TBMM’ye asgari ücretten vergi muafiyeti ve zam teklifi

TBMM’ye asgari ücretten vergi muafiyeti ve zam teklifi

Son aylarda etkisini hissettiren Koronavirüs salgını 6 milyon asgari ücretlinin maddi açıdan problem yaşamasına neden oldu. Senenin ilk 6 ayının geride bırakılması ardından asgari ücrete zam yapılması konusu gündeme geldi. Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman TBMM’ye asgari ücretten vergi muafiyeti ve zam yapılması teklifi sundu...

Ülkemizde asgari ücretle çalışmakta olan 6 milyon vatandaş Koronavirüs salgını nedeniyle maddi açıdan büyük bir yıkım yaşadı. Milyonlarca insanın ekonomik anlamda sorunlar yaşamasına neden olan Pandemi sürecinin devam ettiği bu dönem içinde asgari ücrete zam yapılması teklifi gündeme geldi. Son olarak Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman Meclis’e asgari ücretten vergi muafiyeti yapılması ve zam yapılmasına yönelik bir teklif sundu.

Gelir Vergisi Mağdur Olunmasına Neden Oluyor

Asgari ücretten alınan %15 gelir vergisinin açlık sınırında yaşayan insanların mağdur olmasına neden olduğunu aktaran Karaduman bu yüzden asgari ücretle çalışan vatandaşlardan vergi alınmaması gerektiğini ifade etti.

Gelir Kaybı Olmaz

Devletin bu gibi bir halde ciddi gelir kaybı yaşayacağına yönelik ortaya konan iddialar hakkında konuşan Abdulkadir Karaduman, düşünülenin tersine kamudaki harcamaların ve israfın engellenmesi halinde bahsedildiği gibi bir gelir kaybı yaşanmayacağını öne sürdü.

Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal bir devlet olduğunu anımsatan Konya Milletvekili, zaman zaman vergi borçları tek kalemde silinen firmaların yer aldığı Türkiye’de yaşamaya devam etmeye çalışan işçilerin maaşlarının gelir vergisi istisnası bünyesine alınması ve bunun sürekli olarak yapılması sosyal devlet anlayışının bir zorunluluğu olduğunu aktardı.

Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman tarafından sunulan kanun teklifinin kabul edilmesi halinde asgari ücrete toplamda 350 TL zam yapılmış olacak.