SYDV kira yardımı başvuru için gerekli belgeler nelerdir? Sosyal yardımlaşma kira yardımı şartları

SYDV kira yardımı başvuru için gerekli belgeler nelerdir? Sosyal yardımlaşma kira yardımı şartları

Koronavirüs ile yapılan mücadele ile ilgili olarak alınan tedbirlerden bazıları da çeşitli iş yerlerinin kapatılması kararının alınması olmuştu. Çoğu çalışan kişi ve işveren, içerisinde bulunan bu koronavirüs sürecinde çalışmadığından dolayı maddi sıkıntılar yaşamakta ve internet üzerinden Sosyal Yardımlaşma Kira Yardımı Nasıl Alınır? Sorusunu araştırmaya başladı. İşte yardım ile alakalı tüm bilgiler yazımızda.

Koronavirüs salgınının önüne geçebilmek adına alınan tedbirler ve desteklerden bazıları, ülkemizin içerisinde bulunduğu bu zorlu süreçte kira parası yardımı bulunmakta mı? Vatandaşların sıklıkla araştırdığı kira yardımının şartları ve ödenen yardımların miktarını ve daha fazlasını yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Sosyal yardımlaşma kira yardımı nasıl alınır?

Yardıma muhtaç olan ailelere verilen yardımların dışında aileye, hasta kişiye özel, yaşlılara, kadın ve çocuklara özel olarak verilen yardım çeşitleri bulunmaktadır. Bu yardımların dışında ayrıca kira yardımı da bulunmaktadır. Bu kira yardımından faydalanabilmek için başvuru şartlarına uyan kişilere devlet tarafından belirli miktarda para ödemesi gerçekleştirilir. Gerçekleştirilen bu para yardımları korona virüsün ülkemizde görülmeye başlamasıyla daha çok araştırılmaya başlandı. Kira yardımı hakkındaki tüm bilgiler yazımızın devamında.

Korona virüs salgını yüzünden hükümetin aldığı tedbirler ekonomiyi zarara uğratacak bir duruma ulaştı. Ancak devlet, vatandaşların parasal sıkıntıları yaşamaması adına, hayata geçireceği bazı yardım projelerini kamuoyuna paylaştı. Virüsün bu denli hızlı yayılmasını durdurmak için devletin aldığı kara ile çoğu çeşitli çalışma alanı kepenk kapatmak zorunda kaldı. Durum böyle olunca doğal olarak devlet tarafından verilecek yardım paralarının verilip, verilmeyeceği konusu ve kira yardımının yapılıp yapılacağı konusu merak edilmeye başlandı.

Sosyal yardımlaşma kira yardımı nasıl alınır?

Korona virüs sebebiyle Bakanlık tarafından alınan karar ile bir süreliğine çalışmayı durduran işyerlerinde, işletme sahipleri ve çalışanlar parasal sorunlar yaşamaya başlayınca Aile. Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açıklanan yardımlar içerisinde korona virüs süresince vatandaşların para sıkıntısı azaltmak için 3 defa verilecek olan maddi yardım, ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırılacak. Ancak vatandaşlar koronavirüs sonucunda kira yardımı üzerinden farklı bir yardım verilecek mi sorusunu bilmemekte. Bu konu hakkında yetkili kişilerden bir açıklama henüz yapılmadı.

Yardıma muhtaç olan ailelere kira yardımları Aile. Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı altında çalışan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nca gerçekleştirilmektedir. Kira yardımı için düzenlenen gereksinimlere uyum sağlayanlar başvuru ve değerlendirme işlemleri kaymakamlık üzerinden gerçekleşmektedir. Kira yardımı tarzındaki farklı yardımlardan faydalanmak isteyen kişiler, ihtiyaç sahibi kişilerin başvurularını tamamlamaları şarttır.

SYDV başvuru için gerekli belgeler;

 1. T.C kimlik kartı fotokopisi
 2. Yerleşim yeri (ikametgah) belgesi
 3. Gelir belgesi
 4. Muhtarlıktan alınmış fakirlik belgesi

Belirttiğimiz bu belgeler ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurabilir. Bu başvuru evrakları ile birlikte kira desteğini alabilmek için bir dilekçe doldurulması gerekiyor. Başvurunun ardından bazı incelemelerin sonrasında heyet rapor düzenlemektedir. Kira destek paralarının ne kadar olduğu illere göre çeşitlilik gösterebilmektedir. En düşük 595 TL’den başlayarak en yüksek fiyatı ise 960 TL’ye kadar kira yardım parası alınabilmektedir. İllere göre değişen 2020 kira yardım miktarları şu şekildedir;

595 TL: Ardahan Artvin Bartın Bayburt Bilecik Bingöl Bolu Çankırı Erzincan Gümüşhane Hakkari Iğdır Karabük Karaman Kırıkkale Kilis Nevşehir Tunceli Yalova

675 TL: Aksaray, Amasya, Bitlis, Düzce, Edine, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırıkkale, Muş, Niğde Osmaniye, Rize, Siirt, Şınak, Uşak, Yozgat,

755 TL: Adıyaman Afyon Ağrı Batman Çanakkale Çorum Elazığ Kütahya Ordu Sivas Tokat Zonguldak

830 TL: Antep, Aydın, Balıkesir, Deniz, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Hatay, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Mavraş, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Urfa, Van

905 TL: Adana, Antalya, Bursa, Konya

960 TL: İstanbul Ankara İzmir

Hangi kurum ve kuruluşlar kira yardımı yapar?

Yardıma muhtaç olan ailelere bazı sosyal yardımlar yapılmaktadır. Devlet tarafından yapılan yardımlardan bir tanesi de kira yardımlarıdır. Bu kira yardımları gerçekleştiren tüm kurumlar aşağıda belirtilmiştir.

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
 • Sosyal Yardımlaşma ve Daayanışma Vakıfları (SYDV)
 • Belediyeler
 • Kaymakamlıklar
 • Sivil Toplum Kuruluşları (STK)
 • Özel Vakıf ve Denekler
 • Gönüllü Kuruluşlar
 • Gönüllü Şahıslar

Belirttiğimiz bu kurumlar yardıma muhtaç olan ailelere kira yardımı sağlamaktadır.