15 Ocak 2020 Çarşamba 15:26
TOKİ 100 bin sosyal konut kura çekimi ne zaman yapılacak?  100 bin sosyal konut başvuru sonuçları ne zaman açıklanır?
Takip Et:

TOKİ kura çekimi için heyecanlı bekleyiş başladı. 100 bin sosyal konut projesi ile birlikte 16 Aralıkta başlayan başvurular 2 gün sonra 15 Ocak’ta bitecek. TOKİ kura çekimi ne zaman yapılacak? 100 bin sosyal konut başvurusunun sonuçları ne zaman yayınlanır? Tüm soruların cevabı haberimizde.

TOKİ 100 BİN SOSYAL KONUT KURA ÇEKİMİ NE ZAMAN?

Yapılan başvuruların sonrasında TOKİ’nin belirlediği tarihler içerisinde kura çekimleri yapılacak. Tüm gözler heyecanla, başvuruların sonuçlarının açıklanacağı kura çekimlerinin üzerinde.TOKİ kura çekimi ne zaman yapılacak? 100 bin sosyal konut başvuruları sonuçları ne zaman açıklanır?

TOKİ KURA ÇEKİMİ NE ZAMAN?

2020 yılı için kura çekimlerinin tarihi daha belirlenmedi. 2019 da yapılan kurada 50 bin konut projesi için 19 Nisan’da başvuruların bitmesinden sonra, ilk kura çekimi 3 Mayıs tarihinde başlamıştı. Bu detaylar göz önünde bulundurularak, 2020 TOKİ 100 bin sosyal konut projesi kura çekiminin Ocak ayının son günlerine doğru başlatılması bekleniliyor. Belirttiğimiz tarihler tamamen tahmin ve resmi bir açıklama değildir.

2020 TOKİ BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

TOKİ 100 bin sosyal konut projesi kapsamında, başvurular 16 Aralık 2019-15 Ocak 2020 tarihleri arasında alıma başlatılacak. Konutlara daha önce TOKİ’den ev almamış ve bir konut kredisi kullanmış kişilerin aylık gelirleri 5.500 TL’den düşük olan kişilerin başvuruları değerlendirilecektir.

Bu başvuru formunda, kategorisine göre yetkili banka şubelerinden 2 nüsha halinde temin edilecek.

Başvuru Bedeli 2+1: 500.- TL

Başvuru Bedeli 3+1: 1.000.-TL

Tüm başvurular; 4 kategoride kabul edilecektir;

1. Kategori olan "Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri"

2. Kategori olan "En az %40 Engelli Vatandaşlarımız"

3.Kategori olan "Emekli Vatandaşlarımız"

4. Kategori olan "Diğer alıcı adayları"

Başvurusu toplanacak olan konutların ihaleleri yapıldıktan sonra şerefiyeli satış için fiyatlar belirlenecek ve başvuru yapan kişiler aralarında “Hak Sahibi Belirleme” kurası çekecektir.

Satışa sunulan konutlardan daha az bir konut başvurusu alındığı zaman başvuran kişilerin, bulunanlarca satın alınacak konutlar TOKİ tarafından belirlenerek kullanıma açacağı bloklar arasından, noter huzurunda yapılacak kura ile sahiplerini bulacaktır.

BAŞVURU ŞARTLARI:

Projeye başvurunun yapılabilmesi için kişinin;

* T.C. vatandaşı olması,

* Proje il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması, Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç).

* Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500 TL olması gerekmektedir. (İstanbul İli için 6.000 TL (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı.) (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)

* Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir. Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 25 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.

* Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde; Konutlar %10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan alınan "HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ" ile Projenin bulunduğu İl sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belgeler istenecektir.

Vefat eden emekli kişinin, emekli olmayan eşi de başvuruda bulunabilir. (Vefat eden emeklinin aylık maaşını alan dul kızları hariç)

BANKADAN YAPILACAK BAŞVURU İŞLEMLERİ:

Başvuruların kabul edileceği yer: T. C. Ziraat Bankası A.Ş.'nin Proje ilindeki yetkili şubeleri

Başvuru sahipleri, Nüfus Cüzdanı ile birlikte;

Ayrıca,

Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan alacakları "Belgeyi"

* Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 40 engelli olduğuna dair) "Belgeyi"

* Emekli Vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan emekli kimlik belgesi veya emekli olduğunu gösteren "Belgeyi"

Başvuru formu;

* Kategorisine göre yetkili banka şubelerinden 2 nüsha olarak temin edilecektir,

* Banka tarafından numaralandırılarak teslim alınacak ve 1 nüsha da başvuru sahibine geri verilecektir.

Başvuru işlemleri sırasında;

2+1 konutlar için; 500-TL (beşyüztürklirası) başvuru bedeli alınacaktır.

3+1 konutlar için; 1.000-TL (bintürklirası) başvuru bedeli alınacaktır. (Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç)

KURA ÇEKİLİŞİ

"Hak Sahibi Belirleme Kurası" noter huzurunda; Banka ve İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecektir.

1) Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının %10'u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

2) "En Az %40 Engelli Vatandaşlara" konut sayısının %5'i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

3) Emekli Vatandaşlara konut sayısının %25'i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir.

4) Diğer Konut Alıcı Adayları için İdaremizin genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir.

Kuranın çekiliş yerleri ve programı sonradan yayınlanacaktır.

* Kurada, asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 2 (iki) iş günü sonrasında T.C. Ziraat Bankası A.Ş. yetkili Şube'lerinden geri alabilecektir.

* Projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra İdare'ce belirlenecek tarihte "Konut Belirleme Kurası" çekilecektir.

* İhale sonrası konut sayılarında azalma olması durumunda konut belirleme kurası ile birlikte ilk kurada belirlenen hak sahipleri arasından konut sayısı kadar hak sahibi belirleme kurası çekilecektir.

SÖZLEŞME İMZALANMASI

Konut belirleme kurasından sonra konutu belirlenmiş olan alıcılar İdare tarafından belirlenecek ve yayınlanacak tarihlerde T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Temerküz Şubesinde (Daha sonra ilan edilecektir.) Gayrimenkul Satış Sözleşmesi ve kredi kullanım işlemlerini gerçekleştireceklerdir.

Sözleşme imzalama esnasında;

  1. Nüfus Müdürlüğünden adrese dayalı kayıt sistemine göre alınacak olan Proje bulunduğu il sınırları içerisinde 1 (bir) yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ettiğini kanıtlayacak belge,
  2. Hane halkı gelirinin en fazla net 5.500 TL (İstanbul için 6.000 TL) olduğunu kanıtlayan gelir belgeleri,

Lazım olduğu anlarda istenebilme ihtimali olan ek belgeleri alarak ilan edilen tarihlerde ibraz ederek başvuru şartlarına sahip olduklarını kanıtlayacaklardır.


Son Güncelleme: 15.01.2020 15:26
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.