Toki'den Dar Gelirliye Ön Ödemeli Konut Müjdesi! Konutlar Mart Ayının Sonunda Hazır

Toki'den Dar Gelirliye Ön Ödemeli Konut Müjdesi! Konutlar Mart Ayının Sonunda Hazır

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) dar gelirliye yönelik ön ödemeli konut kredisi projesini hayata geçiriyor. Dezavantajlı gruplara yönelik müjdeli konut projelerinin bazıları için son başvuru tarihi 29 Mart.

TOKİ, ön ödemeli konut projelerini hayata geçirmek için çalışmalar başlattı. Vatandaşların gelir durumuna uygun ödeme koşulları sağlanarak bazı bölgelerde projelerin hayata geçirileceği belirtiliyor. Özellikle yüksek fiyatla konut satışlarının yapıldığı noktalarda daha uygun fiyatlarla sosyal konut üretimi yapılacağının altı çizildi.

Konutlar Mart Ayının Sonunda Hazır!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu yıllık program kapsamında dar gelirli, engelli ve yaşlılar için bir araştırma yapılacak. Rapor kapsamında Erdoğan, TOKİ’nin yüzde yüz sosyal konut üretme hedefiyle hareket edeceğini belirtmişti. İkinci 100 günlük plan içerisinde ise 9 bin konutun Mart ayının sonuna kadar tamamlanacağı ifade edildi. Çalışmaların tamamlanması halinde 10 bin aileye sosyal konut satışları yapılacak. Şuan için 5 ilde 19 farklı konut projesinin tamamlanacağı ve TOKİ’nin 400 mevcut şantiyede inşaatları sürdürdüğü aktarılıyor. Ülke genelinde 850 bin TOKİ konutunun 750 bini sosyal konut niteliği taşımaktadır.

Kontenjanın Yüzde 25’i Emeklilere

Sosyal konut inşası yönünde TOKİ başta olmak üzere bakanlıklar da harekete geçti. Maddi darlık içerisindeki ailelere ve konut sahibi olamayan emeklilere yüzde 25’lik bir bölüm ayrılmakta. 36 ilde 5 bini aşkın konut ile dar gelirli ve emeklilere yönelik özel avantajlı konut satışları yapılmaktadır.

240 Ay Vadeli İle Konut

65 bin TL’ye kadar olan konutlar 300 TL aylık taksit ödemesi ile satın alınabilmektedir. Kampanya kapsamında sağlanan konutların bazıları için 29 Mart’a kadar başvuru yapılması gerekmektedir. TOKİ konutları için ödenmesi gereken konut oranları yüzde 10-25 arasında yer almaktadır. 96 aydan 240 aya kadar vadelerle satışlar yapılmakta ve dar gelirli vatandaşlara öncelik verilmektedir. TOKİ konutu için ödeme yapmaya başlayan bireyler konutta ikamet etmezse sözleşme iptal edilebilmektedir.