ve 12 ayda bir ödeme yapma altenatifi ile proforma fatura veya satış teklif mektubunun azamı %75’ine kadar kredi verilebilmektedir. Sabit faizli traktör kredisi kapsamına göre, Ziraat  Bankası ile anlaşma sağlayan firma ve bayilerden alınan sıfır traktörlerde 3,6 ve 12 ayda bir ödeme altenatifleri ile proforma fatura veya satış teklif mensubunun azami %75’ine kadar kredi verilebilmektedir. İkinci el traktör kredisine göre ise azami 5 yaşında ki traktörler için 3, 6 ve 12 ayda bir geri ödeme yapılması seçeneği ile kasko bedelinin %75’ine kadar sabit veya değişken faiz altenatifleri ile traktör kredisi verilebilmektedir.

Denizbank

Denizbank traktör kredisi kapsamında KDV dahil fatura bedelinin 2.el araçlarda kasko bedelinin maksimim %75’ine kadar, ekipman kredileri için ise KDV dahil fatura bedelinin %75’ine kadar kredi kullanılabilmektedir. Ayrıca kredileri maksimim vadesi 60 aydır.

Türkiye Ekonomi Bankası(TEB)

Traktör kredisi kapsamında verilen krediler 0 veya 2.el traktörler için uygun faizli ve 1, 3, 6 ve 12 ayda bir eşit ve esnek şekilde ödemeli 60 aya kadar vade olanaklarıyla kredi sunmaktadır.

İş Bankası

Çiftçilere kredi imkanları sunan bir diğer banka İş Bankasıdır. İş Bankası Ziraat Odalarına balı çiftçilere; 0 km ve 5 yaşa kadar olan traktör alımları için 1 – 48 ay arasında değişen vadelerle kredi imkanı sağlamaktadır.

Akbank

Akbank’ta çiftçilere 0 veya 2.el traktör alımlarında uygun faizle kredi imkanı sunan bankalardan birisidir. Akbank ile anlaşmalı olan firmalardan yapılacak traktör alımlarında uygun faiz oranları sunmaktadır. 0 km traktörlerin proforma faturalarının %80’ine varan kredi imkanları ve 2.el traktörler için kasko tutarının %60’ına kadar kredi olanağı sunmaktadır. Ayrıca 60 aya varan vadelerle birlikte esnek ödeme seçenekleri de sunmaktadır.

Yapı Kredi Bankası

Çiftçilere traktör kredi kapsamında; 0 veya 2.el traktörler için 36 aya varan vadeler ve 1, 3, 6 ve 12 ayda eşit veya hasat zamanında ödeme imkanı sağlayan esnek ödeme seçenekleri sunmaktadır.

Şekerbank

Çiftçilere her türlü kredi imkanı sağlayan Şekerbank aynı zamanda traktör kredisini de çiftçilere vermektedir.0 veya 2.el traktörler için kredi veren banka 0 km traktörler için anahtar teslim fiyatının %75’ine kadar 60 ay vade ile esnek ödemeli kredi imkanı sunmaktadır. 5 yaşını aşmayan 2.el krediler için ise maksimum alım satım bedelinin %60’ına kadar 60 ay vadeli ve esnek ödemeli kredi vermektedir.

Finansbank

Finansbank hem pikaplarda hem de traktörlerde çiftçiye kredi desteği sağlayan bir bankadır. 0 km traktörlerde proforma faturanın %75’ini, 2.el traktörlerde ise araçların %60’ına varan krediler verebilmektedir. 0 km traktörler için 72 ay vade sunarken 2. El traktörlerde ve pikaplarda 48 ay vade uygulanmaktadır.

Vakıfbank

0 ve 2. El traktörlerde sabit veya esnek ödeme imkanları sunan bir diğer banka ise Vakıfbank’tır. 60 aya varan vade ile araçların %75’ini karşılamaktadır. 1, 3, 6 ve 12 ayda bir eşit veya esnek bir ödeme planı da sunulmaktadır.

Traktör kredisi için gerekli evraklar nelerdir?

  • ÇKS Belgesi,
  • Kimlik Fotokopisi,
  • Tarla tapuları,
  • Proforma fatura.

Çiftçi Kayıt Sistemi belgesi, Nüfus Cüzdan fotokopisi, İkametgah senedi, Tapu fotokopileri, Proforma ve kesin faturadır. Belgeleri gerekli olan belgelerdir. Traktör kredisi başvurusu için yapılması gereken tercih edilen bankanın en yakın şubesine gitmektir.


Son Güncelleme: 15.01.2020 08:48
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler