17 Ocak 2020 Cuma 08:46
SSK primi günleri eksik olanlar emekli olmak için neler yapabilir?
Takip Et:

Emekli olabilmek için tüm şartları yerine getiren ancak prim gün sayısı yeterli olamayan kişiler yeni bir yasa çıkarılmasını beklemektedir. SSK prim günü eksik olan kişilerinde bazı koşullara bağlı olarak emekli olmaları mümkün kılınmıştır.

Askerlik borçlanması ile işe giriş tarihinin değiştirilmesi

SSK prim günü eksik olan vatandaşların, askerlik yaptığı tarih öncesinde sigortalı olarak çalışmamışsa, bu günler için borçlanılarak sigorta giriş tarihinin öne çekilmesi mümkün olmaktadır. Borçlanma yapılarak sigorta başlangıç tarihi 8 Eylül 1999 öncesine çekilir ise kişi 1 yıl erken emekli olabilmektedir. Kademeli sistem ile sigortanın 1 gün öne çekilmesi 1 sene erken emeklilik durumu yaratmaktadır. Askerlik borçlanması, 540 günden hesaplandığında en az 10 bin 238 TL olmaktadır.

Engelli çocuğa bakmakta olan kadınlar

1 Ekim 2008 tarihinden sonraki prim ödemeleri gün sayılarının dörtte biri SSK prim ödeme gün sayısına eklenmektedir. Bu süre zarfı emeklilik yaşından düşülmektedir. Öneğin sigortalı kişi, 1 Ekim 2008 tarihi sonrasında 2.000 gün prim ödemesi yapmışsa, 2000/4= 500 gün prim gün sayısına eklenir ve bu süre emeklilik yaşından düşmektedir.

Engelli çocuğa yardım indiriminden faydalanabilmek için sigortalı kadın çalışanın bunu belgelemesi gerekmektedir. Bu belge sağlık kurul raporu ile alınmaktadır.

Yaş haddi ile eksik SSK primi doldurma

Yaş haddi ile emeklilik, emeklilik yaşı gelmiş ancak primleri emeklilik için yeterli olmayan kişileri kapsamaktadır. Kısmi emeklilik de denilen bu haktan yararlanıldığında maaşlar diğer emeklilere göre düşük olmaktadır. Yaş haddi ile emekli olmak isteyen vatandaşlar, 3600 gün, 4500 gün ve 5400 prim günü ile emekli olabilmektedir.

Erken yaşlanma ile SSK primi doldurma

Sigortalı çalışanlar, yaş sınırı dışındaki diğer tüm kriterlere sahip olduklarında emeklilik olma şansları bulunmaktadır. Erken yaşlanma ile emekli olmak isteyen kişiler 55 yaşı tamamladıklarında ve 5400 prim gününe sahip olduklarında eksik olan SSK primi ile emekli olma hakkını elde ederler.

Doğum borçlanması ile SSK primi doldurma

Doğum borçlanması ile SSK prim günü oldurma işleminin gerçekleşebilmesi için doğumun sigortanın başlama tarihinden sonra olması gerekmektedir. Sigorta başlangıcında stajyerlik ya da çırak olarak geçen durumlarda, sigortalı olarak çalışan kadının giriş tarihi sonrasında doğmuş çocukları için bu haktan faydalanma imkanı bulunmaktadır.

Ağır ve yıpratıcı işlerde çalışanlar

 • Cam fabrika ve atölyelerinde çalışanlar (60 gün)
 • Kok fabrikaları ile termik santralde çalışanlar (60 gün)
 • Alüminyum fabrikalarında çalışmakta olan kişiler (60 gün)
 • Kurşun ve arsenik işlerinde çalışanlar (60 gün)
 • İtfaiye ya da yangın söndürme işlerinde çalışanlar (60 gün)
 • Su altında veya su altında basınçlı hava içerisinde çalışanlar (60 ya da 90 gün)
 • Cıva üretimi işleri sanayiinde çalışmakta olan kişiler (90 gün)
 • Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan kişiler (90 gün)
 • Milli İstihbarat Teşkilatı Mensupları (90 gün)
 • Emniyet çalışanları ve polisler (90 gün)
 • Radyoaktif ve radyoiyonizan maddeler ile yapılan işlerde çalışanlar (90 gün)
 • Yer altı işlerinde çalışanlar (180 gün)

Yukarıda belirtilen sektörlerden birinde çalışan personellerin, hizmet sürelerinin prim günlerine eklenmesiyle emeklilik yaşında düşüş sağlanmaktadır. Öneğin cam fabrikasında çalışan birinin fiili hizmeti 1500 gün ise, 1500x90/360=375

Emeklilikte yaşa takılanlar

Emeklilikte yaşa takılan kişiler devlet tarafından yapılacak bir planlama beklemekteler. Tahmin edilen planlamaya göre prim ve sigorta şartlarını yerine getirmiş ancak yaş haddi nedeniyle emekli olamayan kişilerin, emekli edilip maaşının azaltılması şeklinde düşünülmektedir.

EYT ile ilgili tartışmalar halen sürmektedir ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından henüz onay almamıştır.


Son Güncelleme: 17.01.2020 08:46
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler