18 Ocak 2021 Pazartesi 22:15
TOKİ ucuz konut başvurusu nasıl yapılır, şartları neler? 2021 TOKİ 7 ilde yeni konut satışı ilanı iller listesi
Takip Et:

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ) resmi web sitesinden açıklamalarda bulundu. Açıklamada yedi ilde konut satışı yapıldığı açıkladı. Birçok vatandaşın ev sahibi olmasına yardımcı olan TOKİ maaşı 5binTL altında olan kişiler için ucuz konut başvurularını tekrardan başlatmaya karar verdi. TOKİ'den ev sahibi olmak ve konut satın almak isteyen kişilerin https://www.toki.gov.tr/ intenet sitesi üzerinden yayınlanan ilana ulaşıp, ilanın başvuru koşullarını inceledikten sonra belirlenen peşinatı Halkbank veya Ziraat Bankası'na yatırması gerekecektir. TOKİ'nin belirlenen tarihlerde başvuru formu ve peşinat olarak yatırılan tutarın dekontuyla başvurması yeterli olacaktır. 25 yaşını tamamlamış vatandaşların başvuruda bulunabileceği TOKİ ucuz konut başvurusu için başvuru yapılacak ilde ikamet etmek gibi şartlar aranmaktadır.

Hangi şehirlerde TOKİ ucuz konut satışı yapıyor?

Toplu Konut İdaresinin yaptığı açıklamaya göre; Çorum, Denizli, Karabük, Niğde, Rize, Van ve Zonguldak'ta konut satışı yapılacaktır. En az peşinat bedeli 14binTL ile başlarken TOKİ ucuz konutlarının en düşük taksit oranıda 389TL olarak belirlenmiş durumdadır.

TOKİ KONUT BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

TOKİ İLLERE GÖRE PROJELER ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TOKİ ucuz konut projeleri için başvuru şartları nelerdir?

TOKİ, ucuz konut projesine başvuruda bulunmak isteyen vatandaşları aranan şartlar şunlardır;

-Türk vatandaşı olmak,

-Başvuru yapılacak olan konut projesinin bulunduğu il ve ilçe sınırları içinde en az bir yıldır ikamet etmek ve bu il nüfusuna kayıtlı olmak,

-Daha önce TOKİ'den konut almamak veya TOKİ kredisi kullanmamış olmak,

-Konut başvurusunda bulunacak kişinin kendisine, eşine veya bakmakla yükümlü olduğu velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı bağımsız herhangi bir taşınmaz kaydı bulunmaması,

-Başvuru yapacak olan kişinin 25 yaşını tamamlamış olması,

-Aylık toplam hane halkının gelirinin 2.600TL’yi geçmemesi

TOKİ başvuru nasıl yapılır?

TOKİ'den ev sahibi olmak ve konut satın almak isteyen vatandaşlar https://www.toki.gov.tr/  intenet sitesi üzerinden yayınlanan ilana ulaşıp, ilanın başvuru şartlarını inceledikten sonra belirlenen peşinatı Halkbank veya Ziraat Bankası'na yatırması gerekecek. TOKİ'nin belirlediği tarihlerde başvuru formu ve peşinat olarak yatırılan tutarın dekontuyla başvurması yeterli olacaktır.

TOKİ başvuruda hangi belgeler isteniyor?

TOKİ'den ev ve iş yeri almak isteyenlerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve on sekiz yaşını tamamlamış olması gerekmektedir. Kurasız ev çekilişine Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına uygun olarak kurulmuş tüzel kişilikler başvuru yapabilecektir.

TOKİ'den kurasız ev çekilişi için; vergi sicil numarası, T.C. kimlik numarası ve fotoğraflı nüfus kayıt öneği yeterli olacak.

TOKİ kura çekilişi nasıl yapılır?

‘Hak Sahibi Belirleme Kurası’ noterin, banka ve idare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilmektedir.

1) Şehit aileleri, harp ve vazife malulleriyle, dul ve yetimleri konut sayısının yüzde 10'u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğünde kurayla hak sahipleri belirlenecek. Kura sonucunda bu kategoriden hak sahibi olmayan kişiler diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleriyle berbaber kuraya katılabilecekler.

2) "En Az yüzde 40 Engelli Vatandaşlara" konut sayısının yüzde 5'i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğünde kurayla hak sahipleri belirlenecek. Kura sonucunda bu kategoriden hak sahibi olamayan kişiler diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleriyle beraber kuraya tabi tutulacaktır.

3) Diğer konut alıcı adayları için idarenin genel uygulamalarında belirtildiği üzere başvuru sayısına göre gerektiğinde kurayla hak sahipleri belirlenecek.

Kura çekilişinin yeri ve programı daha sonra açıklanacak.

Kurada, asil ve yedek olmayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren iki iş günü sonrasında T.C. Ziraat Bankası’nın yetkili şubelerinden geri alabilecek.

Projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları belirlenmesinin ardından idarece belirlenen tarihte "Konut Belirleme Kurası" çekilecek.

İhale sonrası konut sayılarında azalma olması halinde konut belirleme kurasıyla beraber ilk kurada belirlenen hak sahipleri arasından konut sayısı kadar hak sahibi belirleme kurası çekilecek.

TOKİ sözleşme imzalaması

Konut belirleme kurasıyla konutu belirlenen kişiler İdarenin belirleyeceği ve ilan edeceği tarihlerde T.C. Ziraat Bankası şubesinde  Gayrimenkul Satış Sözleşmesi ve kredi kullanım işlemleri gerçekleştirecekler.

Sözleşme imzalama sırasında;

-Nüfus Müdürlüğünden adrese dayalı kayıt sistemine göre alınacak olan Proje bulunduğu il sınırları içerisinde bir seneden az olmamak koşuluyla ikamet ettiğini kanıtlayan belgeyi,

-Hane halkının gelirinin en fazla net 5.500TL (İstanbul için 6.000TL) olduğunu kanıtlayan gelir belgesi,

-Gerekli görüldüğünde istenebilecek ek belgelerle beraber ilan edilen tarihlerde ibraz ederek başvuru şartlarına sahip olduklarını kanıtlayacaklar.

TOKİ açık satış duyuruları

TOKİ açık satış ne olduğunu araştıranlar kişiler için TOKİ'nin intenet sitesinde bulunan çekiliş ve kura olmadan alınan ev ilanlarını kapsamaktadır. Açık satış duyuruları TOKİ tarafından altı ayda bir duyurulsada bu durum isteğe göre değişiklik gösterilebilmektedir. Eğer istek çok olur ise açık satış duyurusunun süresi kısalabilmektedir.

TOKİ açık satışlar nasıl yapılır?

TOKİ'nin yaptığı açık satış duyurusunua başvuruda bulunan kişiler başvuru sırasına göre, eğer başvuru şartlarını sağlıyorsa ev sahibi olabilirler. İlk başvuruda bulunan ve şartları sağlayan vatandaşın ev sahibi olduğu TOKİ açık satış başvuruları Halkbank ve Ziraat Bankası'ndan yapılmaktadır. TOKİ açık satış başvurularında peşinatın kaç lira olduğunu araştıran kişiler için, peşinatın durumu net olmadığından ve projenin durumuna göre yüzde 10 ile yüzde 25 arasında değişmektedir. Açık satışlarda geri kalan bedel ev ve iş yerine göre taksit sayısında değişiklik gösterilerek ödenmektedir. TOKİ’den açık satışla ev alan bir kişi 240 ay vade ile ödeme yapabilir iken, iş yeri alan bir kişi 60 aya kadar vadeli ödeme yapabilmektedir.

TOKİ'den ihale yöntemiyle nasıl ev alınır?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) pek çok vatandaşı çekilişsiz ev sahibi yapacaktır. TOKİ'den çekilişsiz nasıl ev alınacağını merak eden kişiler TOKİ kurasız konut alma fırsatı için "Açık Artırma Yöntemi" yapacağını duyurdu. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın ihale yöntemiyle ev satışı gerçekleşiyor.

TOKİ Başkanlığı'nın ihaleyle satışa çıkardığı konutlar vatandaşların ihalenin düzenlenmeden önce başvuruda bulunup ihaleye katılmaktadırlar. İhalede satılan evlere en yüksek teklifi veren kişiler evleri almaya hak kazanmaktadırlar.

TOKİ açık artırmaya katılım için başvuru nereye yapılacak?

TOKİ açık artırmaya katılmak isteyen kişiler, T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Türkiye Halk Bankası A.Ş. şubeleri üzerinden başvuru teminatlarını ödeyecekler. TOKİ'den kurasız ev alımı ve açık artırma çekilişine katılmak için;  www.toki.gov.tr ile www.emlakyonetim.com.tr  intenet sitelerinden veya 444 86 54 numaralı telefondan ulaşılabileceklerdir.


Son Güncelleme: 18.01.2021 22:15
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler