SSK, SGK, Bağ-Kur, Memur, Emeklileri Bayram ikramiyesi 1500 TL mi olacak?

SSK, SGK, Bağ-Kur, Memur, Emeklileri Bayram ikramiyesi 1500 TL mi olacak?

İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş tarafından emeklinin yüzünü güldürecek 2 ayrı yasa teklifi sunuldu. Bu yasa tekliflerinden biri emeklilere verilmesi istenen kira yardımını içerirken diğer teklif ise emeklilere verilen bayram ikramiyelerinin miktarının arttırılması ve aynı fırsattan memurların da yararlanabilmesi istendi.

İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş tarafından hazırlanan kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisine sunuldu. Sunun 2 ayrı yasa teklifinde konut sahibi olmayan ve kiracı olan emekli vatandaşlara her ay 581 TL kira yardımı yapılması istenildi. Emeklilere verilen halihazırda 1000 TL olan bayram ikramiyelerinin ise 1500 TL’ye çıkarılması ve aynı ikramiyenin memurlar da verilmesi istendi.

Emeklilere yapılacak olan kira yardımı ile alakalı teklifte, ev sahibi olmayan tüm emeklilere ve bundan sonra emekli olucaklara her ay asgari ücretin dörtte biri miktarında kira yardımı yapılması ve asgari ücretin artması durumunda bu yardımda verilecek miktarın güncellenmesi istendi.

Bu yardımdan emekli maaşını almaya hak kazanan emekli varislerininde aynı koşullarda faydanlanmasının bu yasa teklifinde belirtiliyor. Bu yapılan kanun teklifinin gerekçesi olarak Yokuş şu cümleleri kullandı;’’ Zor şartlar altında geçinme­ye çalışan emek­lilerimize sosyal devlet ilkesi gereği, bir nebze de olsa katkıda bulunulmalıdır.”

İkramiye 1500 TL olsun

Fahrettin Yokuş’un hazırlamış olduğu kanun tekliflerinden bir diğeri ise emeklilere verilen bayram ikramiyesini içeriyor. Halihazırda miktarı 1000 TL olan bayram ikramiyesinin miktarının 1500 TL’ye çıkartılmasını ve aynı ikramiyeden memurlarında faydalanabilmesi istenildi. Emekliler için yapılan bu kanun teklifinin gerekçesi hakkında;’’ Enflas­yon karşısında eriyen bayram ikramiyeleri 1500 liraya yük­seltilmeli, bu miktar her yıl tüketici fiyat endeksi doğrul­tusunda artırılmalı” cümleleri kullanıldı.