Taşeron işçilere ilave tediye ödemeleri tarihleri belli oldu mu, ne zaman yapılacak?

Taşeron işçilere ilave tediye ödemeleri tarihleri belli oldu mu, ne zaman yapılacak?

2020 Ocak ayından bu yana taşeron işçilere ilave tediye ödemeleri yatırılmaktadır. Taşeron işçilerinin yüzlerini güldüren ilave tediye ödemeleriyle ilgili takvim belli oldu.

Yüz binlerce taşeron işçinin yüzünü güldürecek ilave tediye ödemelerinin ne zaman yatırılacağı ortaya çıktı. Edinilen bilgilerde işçilere ilave tediye ödemesi 22 Mayıs 220 Cuma itibariyle hesaplara yatırılmaya başlandı. Bu süreçte hesaplanan ilave ödemelere göre minimum tutar 948 TL olurken, en yüksek tutar 1848 TL olarak tespit edildi.

Kamu işçilerine ödenecek olan 13 günlük ikramiye ödemesi 22 Mayıs 2020 Cuma günü hesaplara transfer edildi. 4-D sürekli işçi kadrosunda istihdam edilenler için en düşük ilave tediye tutarı ise 948 TL oldu.

İlk ödeme 31 Ocak 2020 tarihinde yapıldı

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanı Kararı neticesinde ilk tediye ödemesi 31 Ocak 2020’de yapıldı. Bu çerçevede ikinci tediye ödemesi ise 22 Mayıs 2020 günü yapılacak. Kamu genelinde istihdam edilen personel için 1 yıl içinde 52 günlük tediye ödemesi yapılıyor. Yapılan ödemeler yıl içerisinde 4 eşit taksitle ödenmektedir. 4 taksitle yapılan tediye ödemesi brüt olarak hesaplanır ve hesaplara transfer edilmeden önce SGK primi, damga ve gelir vergisi kesintileri yapılıyor.

Kimler tediye ödemelerinden faydalanabilir?

İlave tediye ödemelerinden kamuya veya kamuya bağlı kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen işçiler faydalanabilmektedir. Tediye ödemesi brüt olarak hesaplanır ve vergi kesintilerini müteakip hesaplara transfer edilir. Brüt maaş tutarından kesilen vergilerin akabinde ücret hesaplara aktarılır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.