Trafik sigortasında önemli değişiklik! Sermaye kadar artış hakkı

Trafik sigortasında önemli değişiklik! Sermaye kadar artış hakkı

Son alınan bir kararla birlikte trafik sigorta uygulamalarında önemli bir değişikliğe gidildi. Sigorta şirketlerinin her ay aldığı trafik sigortası ücretlerinde yarı yarıya indirim uygulandı.

Araç sahiplerini mutlu edecek açıklama geldi. İstanbul Sigorta Acenteleri Deneği Başkanı tarafından yapılan açıklamada, şirketlerin her ay sigorta ücretlerine yaptıkları zammı yarı yarıya düşürdüklerini açıkladı. Sigorta şirketlerine her ay sigorta primleri için yüzde 1,5 zam yapma hakkı verilmişti. Bu oran yıl sonunda yüzde 18’e ulaşmaktadır. Daha sonra bakanlık kararıyla aylık fiyat artışı yüzde 0,75 oranında düşürüldü ve yıllık baz artışında yüzde 9’un geçilmemesine karar verildi.

Bu karara göre sigorta şirketleri Haziran ayından itibaren 2020 yıl sonuna kadar trafik sigortası fiyatlarını aylık olarak en fazla yüzde 0,75 yapabilecek. 2021 yılında ise düzenleme oranı yüzde 1 olacak ve yeni yolda sigorta şirketleri aylık artışları en fazla yüzde 1 yapabilecek.

İstanbul Sigorta Acenteleri Başkanı Koronavirüs salgını nedeniyle trafik sigortası ve kasko poliçelerinde bu yılın Nisan ayı verilerine göre, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre bir aylık kaybın oldukça önemli olduğunu söyledi. Bu kaybın Mayıs ayı içerisinde olduğunu belirten Başkan, kararı destek olmak adına 1 ay uzattıklarını söyledi. Ayrıca taksitlendirme de yapılabilecek ve taksitler 1 ile 3 arasında ertelenebilecek.

Sermaye kadar Artış Hakkı Tanınacak

Sigorta poliçelerine yapılan bir diğer düzenleme ile birlikte şirketlere sermayeleri oranında prim toplama hakkı verilecek. Bu kapsamda Mayıs ayı başından yıl sonuna kadar olan 8 aylık dönem için sigorta şirketleri, trafik sigortalarından aldıkları prim öz sermayelerinin en fazla 4 katı olacak ve 4 katı geçemeyecek.

Ayrıca 4 katı olarak belirlenen oran 2021 yılında 5 katı olacak ve şirketlerin sermayelerinin 5 katından fazla prim uygulamasına izin verilmeyecek. Prim tutarları yıl içerisinde geçilirse şirketlerin sigorta satışına engel olunacak. Sermaye artışı yapan şirketler satış yapma hakkını geri alabilecek.

Bu kararlarla birlikte sermayesi düşük olan şirketler istedikleri gibi satış yapamayacak. Trafik sigortalarında aylık fiyat artışında uygulanan kısıtlama ile Koronavirüs tedbirleri kapsamında tüketicilerin korunması sağlanacak.