Tarım ve Orman Bakanlığı 2019 Mart Ayında Ödenecek Desteklemeler Belli Oldu!

Tarım ve Orman Bakanlığı 2019 Mart Ayında Ödenecek Desteklemeler Belli Oldu!

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2019 yılı Mart ayında ödenecek tarımsal kalkınma desteklerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin En Büyük Çiftçi Ailesi Milletin Evinde programında kamuoyu ile paylaşıldı. Mart ayında kaç destek verilecek ve destek tutarları kaç TL olacak?

Tarım ve Orman Bakanlığı üretimin arttırılması adına çiftçilere pek çok destek ve sübvansiyon sağlamaktadır. Bakanlık tarafından hububat, organik zeytin, arı, dana kesim, çay gibi konularda destek verecek. Mart ayı içinde de desteklemeler devam edecek.

Tarımsal Destekleme Ödemeleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin En Büyük Çiftçi Ailesi Milletin Evinde programında çiftçilere seslendi. Mart ayında çiftçilere 3 milyar 716 milyon TL destekleme yapılacağını söyledi. Çiftçi kayıt sisteminde yer alan çiftçiler bakanlığın belirlediği tarihlerde Tarım ve Orman Bakanlığı il/ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunarak Ziraat Bankası aracılığıyla ödemelerini tahsil edebilecekler.

Ocak ve Şubat aylarında süt, tane mısır, hububat, çatak ve yem bitkileri için ödeme yapılmıştı. Böylece yılın ilk çeyreğinde 8 milyar 777 milyon TL destek vermişti. Bununla beraber Mart ayı içinde çiftçilere ve yetiştiricilere 3,7 milyar TL daha destek verilecek.

Verilen destekleme ile beraber birlikler;

400 milyon TL tarım aleti,

300 milyon TL kömür,

2 milyar 100 milyon TL gübre,

2,5 milyar TL yem,

550 milyon TL tohum satışı yapmıştı. Bu alımlarla 8 milyar TL’nin üzerinde destek sağlamıştı.

Kooperatif çatısı altında bulunan çiftçilere çeşitli ürünler kapsamında 9 milyar TL ödenek ayrıldı. Bir çiftçinin ortalama 19 bin TL yardım alacağı öngörülüyor. Geride bıraktığımız yılda kırsal kalkınma projesi kapsamında kooperatiflere pek çok ödenek ayrılmıştı. Bu yılın ilk iki ayında toplam destekleme tutarı 5 milyon TL’ye ulaştı. Mart ayı desteğiyle beraber toplam destek 8 milyar TL’nin üzerine çıktı.

Mart Ayında Ödenmesi Planlanan Ödemeler

Alan bazlı desteklemede 2 milyar TL, buzağı desteklerinde 730 milyon TL, hayvancılık desteklerinde 198 milyon TL, yem bitkilerinde 80 milyon TL, sulama elektriği ve sertifikalı tohum desteklerinde 148 milyon TL yardım verilecek.

Ülkemizin dışa bağımlılığını en aza indirmek için uğraşıldığını belirten Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli her anda tarımın önemine vurgu yapıyor. Erdoğan’da konuşması sırasında şimdiye kadar çiftçiye 126,8 milyar TL destek verdiklerini belirtirken bu rakamın 2002 yılı öncesinin kat be kat üstünde olduğunu belirtti.

Yapılan yardımlar ile 2002 yılından bu yana milli gelirde 190 milyar TL, ihracatta 17,7 milyar dolar seviyesine geldiğini belirten Erdoğan, tarımsal kazanç bakımından Türkiye’nin ilk sıralarda olduğunu belirtti.

Son 3 Yılda Yapılan Tarımsal Destekler

Tarım ve Orman Bakanlığı, bu zamana kadar son 3 yılda 1,5 milyar TL oldu ve bu tutar 48 bin çiftçiye dağıldı. Çiftçilerimizin yaş ortalaması 50 nin üzerine çıkarken yeni başlatılacak Genç Çiftçi kredisi ile amaç bu ortalamanın 18-40 aralığına çekilmesi olacak. Bu yaş aralığında çiftçilik yapanlara 30 bin TL hibe verilecek.

Genç Çiftçi kredisi başvuruları 31 Mayıs 2019 tarihinde son bulacak.

Mazot ve Gübre Desteği

Çiftçilerimize verilen desteklerin başında mazot desteği geliyor. Bu kapsamda dekar başına 4 TL ödeme yapılacak. Buğday,arpa, çavdar, yulaf, çeltik, pamuk, ayçiçeği, patates ve bakliyatta mazot desteği ödemesi devam edecek. Tarım ve Orman Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerinde TC kimlik numarasıyla giderek desteğinizi alabilirsiniz.

8 olanlar:22 Şubat 2019

0 ve 2 olanlar: 8 Mart 2019

4 ve 6 olanlar: 1 Mart 2019 tarihinden sonra ödemelerini alabilecek.

Buzağı Desteği

Geçen yıl alınan başvurular sonucunda Ziraat Bankası’ndan TC kimlik numarası

8 olanlar:22 Şubat 2019

0 ve 2 olanlar: 8 Mart 2019

4 ve 6 olanlar: 1 Mart 2019 tarihinden sonra ödemelerini alabilecek.

Hububat ve Yem Bitkileri Desteği

Geçen yıl alınan başvurular sonucunda Ziraat Bankası’ndan TC kimlik numarası

8 olanlar:22 Şubat 2019

0 ve 2 olanlar: 8 Mart 2019

4 ve 6 olanlar: 1 Mart 2019 tarihinden sonra ödemelerini alabilecek.

Süt Destekleme Ödemeleri

Süt desteğinde de sistem aynı çalışırken TC kimlik nosu sonu 6 ve 8 olanlar 1 Mart 2019, 0,2 ve olanlar 8 Mart 2019 dan sonra ödemelerini alabilecek.

Ayrıca sulama desteklerinde de verilecek destekler için başvuru süresi 31 Mart 2019’a kadar uzatıldı.