Temmuz ayında işyeri ve konut kiralarına ne kadar zam geldi? Temmuz 2020 TÜİK resmi lira artışı oranı ve Kira zammı hesaplama örnekleri

Temmuz ayında işyeri ve konut kiralarına ne kadar zam geldi? Temmuz 2020 TÜİK resmi lira artışı oranı ve Kira zammı hesaplama örnekleri

Temmuz ayında işyeri ve konut kiralarına ne kadar zam geldi? Temmuz 2020 TÜİK resmi lira artışı oranı ve kira zammı hesaplama örnekleri hem kiracılar hem de ev sahipleri tarafından merak ediliyor. Temmuz ayı kira zam oranı TEFE TÜFE oranları baz alınarak TÜİK tarafından belirlendi.

Temmuz Ayı Kira Artışı Ne Kadar Oldu? Kira Artış Oranı Belirlendi Mi?

Haziran enflasyonunun detaylarının belirlenmesinin ardından TÜİK temmuz ayı kira artış oranını hesaplamaya başladı. Ev sahiplerinin ve kiracıların merakla beklediği oran belli oldu. TEFE ve TÜFE verilerine göre Temmuz ayın için belirlenen oran %11,88 oldu.

Haziran ayının yıllık enflasyonu %12,62 şeklinde hesaplandı. Bu durumda TÜİK hesaplarına göre 6 aylık artış oranı %5,75 oldu. 12 aylık ortalama hesaplanarak Temmuz ayı kira artış oranı belirlendi. Belirlenen oran %11,88 oldu.

Zamlı Kira Hesaplama

Temmuz ayının kira zammının ne kadar olacağı belli oldu. Kiracıların ve ev sahiplerinin merakla beklediği Temmuz ayı kira zammının oranı %11,88 oldu. Bu durumda 1000 TL kira veren bir kiracı 1188 TL kira verecek. 2000 TL kira veren bir kiracının kirasına zam yapıldığı zaman vereceği miktar 2237 TL olacaktır. 3000 TL kira ödemesi yapanlar kira zammı ile birlikte 3356 TL ödeme yapacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.